Изминаха над 50 дни от началото на протестите, а един

...
Изминаха над 50 дни от началото на протестите, а един
Коментари Харесай

Дойче веле: Може ли в България да стане по-лошо, отколкото е сега? Да видим

Изминаха над 50 дни от началото на митингите, а един въпрос продължава настойчиво да тегне над тях: каква опция ще произведат те? И няма ли заплаха тази опция да се окаже по-опасна от днешното ръководство?

Въпросът, несъмнено, е значим. Разбира се, че би трябвало да се мисли и приказва за това, което може да последва след възможните оставки и предварителни избори. Разбира се, че рискове дебнат отвред. Но прекомерното съсредоточаване върху този въпрос е ненапълно безплодно и безсмислено. Защото митингът не е някакъв първокласен клуб с входни карти. Няма по какъв начин да бъде направляван и моделиран, тъй че да се попречи на който и да било да се прикачи към него, с цел да се опита да извлече от гражданското неодобрение някакви политически дивиденти за себе си.

А и заплахите са ненапълно пресилени, тъй като, каквото и да става, е доста противоречиво дали изобщо е допустимо днешното състояние да се утежни още повече.
Сянката на митингите от 2013
Онези, които се тревожат най-силно от вероятните бъдещи развития, акцентират две съществени закани. Първата е обвързвана със сянката на събитията от 2013-2014. Тоест, с вероятността и сегашните митинги да родят политическа композиция, която, вместо да се заеме с промени, да запази днешните подмолни властови схеми, зависимости и въздействия и да възпроизведе настоящия олигархично-корупционен модел.

Демонтирането на този модел, несъмнено, е сложна задача, която няма бързо и елементарно решение. Но дословното му повтаряне надали е допустимо. Защото крепящата го политическа настройка бе по този начин разтърсена, че във властовата структура се появиха мъчно възстановими пукнатини. Затова може да се каже, че и без оставки митингите отчасти към този момент реализираха триумф.

Във всеки случай е мъчно да си представим някакво развиване, при което нещата могат да станат по-зле, в сравнение с са сега. Държавата така и така е захваната в мъртва хватка, институциите ѝ са обезсилени и подчинени, стълбовете на демокрацията като върховенството на закона, частната благосъстоятелност и свободата на словото са мощно подкопани.

Геополитическата ориентировка

Втората посочена опасност, обвързвана с митингите, е да не би те да доведат на власт сили, близки до Русия и Кремъл, които да слагат под подозрение геополитическата ориентировка на страната. По принцип тук такава заплаха постоянно съществува. Но вторачването в нея точно във връзка с протестите значи да си затворим очите, че геополитическата ни ориентировка така и така е мощно компрометирана и е по-скоро на пропагандно-декларативно, в сравнение с същностно равнище. Заради събитията, за които към този момент стана дума, ръководството в България наподобява повече на путинската авторитарно-олигархична система, в сравнение с европейския либерален модел. Колкото до ползите на Кремъл и Русия: макар лозунгите и символичните жестове, те и до момента на процедура са доста добре предпазени: в енергийните планове да вземем за пример. Тъй че и във връзка с втората заплаха положението надали може да се утежни.

Какво да се прави

Предупреждаващите за тези закани всъщност поне на думи подкрепят митингите. Но се опасяват от бъдещето, в случай че те реализиран задачите си. По тази логичност обаче излиза, че всички би трябвало да скръстим ръце и да изчакаме, до момента в който алтернативата, която ни харесва, укрепне задоволително, с цел да опустоши статуквото. Нещата обаче в никакъв случай не се случват по този метод и гаранции за триумф няма. А статуквото единствено това чака.

Съобщете ни, в случай че видите неточности и нередности в публикацията или мненията. Пишете непосредствено на [email protected] . Ще обърнем внимание!

За реклама в "Петел " на цена от 50 лв. на ПР обява пишете на и вижте още в -.

Прочети тук -
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР