Известно е, че в кожата на животни като октоподи, сепии,

...
Известно е, че в кожата на животни като октоподи, сепии,
Коментари Харесай

Кожата ни разбира дали е ден или нощ

Известно е, че в кожата на животни като октоподи, сепии, хамелеони и земноводни има молекули, наречени опсини. Те им разрешават незабавно да трансформират цвета си, без този развой да се контролира от мозъка. Такива молекули има и в нашите очи, само че до момента за тяхното битие и в други елементи на тялото ни единствено се предполагаше.
 Снимка 392271

Смята се, че мозъкът е този, който управлява усещането ни за ден, нощ и време, и надлежно - нашия биологичен часовник.

Но ново изследване на Университета на Вашингтон за здравни науки открива, че в космените фоликули в кожата на мишки има тип опсин, наименуван невропсин, който управлява така наречен циркаден часовник, подчинен от цикъла светло/тъмно, без значение от мозъка. Това значи, че кожата има способността сама да схваща по кое време е ден и по кое време - нощ.

Тази необикновена дарба на кожата се резервира, даже когато тя е отглеждана в лабораторни съдове и не е част от животното. При симулация на полет от Сиатъл до Япония, кожата изменила циркадния си темп по отношение на смяната в часовите зони!
 Биологичният часовник, раните, медикаментите и за какво да се вслушваме в тялото си
Какво ни споделя биологичният часовник

Кое работи по-добре денем и кое - през нощта

Все още не е ясно какви ще бъдат медицинските приложения на това изобретение. Но учените желаят да схванат дали кожата ще заздравява по-бързо при облъчване с избран тип светлина.

Работата на нобеловия лауреат Азиз Санкар е открила, че излагането на кожата в ранните часове на деня на ултравиолетова светлина покачва риска от развиване на рак на кожата цели пет пъти в съпоставяне със същото облъчване късно следобяд. И това се дължи точно на другия стадий от циркадния темп, който обуславя друга дарба на клетъчните механизми за корекция на повредената от лъчите ДНК.
Източник: lifestyle.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР