Лестър изпадна в Лига 1: От върха на Англия до дъното за десетилетие
Изумителен поврат в ориста на Лестър Сити – клубът, който единствено преди 10 години шокира света с купата си във Висшата лига, ще се състезава в третото равнище на британския футбол през идващия сезон. „ Лисиците “ публично изгубиха шансове за оцеляване в Чемпиъншип, откакто не съумяха да се измъкнат от зоната на изпадащите.
След 44 изиграни кръга във втория ешелон на Англия, Лестър заема последното 23-то място с едвам 42 точки. До края на сезона остават единствено два мача, а разликата до избавителната 21-ва позиция, заемана от Блекбърн с 49 точки, е към този момент непреодолима.
Така, за първи път от десетилетия, някогашният първенец ще би трябвало да се бори за завръщане от Лига 1.
Сезонът се оказа същински призрачен сън за почитателите на Лестър. След изпадането от Висшата лига през предходната година, очакванията за бързо завръщане бяха попарени от серия слаби резултати и тежко наказване – през февруари клубът бе лишен от 6 точки поради нарушавания на финансовите правила за стабилно развиване през акцията 2023/24.
Последният гвоздей в ковчега на Лестър пристигна след трагично тъждество 2:2 вкъщи против Хъл Сити в 44-ия кръг. Гостите поведоха посредством Лиъм Милър в 18-ата минута, само че домакините обърнаха резултата с голове на Джордан Джеймс от дузпа и Люк Томас при започване на второто полувреме. Въпреки късия лъч вяра, Оливър МакБърни изравни за Хъл в 63-ата минута, с което дефинитивно постави завършек на фантазиите на „ лисиците “ за избавление.
Така Лестър, който през 2015/16 под управлението на Клаудио Раниери сензационно победи с купата във Висшата лига, завършвайки с 10 точки пред Арсенал, в този момент ще би трябвало да стартира всичко изначало в Лига 1.




