Представиха специална леща за дистанционно нагряване и охлаждане на обектите
Изследователи от Технологичния университет в Тайюан, Китай, са създали новаторски термовизионен обектив с удължено фокусно разстояние, който разрешава отдалечено нагряване и изстудяване на обекти. Той се базира на дейна топлинна метаповърхност (ATMS).
ATMS се употребява за еквивалентно основаване на материали с негативна топлопроводимост. С него откривателите сполучливо са създали и са създали сполучливи проби на дългофокусна термовизионна леща, употребяваща термодинамично превръщане – фокусното разстояние за отдалечено нагряване и изстудяване е 19,8 mm.
Характеристиките на лещата са доказани посредством числено моделиране, което демонстрира, че благодарение на създадената технология ATMS могат да се създават материали с негативна топлопроводимост с случайна форма. Освен това еквивалентността на негативната топлопроводимост е доказана за 3D сюжети, което уголемява опциите за приложение на тази разработка.
Тази нова технология ще спомогне за охлаждането на сензитивната електроника и ще усъвършенства цялостната ѝ работа и надеждност. А в индустрията тя може да даде опция за реализиране на голям брой химически процеси, в които контролът на температурата играе значима роля. И, несъмнено, в региона на медицината тя също ще бъде доста значимо допълнение, тъй като там прецизният надзор на температурата е от решаващо значение за някои характерни лекувания и диагностични процедури.
Технологията мощно уголемява обсега на потреблението на топлопроводимостта и дава опция за реализирането на невиждани топлинни резултати с потреблението на ефикасната негативна топлопроводимост.