Израел заяви в петък, че е прехванал ракета, изстреляна от

...
Израел заяви в петък, че е прехванал ракета, изстреляна от
Коментари Харесай

Израел обеща решителен отговор след ракетен обстрел от Ливан

Израел съобщи в петък, че е прехванал ракета, изстреляна от Ливан, и предизвести, че ще реагира твърдо, с цел да отбрани сигурността си, предава " Ройтерс ". Инцидентът е следващо напрежение в нежното помирение, което постави завършек на траялата година война сред Израел и ливанската въоръжена формация Хизбула.

Министърът на защитата на Израел Йоав Галант акцентира, че страната му държи Ливан виновен за офанзивата, ориентирана към региона на Галилея в Северен Израел. Според израелските военни втори снаряд е паднал в Ливан, без да аргументи вреди.

Израел нанесе артилерийски и въздушни удари по цели в Южен Ливан в събота, при което починаха минимум осем души. Хизбула отхвърли отговорността за изстрелването на ракетата, като съобщи, че тя " няма връзка " с организацията и че остава ангажирана с прекратяването на огъня.

Споразумението за помирение, реализирано през ноември, предвиждаше Хизбула да изтегли оръжията си от Южен Ливан, израелските сухопътни сили да се изтеглят от района, а ливанската войска да поеме контрола над региона. Ливанското държавно управление бе натоварено със задачата да демонтира военната инфраструктура на юг и да конфискува неразрешените оръжия.

Примирието приключи както израелските бомбардировки и сухопътни интервенции в Ливан, по този начин и ракетния обстрел на Хизбула против Израел. Въпреки това, двете страни се упрекват взаимно в неспазване на условията на съглашението. Израел твърди, че Хизбула продължава да поддържа военни позиции на юг, до момента в който Ливан и Хизбула упрекват Израел, че нарушава примирието с въздушни удари и наличието на войски на пет стратегически позиции близо до границата.
Източник: lupa.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР