Използването на технологии, базирани на изкуствен интелект (ИИ), ще доведе

...
Използването на технологии, базирани на изкуствен интелект (ИИ), ще доведе
Коментари Харесай

Фирми съкращават хора заради изкуствения интелект

Използването на технологии, основани на изкуствен интелект (ИИ), ще докара до съкращения на служащи и чиновници в хиляди компании през идните пет години. Това сочат резултатите от ново изследване, което е извършено измежду 2000 основни изпълнителни шефове на компании от целия свят.

Шефове на компании чакат да наемат по-малко чиновници поради ИИ
 
Проучването е осъществено от швейцарската компания за асортимент на личен състав " Адеко груп " (Adecco Group) и от консултантската компания " Оксфорд икономикс " (Oxford Economics). Значителна част от основните изпълнителни шефове, взели участие в него (41 на сто), са показали, че чакат да стартират да назначават по-малко чиновници, защото технологиите с ИИ ще поемат отговорностите на част от тях.
 
" Изкуственият разсъдък се обрисува като все по-голям фактор, който оказва напън върху пазара на труда ", се показва в изказване на основния изпълнителен шеф на " Адеко груп " Денис Макуел.
 
" Компаниите би трябвало да положат повече старания, с цел да преквалифицират своите чиновници. Те би трябвало да ги пренасочват (към осъществяването на задания, които не се извършват от ИИ), с цел да бъдат избегнати ненужни разтърсвания при този софтуерен преход ", показва Макуел.
 
От компютърни стратегии, през медийни изявления до литературни есета - генеративните системи, основани на технологии с ИИ, могат бързо да основават разнообразно наличие. Макар че този софтуерен развой надалеч не е идеален, той към този момент се е трансформирал в основен фактор за развиването на някои промишлености и специалности, отбелязва Би Би Си.
 
Главните изпълнителни шефове, взели участие в допитването на " Адеко груп " и " Оксфорд икономикс ", управляват компании от 18 бранша на стопанските системи на 9 страни. Сред тях са енергетиката, търговията на дребно и автомобилната промишленост в Съединени американски щати, Канада, Германия и Япония. Тези шефове управляват както административни чиновници, по този начин и служащи, показва Си Ен Ен.
 
Съществена част от шефовете на компании (46 на сто) са декларирали, че биха пренасочили свои чиновници в други отдели, в случай че технологии с изкуствен интелект стартират да извършват служебните им отговорности.
 
Около две трети от шефовете, включени в проучването, са показали, че по-скоро биха наели хора, които умеят да употребяват ИИ в работата си, в сравнение с да образоват актуалните си чиновници по какъв начин да употребяват тази технология.
 
 istock istock
Изкуственият разсъдък трансформира пазара на труда
 
Проучването, извършено от " Адеко груп " и " Оксфорд икономикс ", рисува по-мрачна картина спрямо проучване, показано от Световния стопански конгрес през предходната година.
 
В него са взели участие над 800 компании от целия свят. Резултатите са посочили, че една четвърт от тях чакат изкуственият разсъдък да докара до загуба на работни места. Половината от тези компании са планували, че ИИ ще сътвори нови работни позиции.
 
Технологиите за разбор на огромни размери от данни, за противопоставяне на отрицателните промени на климата и за възстановяване на киберсигурността се чака да бъдат основни за основаването на нови работни места. Това се показва в разбор на Световния стопански конгрес по отношение на развиването на изкуствения разсъдък. Това обаче е дребна разтуха за чиновниците и служащите, които са изгубили работата си поради ИИ.

Шефът на МВФ: 60% от работните места в развитите стопански системи ще бъдат наранени от изкуствения разсъдък

Някои софтуерни компании към този момент оповестиха, че са подхванали съкращения, защото работните им отговорности ще бъдат изпълнявани от технологии, основани на изкуствен интелект. Сред тях са компаниите, които ръководят услугата за предпазване на файлове " Дропбокс " (Dropbox) и приложението за проучване на езици " Дуолинго " (Duolingo).
 
През март 2023 година специалисти към американската капиталова банка " Голдман Сакс " (Goldman Sachs) оповестиха резултатите от свое изследване. Те са посочили, че платформите за генеративен изкуствен интелект, измежду които и чатботът " ЧатДжиПиТи " (ChatGPT), може да провокират " съществени земетресения " на пазара на труда, съобщи Си Ен Би Си.
 
Анализът на пазарите на труда в Съединени американски щати и Европа е посочил, че две трети от работните места може да бъдат автоматизирани, най-малко до известна степен.
 
При множеството от специалностите, които са изложени на риск в Съединени американски щати, изкуственият разсъдък може отчасти да размени сред 25 на 100 и 50 на 100 от чиновниците, се споделя в заключението на анализаторите. Те показват, че в международен мащаб до 300 милиона работни места е допустимо да бъдат наранени от навлизането на изкуствения разсъдък. Използването му обаче може също по този начин да подтиква продуктивността на труда и " с времето " да докара до увеличение на световния БВП с до 7 на 100, се споделя в отчета на " Голдман Сакс ". В него се показва, че някои работни места ще бъдат наранени в по-голяма степен от изкуствения разсъдък спрямо други. Например специалностите, при които се изисква полагането на тежък физическа труд, е по-малко евентуално да бъдат наранени доста.
 
 istock istock
В Съединени американски щати максимален дял от работните места, които биха могли най-бързо да бъдат автоматизирани, са в региона на помощните административни действия в частния и държавния бранш (46 на сто), в правната сфера (44 на сто), следвани от работните позиции в архитектурата и инженерните действия (37 на сто). В бранша на финансовия бизнес е допустимо да бъдат сменени 35 на 100 от работните позиции, съгласно специалистите на " Голдман Сакс ".
 
Данните за Европа рисуват сходна картина. Най-засегнати от изкуствения разсъдък може да се окажат работни позиции при помощните административни действия (45 на сто), а минимум - тези, които са свързани със занаятчийството (4 на сто).
Източник: pariteni.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР