Жорж Башур, който загуби сина си Фади при катастрофа с

...
Жорж Башур, който загуби сина си Фади при катастрофа с
Коментари Харесай

Жорж Башур се съди с ДСК за 25 милиона! Фирмите на сириеца са запорирани

Жорж Башур, който загуби сина си Фади при злополука с годеницата си – фолк звездата Емилия, има добро име на много сериозен предприемач с ползи за десетки милиони левове, научи HotArena.

Оказва се обаче, че една огромна част от компаниите му са със запори, а други сега са в разпродажба . Това демонстрира информация в Търговския указател, която „ Уикенд ” направи. На процедура предприемача сега изпитва съществени финансови компликации, въпреки че съгласно приятелите му е надалеч от банкрута.

Запорите са наложени над дяловете на Жорж Башур, поради разправиите му с „ ДСК Лизинг ”, които се точат от години. Включително, ограничаването тегне и над компании със напълно семпло присъединяване на предприемача, от порядъка да вземем за пример на 67 лв. от общия капитал. Но законът си е закон, а недоразуменията на бизнесмена с лизинговата компания се точат от години. В дъното е покупката и ремонтът на „ Детмаг ”, постройка в центъра на столицата, известна от десетилетия на децата в цяла България, през днешния ден приютила няколко скъпи бутици.   

Башур, който е наследник на българка и сириец, пристигнал  да учи у нас за инженер-химик по времето на соца,  се заплита в историята с лизинга през 2007 година По това време паметният магазин към този момент е станал благосъстоятелност на „ ДСК Лизинг ”. Компанията го купува от Общинска банка за над 10 млн. евро. С други думи за квадратен метър в постройката от близо 2000 кв.м. са платени по над 5000 евро - една в действителност респектираща цена за мащабите и финансовото състояние в България.  

„ ДСК Лизинг ” обаче по неразбираеми аргументи продава магазина на компания на Жорж Башур . Сделката е направена благодарение на Даниел Величков , началник на „ ДСК Лизинг ” и другар на бизнесмена, напомнят си адвокати. Фирмата „ БТ Пропъртис ” на сириеца би трябвало да изплати „ Детмаг ” за няколко години. Каква е била сделката не е ясно, само че „ ДСК Лизинг ” претендира за големи пари – колосалните 25 млн. евро. 

Впрочем, ползата на сириеца към апетитния магазин не е по никакъв начин инцидентен. Строителството и ръководството на парцели са главните занимания на Жорж Башур от десетилетия. Дори при взрива на новото строителство преди години той е измежду най-големите и съществени играчи в сектора и осъществя с триумф редица здания в столицата и по морето. Затова не е изненада и ползата му към „ Детмаг ”, който бързо може да върне вложеното в него. Едно са обаче проектите, друго е това, което се случва.  

Сириецът стартира ремонт на постройката. Той обаче се проточва прекомерно дълго, а се чуват най-различни клюки, в това число и за надписвани сметки, за поделени пари с началник от лизинговата компания и така нататък Кое правилно и кое не, е мъчно да се каже и потвърди, само че е реалност, че в един миг през 2009 година ненадейно стопират вноските по лизинга. По това време рецесията обгръща целия свят, а какво да кажем за нашите мащаби. Тук строителният бизнес също зацикля и не е чудно, че лизингът с цел да взема „ Детмаг ” в центъра на София се оказва непостижим.  

Следват дълги разправии и взаимни обвинявания кой кого прецакал и изиграл . Все отново договорът е преустановен през 2011 година Тогава са наложени и запорите над фирмените участия на Жорж Башур. Но нещата не завършват с това. Продължават безплодните договаряния за „ Детмаг ”. „ ДСК Лизинг ” желае за него 25 млн. евро, само че сириецът дава единствено 6,5 млн. евро .  Фирмата му „ БТ Пропъртис ” твърди, че е похарчила близо 2 млн. лв. за поправки в магазина. В един миг събирането на тези пари е трансферирано с цесия към „ БГ Билдинг Консулт ” - компания, обвързвана със  забравената към този момент компания „ Юпитер Лизинг ”,  която има индиректни връзки с лица от тогавашната империя ВИС. Да напомним, че преди време на сдружението „ Юпитер ” беше лишен лиценза.  

Започват каузи сред компаниите на сириеца и „ ДСК Лизинг ”. Стига се до изпълнителни листове, до интервенция на съдия-изпълнител . Любопитното в тази история е, че компаниите към Башур водят делата против „ ДСК Лизинг ” с години, освен това в Пернишкия областен съд . В последна сметка „ ДСК Лизинг ” си получава назад парцела. Спорът обаче продължава още няколко години, тъй като компаниите на Башур не се отхвърлят току-тъй от 2-та милиона, които претендират, че били дали за подобренията.  

С това обаче неприятностите в бизнеса на Башур не свършват. Преди години се оказа, че има проблем с негови здания и в столичния квартал „ Манастирски ливади ” . Там от другата страна на барикадата са ирландци. Те настояват, че обилно са платили, с цел да имат свои парцели в чужбина. Фирмата-строител на Башур обаче не съумяла да довърши контрактуваните жилища до ключ. Ирландците стартират дело и потвърждават, че са дали 3 млн. лв. за построяването на комплекса в южния квартал.

Те вадят изпълнителен лист против компанията на Жорж Башур. След това постройките са препоръчани на търг. По-голямата част от парите отиват в ОББ, в чиято изгода е ипотекиран огромният жилищен комплекс .  
Източник: hotarena.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР