Източник: Свободна ЕвропаЕдно живо бебе е умишлено умъртвено и не

...
Източник: Свободна ЕвропаЕдно живо бебе е умишлено умъртвено и не
Коментари Харесай

Бебето във фризера. Прокуратурата ще плати вместо Цветанов за срината лекарска кариера

Източник: " Свободна Европа "

„ Едно живо бебе е съзнателно умъртвено и не му е даден късмет! “

Това споделя на 3 декември 2010 година тогавашният вицепремиер и вътрешен министър Цветан Цветанов от парламентарната естрада. Близо 9 години по-късно един от лекарите, за които той приказва, дефинитивно завоюва делото си и ще получи обезщетение. Така прокуратурата ще заплати сметката, насъбрана най-много от Цветанов пред очите на стотици хиляди очевидци.

``
реклама

През 2010 година Цветанов стига до извода за  " умишленото умъртвяване ", откакто е прочел стенограма от записани със специфични разследващи средства (СРС) диалози сред лекари от горнооряховската болница „ Св. Иван Рилски “.

Случаят стана известен като „ бебето във фризера “ и обратно на шокиращите изказвания на Цветанов и прокуратурата, следствието приключи безславно с разпореждане за прекратяване „ заради липса на закононарушение “. А разнасяните из медиите като убийци четирима лекари даже не бяха упрекнати.

Сега държавното обвиняване би трябвало да заплати на един от тях обезщетение от 40 000 лв., 2000 лв. разноски за юрист, както и рента, която тече от 8 юни 2014 година Според неофициална информация на Свободна Европа размерът на дължимата от прокуратурата рента е за над 20 000 лв.. Д-р Михаил Милатович дефинитивно завоюва делото си по Закона за отговорността на страната и общините за вреди (ЗОДОВ) на 3 юли тази година.

Първите две правосъдни инстанции одобриха, че проверяващите са „ сринали “лекарската му кариера, като нелегално са разгласили информация от следствието против него, а Върховният касационен съд (ВКС) най-после не позволи за разглеждане жалбата на прокуратурата и решението влезе в действие.
Предисторията
Д-р Милатович бе задържан дружно с сътрудниците си Стефан Лазаров и Катя Гецова и шефа на АГ отделението в болница „ Св. Иван Рилски “ доктор Димитър Сотиров на 30 ноември 2010 година Тогава Министерство на вътрешните работи побърза да осведоми, че те са обвинени за съзнателно умъртвяване на живородено бебе, само че оповестено за мъртво авансово.

Лекарите, които прекараха 24 часа в ареста, отвърнаха, че на 28 ноември 2010 година 17-годишна жена от Лясковец е абортирала в 22-рата гестационна седмица. Според тях плодът е бил мъртвороден. Според изказвания на доктор Лазаров, който изражда родилката, екипът се е опитал половин час да реанимира роденото, само че без триумф. На изказванието, че инцидентно предходна около новороденото служителка в отделението забелязала, че то въпреки всичко се движи, от болничното заведение отвърнаха, че е ставало думи за спазми.

В отговор Цветанов прочете на 3 декември 2010 година стенограми от няколко шокиращи диалога, които съгласно него доказваха съзнателно ликвидиране. Разговорите бяха сред шефа на болничното заведение доктор Миролюб Кожухаров и негови подчинени и бяха записани в границите на дело за възможни злоупотреби в здравното заведение. Министърът тогава обясни, че разговорите са водени часове след  " закононарушението ". И Окръжната прокуратура във Велико Търново даде изключителна конференция, на която бяха прочетени подслушаните диалози.

 

Цялата тази последователност бе предшествана от незабавна замяна на писма сред зам.-окръжния прокурор на Велико Търново Светослав Калчев и Цветанов. Първо обвинителят изиска от министъра да декласифицира протоколите от СРС-тата. След това Цветанов изиска позволение от Калчев да ги разгласи и всичко се озова в медиите. Впоследствие Цветанов даже бе проверяван от прокуратурата, тъй като Законът за СРС (ЗСРС) не позволява резултатите от потреблението на този прийом за следствие да се употребяват за цели, разнообразни от тези на наказателното произвеждане. Но предстоящо не откри данни, с цел да го упрекна.

През май 2013 година стана ясно, че деветорна съдебно-медицинска експертиза изцяло оневинява горнооряховските лекари. Затова и делото бе прекъснато без те да бъдат привлечени към наказателна отговорност. За разлика от началото на следствието обаче, нито прокуратурата, нито Цветанов означиха неговия края с такава гласност.
Претенциите на лекаря
Именно на това обръща внимание и доктор Милатович в желае си за 40 000 лв. обезщетение за неимуществени вреди, който бе почетен в цялостен размер от съда.

