Издирват два хард диска със свръхинтересни данниПодозрения, че “информационното съкровище

...
Издирват два хард диска със свръхинтересни данниПодозрения, че “информационното съкровище
Коментари Харесай

Лудо търсене на цифровия архив на Майк Линч в залива на Палермо

Издирват два хард диска със свръхинтересни данни
Подозрения, че “информационното богатство ” е било изнесено преди корабокрушението

Районът на потъналата яхта “Bayesian ” е “отцепен ” от полиция и военни моряци

Неизвестността към двата хард диска, с които удавилия се край Палермо владетел на шпионските логаритми Майк Линч в никакъв случай не се е разделял, не дава мира разузнаванията на международните сили.

Италиански медии сигнализират, че регионът на потъналата сутринта на 19 август в мощна стихия първокласна яхта “Bayesian ” е “отцепен ” от полицейски и военни катери с водолази, които не разрешават даже и риба да се приближи до намиращия се на 49 м дълбочина кораб. Сигурно тъй като, съгласно осведомени, в сейфовете на ветрохода, с изключение на хард дисковете, може да се намират документи от изключителна за десетки страни значимост - факт, обясняващ страхотното интернационално внимание към потъналата ветроходна яхта на стойност 30 млн. евро.

Мистерията е огромна, тъй като съгласно лица, близки до кибертехнологичния магнат, двата диска, свръхзащитени с доста авангардно криптиране, били “големият дигитален списък ” на ИТ-предприемача, измежду чиито клиенти са били британската разследваща работа Ми-5, американските Централно разследващо ръководство (ЦРУ) и Агенция за национална сигурност (АНС), израелската МОСАД и други. Както настояват съратници на Линч, той не е вярвал на общоизвестните “облаци ” за предпазване на информация и неговите секрети са били защитавани точно в двете криптирани “устройства ”. А те може би са се озовали дружно с него на дъното на морето и ето за какво мнозина са тези, които желаят да се снабдят с двете “информационни съкровищници ” и с всички документи, съхранявани най-вероятно в сейфовете на потъналата ветроходна яхта.

Дипломиралият се в Кембридж IT-специалист Майкъл Линч става милиардер, откакто основава логаритми и програмен продукт за различаване на лица по пръстови отпечатъци, глас и жанр на писане, към този момент необятно употребявани от службите за сигурност по света. Той основава компанията “Autonomy ”, която печели великодушни търгове с държавни организации на Обединеното кралство и Съединени американски щати.

Един от най-големите му “удари ” е подписаният контракт за доставка на инфраструктура за вътрешната сигурност на Съединените щати в тяхната повсеместна битка против тероризма след кървавите атентати от 11 септември 2001 година След продажбата на “Autonomy ” на колоса на информатиката “Hewlett-Packard ” за 11 милиарда $ Линч бе съден за машинация, само че най-после оневинен. Беше съден и оневинен за машинация. После той основава компанията за киберсигурност “Darktrace ” дружно с някогашни високопоставени разведки на Англия, Израел и Съединени американски щати.

Следователите от Палермо обаче твърдят, че при деликатния оглед от италиански водолази на потъналата яхта не са открити персонални движимости, както на седемте жертви, по този начин и на петнайсетимата оживели пасажери и членове на екипажа. Това значи, че от потъналия кораб не са конфискувани телефони, таблети, компютри или някакви спациални устройства за предпазване на информация.

Единствените твърди дискове, извадени на повърхността, са тези от ветрохода, на които обаче са записани метеорологична информация и данни за цялостното положение на яхтата преди бурята. Това ражда спомагателна тайнственост, съдържаща се във въпроса: дали пък “информационното богатство ” не е изнесено от някого преди озоваването на “Bayesian ” на морското дъно и гибелта кибергиганта Майк Линч?

Източник: trud.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР