Изборите 2 в 1 могат да доведат до изненадващи за

...
Изборите 2 в 1 могат да доведат до изненадващи за
Коментари Харесай

Политологът Страхил Делийски: Потенциалът на проекта Харвар...

Изборите 2 в 1 могат да доведат до изненадващи за всички резултати

Политическата система в България се нуждае остро от смислена и съвременна социалдемокрация

Радев и Борисов влизат в изборите с идентични " анти "

Евентуален отлив от партиите на митинга няма да се прелее към партиите на статуквото

- Г-н Делийски, двамата отличници на предходния длъжностен кабинет очевидно ще вземат участие в идващите парламентарни избори. Какви са възможностите им за късото време до 14 ноември?

- Несериозно е да вършим прогнози, без да знаем какви са полезностите, задачите, идеологията на този план, какви обществени групи ще бъдат базата му. Имаме две лица, които ще се явяват на избори - това е извънредно несериозно. Трябва да се научим да не се хвърляме на сходен вид предложения за политическо посланичество. Това явно не е нещо сходно и по какъв начин по този начин започваме да броим какъв брой гласа ще вземат, в случай че нямаме нищо ясно против себе си.

Така не се прави партия - единствено с известност. Трябва да е ясно защо ще се бори тази партия, какви политики ще води. Засега нищо не знаем.

- Появи се към този момент версия, че партията на министрите Петков и Василев, които са десни хора, щяла да е лявоцентристка. Имат ли съображение сходни упования и няма ли това да е риск за Българска социалистическа партия?

- Със сигурност политическата ни система се нуждае от смислена, приключена, естествена европейска социалдемократическа управническа опция. Ако щете, и опция на вида страна, която направиха у нас в последните 30 години. Без подозрение сме на такова социално-икономическо ниво, че не е нужно да се търсят всевъзможни радикални неща вляво, а просто класическа социалдемократическа управническа стратегия. Нещо, което Българска социалистическа партия не съумя да извърши и надали ще успее оттук насетне по метода, по който се развива партията.

Има поле за подобен вид политическо посланичество. Въпросът е дали тези две персони могат да изведат подобен план. Аз персонално не съм уверен в това.

- Кого би ощетил подобен план?

- Може никого да не ощети - може да се обърне към тези съвсем две трети от гласоподавателите, които не гласоподаваха на последните избори. Т.е. има огромен електорален контейнер. Но огромният въпрос е каква партия, какъв план ще бъде това.

- Каква настройка очаквате в идващия парламент?

- Всичко може да стане в подтекста на това, че ще имаме два избора по едно и също време. Това са две паралелн​и политически мотивации и мобилизации -едната обвързвана с парламентарните, другата - с президентски избори. При президентските избори е ясно - там ще има конфликт за и срещу Радев.

Струва ми се, че Радев и ГЕРБ могат да употребяват обстановката оптимално добре за тях - ГЕРБ да консолидират анти Радев вота през гласуването на парламентарни избори и назад ​- Радев да консолидира парламентарния анти ГЕРБ избор зад себе си за президентските избори. Очевидно тактиката и на Борисов, и на Радев е такава.

ГЕРБ са в доста тежко положение, нямат различен запас, с изключение на да тръгнат по тази линия и да се надяват, че изборите две в едно ще им отворят анти Радев външна страна от гласуващи за тях на парламентарните избори.

Кой ще е пръв, зависи от това каква акция ще създадат политическите партии, по какъв начин ще съумеят да съчетаят двата вида избори. Ако ГЕРБ могат да консолидират анти Радевия избор, то про Радевият избор към този момент не наподобява, че може да се събере в една политическа групировка. И това е един от огромните залози на тези съчетани избори.

А и надали има такова значение кой ще е първи.

Има значение кой ще направи блок към себе си, а не кой ще победи. ГЕРБ не престават да са в изолираност и даже да са първи, това нищо няма да значи. Освен на чисто символно ниво да даде още малко запас на Борисов за познатата изразителност.

- Разочарованието от протестните партии може ли да оправдава партиите на статуквото?

- Не, не, това са доста разнообразни гласоподаватели. Не мисля, че някой, който е дал своя вот за така наречен партии на смяната, ще гласоподава по различен метод. Въпросът е, че не виждам и в тях запас да разширят електоралната си поддръжка.

Но кой знае какъв брой по-различен резултат надали можем да чакаме. Но въпреки всичко може да е и много непредвидимо в подтекста на тези два паралелни вота. При всички положения и резултатът на президентските, и този на парламентарните избори ще бъдат повлияни един от различен и ще има някакъв тип дисторция на представителността на резултатите.

- Виждате ли Патриоти в идващия парламент?

