Жилищата в световен мащаб не стават по-евтини, нито по-достъпни. И

...
Жилищата в световен мащаб не стават по-евтини, нито по-достъпни. И
Коментари Харесай

Стартъпът, който иска да намали цените на жилищата с помощта... на роботи

Жилищата в международен мащаб не стават по-евтини, нито по-достъпни. И в Европа, и в Съединени американски щати разноските за покупка на нов дом порастват както на месечна, по този начин и на годишна база, демонстрират националните статистики. Сред главните фактори за повишаването на един парцел – в това число и в България – са разноските за строителство, изясняват от сектора. 

Има стартъпи обаче, които желаят да преборят казуса с достъпността, като понижат точно това основно перо от бюджета. Пример за такава компания е BotBuilt. Екипът ѝ счита, че може да вкара технология за редуциране на разноските, както и за намаляване на негативните въздействия от жилищното строителство.
Какво цели BotBuilt?
BotBuilt е основана през 2020 година от Брент Уадас, Колин Дивайн и инженера по роботика Барет Еймс. Компанията има за цел да използва роботи за ускорение на жилищни строителни планове. Нейните логаритми могат да проучват двуизмерен проект на къща и автоматизирано да генерират триизмерни модели на съставените елементи, нужни за построяването ѝ. Освен това софтуерът изготвя приблизителна оценка за това какъв брой ще коства направата на всеки модул. След това той може автоматизирано да програмира роботизираните ръце в заводите на BotBuilt, тъй че те да изработят тези модули.

Барет Еймс споделя, че вдъхновението за основаването на сходен стартъп идва от негов персонален опит. Докато бил финален курс студент той и брачната половинка му купуват горен етаж на къща покрай кампуса на колежа и молят другари и фамилията си за помощ при ремонта. По време на процеса Еймс споделя, че е научил доста за провокациите в бранша на строителството.

Жилищната промишленост е изправена пред голям дефицит на жилища и строителите знаят, че би трябвало да продължат да строят допустимо най-вече домове, с цел да компенсират годините на недострояване “, сподели Еймс в изявление за TechCrunch.

„ Поради нарастването на лихвените проценти доста хора не желаят да се отхвърлят от актуалните си домове и обвързваните с тях лихви, което в допълнение усилва търсенето на нови жилища. “

Към момента системата, по която работи BotBuilt не е да строи домове от нулата. Вместо това се концентрира върху характерна част от процеса на жилищното строителство: „ създаване на рамка “.

Роботите на компанията сглобяват панели за стени, подови покрития и покривни системи. Системата на компанията коства към 1 $ на час за работа и може да бъде препрограмирана за създаване на разнообразни рамкови структури за домове релативно бързо, споделят от BotBuilt.

Други компании, които вършат опити да употребяват роботи в работата си, значително разчитат на така наречен твърда автоматизация, което значи, че роботите са програмирани да извършват една и съща функционалност. „ Този метод работи добре за основаване на коли, само че не е подобаващ за строителната промишленост, където има голямо многообразие от дизайни “, показва Еймс. 
Услуги
Компанията дава услуги най-вече на строителите на жилища. Управлява заводи, оборудвани с роботи и създава артикули за клиенти, които се занимават със жилищно строителство.

До момента BotBuilt е построила единствено девет жилища и приходите се движат към 75 000 $. Но Еймс твърди, че темпото ще се усили през 2024 година Планът е компанията да стартира доставката на покриви, построени от компанията, като в същото време мащабира общите интервенции на BotBuilt.
Източник: economic.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР