Пенсионер със 120 лева бонус за Коледа: Разделям ги на 3
Изплащането на декемврийските пенсии и коледните добавки започва през днешния ден, 5 декември, оповестиха от Националния застрахователен институт (НОИ). Над 536 000 пенсионери с приходи под линията на беднотия от 638 лв. получават спомагателни 120 лв. за празниците.
Сред тях е и 74-годишният Фахредин Шевкедов от Сливо поле, Русенско. Пенсионерът получава минимална пенсия от 630,50 лв., само че е решен, че няма да похарчи нито лев от добавката за себе си.
" Трябва да видя, че са пристигнали, другояче нямам доверие. Ако дойдат – лелеее, по какъв начин ще ги изхарча тези пари за 30 дни! Ще станат общо 750 лв. “, шеговито споделя той пред " Телеграф “.
Въпреки компликациите, възрастният мъж ще раздели сумата сред трите си внучки:
" Ще им дам по 40 лв.. Да знаят, че ги давам от душа. “
Подобна е обстановката и при доста възрастни хора в страната. 72-годишната Искра Станишева от Благоевград, която получава 620 лв. пенсия, признава, че разчита на добавката, с цел да подсигури по-пълна празнична софра.
" Справяме се с помощта на пенсията на брачна половинка ми. Но всичко нарастна – сметки, храна, медикаменти. Заделяме по малко и за внуците, за друго не стига “, споделя тя.
Средствата ще отидат за коледни артикули, които другояче не може да си разреши – свински пържоли, ядки и лакомства за внуците.
Промяната в графика се прави поради идните почивни дни към Нова година, с цел да получат всички пенсионери своите средства в точния момент за празниците