- Ако повдигнат претендент за президент в някакъв формат, може би. Но там съдружната биография на другите партии е към този момент задоволително комплицирана и надали гласоподавателите на Вътрешна македонска революционна организация са склонни още един път да се подложат на подобен вид неприятно за тях изпитание. Там има корпус от задоволително гласоподаватели, с цел да пратят сходна групировка в Народното събрание, казусът обаче е най-много в водачеството.

- Няма ли двойният избор да докара до по-висока интензивност на 14 ноември?

- Оптимистичната догадка е, че по принцип на президентски избори се гласоподава повече, което може да увеличи интензивността и на парламентарните. Но има и песимистична догадка ​- разочаровани от партиите хора да се откажат да гласоподават и за президент. Много е значимо в тази обстановка каква акция ще се направи и по какъв начин политическите сили ще споделят провокациите с гласоподавателите - дали ще създадат изпитание да стигнат до гласоподавателите по логичен, и то политически метод.

- Доколко трите насложени рецесии ще повлияят на избора на хората?

- Ние сме в класическа органична рецесия, от която няма елементарно излизане.

Ясно е, че старите политически и стопански елити към този момент не съумяват да убедят гласоподавателите в смисъла на своето битие. Новите пък още не са се появили. В тази обстановка е обяснима появяването на мощно популистки обединения като тази на Трифонов, с цел да попълнят вакуума, да заемат позицията на тези долу против тези горе.

Ще се опитат да се намесят и планове като на Петков и Василев през концепцията за експертиза и технократски причини.

- Радев ли ще е идващият президент?

- Колкото и да е необичайно, два месеца преди изборите нямаме различен претендент с изключение на сегашния президент. Това е тотална капитулация. Особено необичайно е това при ГЕРБ ​- целият възторг на Борисов и хората към него е ориентиран против Радев без изобщо да имат собствен претендент. Което приказва, че за ГЕРБ не са значими президентските избори - те ще ги употребяват като инструмент, който да им помогне за парламентарните избори.

- Помним обаче случай с любимец, който не стана президент за повторно - Петър Стоянов. Възможно ли е планът на двамата харвардски ученици със заиграването вляво да се окаже рисков за преизбирането на Радев?

- Едва ли, тъй като приказваме още веднъж за нещо хиперхипотетично. Очакванията най-малко на този стадий са при този явно пропрезидентски план да активизира гласове за президента Радев.

- Как обаче ще коментирате появилите се версии, че планът на Петков и Василев напълно не е пропрезидентски, а план извън, който може да подлее вода на президента, да подкопае и доверието на Българска социалистическа партия?

- Докато планът не се е появил действително, всевъзможни спекулации могат да се вършат. Но забележете неналичието на логичен политически диалог за това накъде отиваме като общество. Понеже липсва този значим диалог, липсват и гласоподаватели пред машините.

А кой с кого какво ще направи - това е диалог, който касае единствено политически водачи и хората към тях.

- Няма ли обаче риск в един миг от всеобщ любим президентът Радев да се окаже човек без твърда поддръжка?

- Има подобен риск, единствено че той е надценен. Такъв риск съществува, когато имаме мощни партии, които могат да активизират стабилен електорат. Това не е казусът сега. Каквото и да направи Нинова, тя разполага с много стеснен електорален запас. И даже срещу всякаква политическа логичност Българска социалистическа партия да повдигнат собствен кандидат-президент, голяма част от гласоподавателите на Българска социалистическа партия сигурно ще гласоподават за Радев.

- Каква ни чака след два месеца - още веднъж слаб парламент и мощен президент, това ли е относително сигурният сюжет?

- По-скоро да. Пак с ангажимента, че изборите 2 в 1 може да доведат до непредвидими резултати. Това постоянно би трябвало да имаме поради. Чака ни спомагателен разпад на политическата система. Тя е аварирала и би трябвало да мислим по какъв начин да я изградим още веднъж.

Една от вероятните направления на развиване е да се тръгне в посока смяна на институционалното устройство. Но и тази грандиозна смяна няма да отговори на главния въпрос - няма да ни даде гаранция, че кабинетите ще бъдат представителни, че ще пазят ползите на болшинствата български жители.

Трябва да си отговорим кой е главният проблем ​- стабилността на политическата система или представителността <210>. Със сигурност не е панацея даже да се опитаме да въведем полупрезидентска република, както във Франция. Три вота не стигат да намерим излаз от органичната рецесия, тъй като тези, които желаят да гласуваме за тях, сменят дебата с дребнаво политикански ежби. Все отново позитивното при такава дълбока политическа рецесия, че това е късмет хората да осъществят свободна воля. Когато политическата система не работи, дейностите на хората се оказват решаващи.

ВИЗИТКА

Страхил Делийски е приключил езикова гимназия в Плевен и политология в Софийския университет. Асистент е в катедра " Политология " на СУ " Св. Климент Охридски ". Преподава политически връзки и политическа антропология.

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР