Поръчките във фабриките на TSMC шокираха американските служители: 12-часови смени, строга дисциплина и преумора
Изданието Fortune напомня, че TSMC ще наеме към 4500 чиновници за двете си уреди, които ще бъдат построени в Аризона през идващите години, като за доста от тях корпоративната просвета на азиатския чипмейкър може да наподобява шокиращо твърда. Работата през уикенда и 12-часовите работни смени са норма в TSMC и доста американци просто не са подготвени да работят с това движение.
Според източника на ресурса Glassdoor единствено 27% от интервюираните чиновници на TSMC са подготвени да предлагат компанията като място за работа. За съпоставяне, в тази ситуация на Intel Corporation тази цифра доближава 85%. TSMC ще похарчи 40 милиарда $ за построяването на две уреди в Аризона, които ще стартират да създават артикули през 2024 година и 2026 година, употребявайки надлежно 5nm и 3nm технология. TSMC ще се нуждае от към 4500 чиновници, с цел да покрие локалните потребности от работна мощ, което е повече от 10% от работните места, основани до 2030 година в Съединени американски щати посредством използването на националната стратегия за субсидиране на полупроводниковия бранш, на който са отпуснати 52 милиарда $. В международен мащаб TSMC наема 65 000 души, макар че по-голямата част от личния състав се намира в Тайван и значително
е зависещ на корпоративната просвета, присъща за азиатските компании в бранша.
Компанията към този момент е съумяла да наеме 2000 души, в това число 600 инженери, за работа в американските фабрики, а в този момент те би трябвало да преминат месеци на стаж в Тайван, което единствено по себе си плаши „ новобранците “. За тайванската стопанска система TSMC е значим източник на стопански напредък, а вкъщи компанията слага високи условия към претендентите. Около 60% от локалните чиновници и повече от 80% от мениджърите имат висше обучение и научни степени, до момента в който личният състав би трябвало да се подчинява на строга дисциплинираност. Опитите за разискване на решенията с управлението са изрично потискани. Извънредният труд, който постоянно се постанова заради огромното натоварване, нормално не се заплаща и не е всекидневно да се оплаквате от него.
За Тайван TSMC предлага конкурентно равнище на възнаграждение, като даже при по-ниско равнище на личен състав то надвишава междинното за острова към един и половина пъти. TSMC надали ще може да предложи толкоз конкурентни заплати на американските чиновници, защото Intel е подготвен да заплати повече. Делът на претендентите с висше обучение и научни степени е доста по-нисък на локалния пазар на труда в Съединени американски щати. Изпращането на стажанти в Тайван също беше предизвикателство както за тях, по този начин и за компанията. За новите чиновници стана мъчно да провеждат бизнес пътешестване до острова за година и половина, като се вземат поради другите фамилни условия, а стажантите, които са дошли в Тайван, мъчно са се разбирали с локалните ментори, тъй като не са привикнали с работата в твърда йерархична система. В бъдеще компанията ще се концентрира върху образованието в Съединени американски щати, само че част от стажантите въпреки всичко ще би трябвало да бъдат изпратени на образование в Тайван.
При осъществяването на американски планове, TSMC е подготвена да се вслуша в желанията на личния състав и да основава по-познати условия за работа за тях, съгласно източници. Както създателят на компанията Морис Чанг (Morris Chang) неведнъж е изтъквал, производството на чипове в Съединените щати може да коства на компания най-малко един и половина до два пъти повече, в сравнение с в Тайван. Сегашното управление на TSMC счита за належащо да компенсира най-малко част от тази разлика посредством дотации от американските управляващи, само че това не взема решение казуса с личния състав като подобен.
Председателят на TSMC Марк Лиу (Mark Liu), в отговор на обявата на Fortune, единствено съобщи: „ Тези, които не желаят да поемат спомагателни смени, не би трябвало да аплайват за работа в полупроводниковата промишленост, защото тази сфера на активност е обвързвана не толкоз с високите заплати, колкото с ентусиазма и пристрастеността към работата. “