​„ И до ден сегашен доверието на хората в мен не е възобновено, а броят на пациентите ми продължава да е по-малък, в сравнение с преди обвиняването ми. Мнозина мои сътрудници, в това число работещи в други болнични заведения, се разколебаха в положителните си връзки към мен, поставяха под подозрение моята непорочност и подготвеност. Други започнаха да ме съжаляват и изгубиха уважението си към мен. Мнозина мои познати и другари също трансформираха отношението си към мен и внезапно се отдръпнаха. Приятелският ми кръг доста се стесни, доста хора се притесняваха да поддържат връзка с мен. Дълго време даже появяването ми на публични места предизвикваше шушукания и мнения, което ме караше да усещам извънредно стеснение и да лимитирам до най-малко обществените си контакти “, написа доктор Милатович.

По делото му са разпитани няколко очевидеца, които удостоверяват претенциите му. Разказват и случай от лекарски симпозиум, на който ищецът даже бил атакуван вербално от негови сътрудници, които желали да го изгонят.
Решенията на съда
„ В резултат от провежданите от прокуратурата медийни акции – изяви пред медиите, даден умишлен брифинг, позволения до други органи за оповестяване на информация, обстоятелствата по отношение на следствието и присъединяване на ищеца в разследваните събития са достигнали до необятен брой получатели, а това е предизвикало спомагателна отрицателна реакция измежду хора, които при други условия не биха разбрали за воденото следствие “, посочва по този мотив Софийският градски съд (СГС) в решението си от 14 февруари 2017 година, с което почита желае на доктор Милатович на първа инстанция.

 

Според магистратите несъмнено е потвърдено, че „ ищецът е бил напълно предан на кариерата си, която била „ срината “ от наказателното произвеждане, а в обществото в града, където работи, ищецът бил именуван с избрания като „ палач на детето във фризера “, „ доктора от фризера “ и други сходни прилагателни “.

Съдът акцентира, че всичко това е разследване от необичайния метод, по който е водено въпросното дело – „ показно арестуване, оповестяване на информация, а оттова са се умножили и типа и размера на настъпилите вреди “.

На 16 ноември 2018 година Софийският апелативен съд (САС) удостоверява решението на първата инстанция, добавяйки някои претекстове, описващи държанието на Цветанов и прокуратурата като „ противоправно “.

​„ Разговорът сред лекарите е бил записан със специфични разследващи средства, позволени по друго досъдебно произвеждане. Гражданският съд няма право и обвързване да преценя до каква степен потреблението им и общественото им оповестяване е в сходство с наредбата на член 32 от ЗСРС, само че общественото им разгласяване по неприключило наказателно произвеждане несъмнено е противоправно държание “, безапелационна е втората инстанция.

В решението на САС се отбелязва още, че „ неправомерността на дейностите на прокурорите се показва в това, че нарушавайки пезумпцията за невиновност, без да са събрани доказателства, на процедура са основали в обществото разбиране, че ищецът е нарушител. Доказателство за противоправност на тези дейности е и самото разпореждане за преустановяване на досъдебното произвеждане “ – заради липса на закононарушение “.
Защо прокуратурата, а не Министерство на вътрешните работи
Макар че казусът бе експлоатиран политически от тогавашния вътрешен министър Цветанов, съдът приема, че отговорността за нанесените на доктор Милатович неимуществени вреди е напълно на прокуратурата. Тъй като без нейното цялостно подпомагане, управлението на Министерство на вътрешните работи не би могло да трансформира следствието в медийна акция.

„ Ищецът официално не е бил притеглен като обвинен и няма данни по отношение на него да са осъществявани процесуално-следствени дейности по прокурорска кореспонденция. Арестът и обискът са осъществени от органите на Министерство на вътрешните работи и няма данни тези дейности да са били подредени от прокурор. Но от подхванатите дейности от страна на представители на прокуратурата, изразяващи се в обществено разгласяване на обвинявания за осъществено тежко съзнателно закононарушение Михаил Милатович е претърпял неимуществени вреди “, стимулира се Софийският апелативен съд.

На 3 юли тази година Върховен касационен съд поставя точка на разногласието, оставяйки без разглеждане жалбата на прокуратурата против решението на втората инстанция. Причината е, че няма никакви позволени нарушавания по време на процеса.

Така, близо 9 години, откакто бе показно задържан и разказан като палач на бебе, доктор Михаил Милатович най-сетне съумя да почисти името си. Парадоксалното е, че съгласно съда точно тези, които твърдяха, че е направил закононарушение, в действителност са престъпили закона. Но без никакви последици.
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР