УСПЕХ: Американският товарен кораб Карго Драгън 2 излетя към МКС!
Изстрелването бе изцяло сполучливо, като първата степен на ракетата бе “B1061-4 ”, летяла на три предишни задачи (на пилотиран транспортен съд “Крю Драгън ” през ноември 2020 година, още веднъж на пилотиран транспортен съд “Крю Драгън ” през април тази година и на задачата за извеждането на спътника “SXM-8 ” през юни). Любопитното при днешния полет бе, че степента извърши меко кацане върху нова роботизирана океанска платформа, неизползвана до момента и кръстена A Shortfall of Gravitas.
Полетът беше извършен с 24-часово забавяне заради неприятни метеорологични условия.
На борда на “Карго Драгън 2 ” пътува значим потребен товар, измежду който участва роботизирана ръка за новия американски модул на МКС “Бишъп ”. Напомням на читателите, че шлюзовият модул е издигнат от Наноракс за разгръщането на дребни спътници от външната страна на орбиталния комплекс. Той бе изстрелян на 6-ти декември предходната година по време на дебютната задача на “Карго Драгън 2 ”, а на 19-ти декември бе прикачен към американския сегмент на МКС и по-конкретно към модула “Транкуилити ”. Изстреляната през днешния ден роботизирана ръка е основана от японския стартъп GITAI, като тя може да се завърта на 8 градуса и има обсег от един метър. Ръката ще работи отвътре на “Бишъп ”.
Към МКС са се отправили и голям брой научни постановки, включително опит за проучването на метаболити от гроздови семена, като ще се ревизира дали те могат да се употребяват за предварителната защита и лекуването на остеопороза. Приборът “MISSE-15 ” ще изследва държанието на разнообразни материали в галактически условия, а “Retinal Diagnostics ” ще тества нови диагностични начини за очни заболявания.
Пристигането на “Карго Драгън 2 ” е планувано за на следващия ден в 18:00 ч. българско време, като корабът ще се стикова към предния възел на модула “Хармъни ”.
Видеозапис от днешния полет – Youtube връзка