Изложба „Престилката – символ и апотропей“ ще бъде открита в

...
Изложба „Престилката – символ и апотропей“ ще бъде открита в
Коментари Харесай

Изложба разказва за престилката в женската носия в Етнографския музей

Изложба „ Престилката – знак и апотропей “ ще бъде открита в Етнографския музей на 30 март от 18 ч. Експозицията показва богатата сбирка от текстил на проф. Юлия Дилова и по-специално мястото и ролята на престилката в женското обичайно облекло.

" Ще разберете за какво е толкоз значим този детайл от костюма на дамата, за какво е в разнообразни цветове, какво значат знаците върху нея, нейните обредни функционалности и какви са другите ѝ имена. Ще се потопите в един цветен свят, имащ свое значение и история ", споделят домакините от музея.

Изложбата има за цел да показа и значимостта на наследството. Било то движимост, ария, традиция, ние израстваме с него, носим го в себе си и го предаваме на поколенията след нас. То ни дава неподозирана мощ, обогатява ни и ни разрешава да се докоснем до времена, постоянно непознати за нас. Наследството ни оказва помощ да оформим нашата еднаквост, учи ни да ценим историята.

С този план Регионален етнографски музей – Пловдив се надява да даде повече публичност на колекционерството и дарителството, като добра процедура за запазване на културно-историческото завещание. Проектът включва и най-новото издание на музея - каталога „ С обич към изтъканото “, който показва и останалата част от страхотната сбирка на проф. Юлия Дилова – дарена на музея от щерка ѝ Цветина Ерохина.

Заповядайте в РЕМ – Пловдив, с цел да видите и разберете повече за активността на тази невероятна жена – проф. Дилова, за нейната колекционерска пристрастеност, обвързвана със сръчността и уменията на българката и с магията на националното творчество.

Изложбата е част от формалната стратегия „ Наследство II “ на Пловдив – Европейска столица на културата.
Източник: trafficnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР