Използваме ефективно кохезионната политика от десетина години, но ефектите от

...
Използваме ефективно кохезионната политика от десетина години, но ефектите от
Коментари Харесай

На теория Видин трябва да е най-богатият регион, но реалността е друга

Използваме дейно кохезионната политика от десетина години, само че резултатите от нея към момента не могат да се усетят. Това разяснява  българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков, който взе присъединяване в третото образование за млади публицисти, проведено от Българска телеграфна агенция в партньорство с Европейския парламент. По думите му въпреки всичко има прогрес, защото покупателната дарба и Брутният вътрешен продукт през последните години се повишават.

Смятам, че това е с помощта на кохезионната политика. “

Тя обаче не съумява към момента да преодолее разликите и да има по-категорични резултати в едни от най-слабо развитите райони в България, защото несъответствията са големи. Той даде образец с Видин, който на доктрина би трябвало да е най-богатият в България. Това е по този начин, защото река Дунав е транспортен кулоар, има изход с Румъния и Сърбия, има жп линия, а в предишното е имало и летище.

На доктрина е по този начин, само че в живота се оказва противоположното. На север граничиш с най-бедния район в Румъния, а на запад с най-бедния в Сърбия. Не може да си богат с небогати комшии. “

За отражението на политиката на доближаване и смисъла от нея, Новаков даде образец с това, че в Европейски Съюз има страни, които са така наречен „ чисти платци “, които биха пренасочили финансов запас в други сфери, само че би трябвало постоянно да се има поради, че вложените средства се връщат в тези страни под една или друга форма.

Да кажем вложили сме във високоскоростна жп линия сред София и Бургас. Какви влакове ще се движат след това? Български и румънски или френски и немски? Част от тези пари ще се върнат там, откъдето са пристигнали. “

Когато се влага в стопанската система, в покупателната дарба и качеството на живот на хората, популацията забогатява и покачва стандарта си, то резултатът от инвестицията се връща, добави още Новаков.

По думите му има значение и с кого се съпоставяме. „ Най-бедните райони спрямо районите на Испания и други. По-добре да се съпоставяме с тях и да споделяме, че сме небогати, вместо да споделяме, че сме супер спрямо Тбилиси, Минск, Баку. “

Новаков съобщи, че едва развитите райони са проблем в съвсем всяка страна. „ Масово има сътрудници от Полша, Испания и Португалия, които са бенефициенти на кохезионната политика. Те споделят, че идват от най-бедните райони и би трябвало повече финансиране. Проблемът не е единствено в България. “

Надявам се с времето резултатите от вложенията досега да върнат повече българи и в последна сметка да създадем страната по-богата, а живота на хората по-добър. “
 Финансирането по ПВУ
Ще загубим средства сигурно, въпросът е какъв брой “, разяснява Новаков, запитан има ли късмет страната ни да получи повече средства по ПВУ предвид на това, че второто заплащане се бави.

Той изясни, че средствата се разплащат до края на 2026 година, което на процедура значи, че страната ни има малко повече от 2 години да усвои 10 милиарда лева „ Това значи, че би трябвало да се разплащат по 5 милиарда на година, или по половин милиард на месец. “ Преди това обаче са нужни тръжни процедури, избори на реализатор, одобрение на план, осъществяване и отчитане.

Шансът е незабележим, тъй като бяха пропилени 3 години извънредно неразумно. “

Допълни, че първичната версия на ПВУ е трябвало да бъде импортирана, с цел да стартира да се извършва, а по-късно да се приспособява. „ Вкарай го, почни да използваш средствата, а в случай че някъде нещо не ти хареса, поправи го. Минаха 2 години, а първият път го върнаха с 40 стр неточности. Резултатът е подобен, че са разплатени 5 %. “
Нова бъдеща комисия по отбранителна промишленост
Новаков хвърли малко повече светлина и върху новата комисия по отбранителна промишленост, която в най-скоро ще бъде учредена и от която дава поръчка да е част. По думите му тя ще бъде директно обвързвана с учредяването на още няколко задачи – по жилищно настаняване, по опазване на здравето и по народна власт.

Комисията ще се занимава с построяването на общ европейски защитителен потенциал, шерване и съгласуване на закупуването на оръжия и провеждането на образования като част от функционалностите на НАТО.

Когато разполагаш с защитителен капацитет се договаря по друг метод. Европа има потребност от обединен защитителен капацитет. “

Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и отзиви обаче принадлежат напълно на техния(ите) автор(и) и не отразяват безусловно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.

Източник: economic.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР