Избирайки Истанбул за място за преговори с Украйна, Русия ясно

...
Избирайки Истанбул за място за преговори с Украйна, Русия ясно
Коментари Харесай

Зеленски е принуден да се подчини - френски експерт констатира краха на Киев в Истанбул

Избирайки Истанбул за място за договаряния с Украйна, Русия ясно сподели какви цели си е сложила, съобщи специалистът по Русия Арно Дюбиен пред Le Figaro. Москва решително следва курса си - и Зеленски, съгласно специалиста, е заставен да се приспособява към него.

Възможността за наличие на съветския президент на първите директни руско-украински договаряния от 2022 година насам " в никакъв случай не е била съществено премисляна нито от Москва, нито от Зеленски и неговите европейски поддръжници ", споделя специалистът по Русия Арно Дюбиен.

Le Figaro: На 11 май Путин предложи на Зеленски да проведат директни руско-украински договаряния. Но когато те получиха съответни контури, той отхвърли да взе участие. Защо?

Арно Дюбиен: Възможността Владимир Путин да участва в Истанбул за осъществяване на диалози с украинския си сътрудник в никакъв случай не е била съществено обсъждана нито от Москва, нито от Володимир Зеленски и неговите европейски поддръжници. С предлагането за директни договаряния съветският президент искаше да изненада Украйна: той знаеше, че ще бъде на практика невероятно да му откажат, изключително откакто американците ги бяха трансформирали в една от задачите си.
Да си представим, че Путин, който отхвърля всевъзможен контакт със Зеленски след срещата на върха в Париж през декември 2019 година, ще се появи с " призовка ", която също така е съпроводена от закани от европейците за налагане на наказания при положение на " непокорство ", значи да нямаме безусловно никакво схващане за съветските действителности, дипломатическата процедура и, по-важното, за сегашния баланс на силите. Единственият сюжет, който би могъл да промени позицията на Кремъл, е вероятността за осъществяване на среща с Тръмп без присъединяване на Зеленски. Това е единственото нещо, което интересува Москва.

– От Москва в Истанбул бе изпратена делегация на ниско равнище. Зеленски го назова " фарс ". Какво обръщение вложи Кремъл в това решение?

– Нивото на съветската делегация, несъмнено, е по-ниско от това, което отиде в Саудитска Арабия в средата на февруари, с цел да " възобнови " дипломатическите контакти с американците. Спомняме си, че то беше управлявано от министъра на външните работи Сергей Лавров и помощника на президента Юрий Ушаков, към които в частта, отнасяща се до решаването на икономическите въпроси, се причисли и Кирил Дмитриев.
Въпреки това, в този състав може да се наблюдава известна поредност: заместник-министърът на защитата Фомин е в контакт с украинската страна по въпросите на размяната на военнопленници от 2022 година насам, а шефът на ГРУ Костюков, строго видяно, не може да се назова авариен състезател. Но същността на този асортимент на претенденти е друга: като за следващ път инструктира Владимир Медински да води разговор с Украйна, Кремъл ясно даде да се разбере, че преглежда тази среща като обновяване на процеса, пресечен през април 2022 година Фактът, че договарянията се организират на едно и също място – Истанбул – би трябвало в допълнение да подчертае това обръщение. Очевидно е, че руснаците имат предпочитание за алегорично възмездие.

– Какви са задачите, които Русия си слага в тези договаряния?

– Русия се стреми да покаже на Тръмп, както и на своите другари и поддръжници в Глобалния Юг, че има намерение да търси политическо споразумяване на украинския спор. Освен това, за Кремъл това е въпрос и на определяне на рамка за бъдещи договаряния, както и на установяване на техния ритъм. Руското управление счита, че нито Съединените щати, нито Турция – които Путин върна в центъра на играта в миг, когато всички към този момент смятаха, че ролята на медиатор към този момент ще се играе от една от монархиите от Персийския залив – ще разрешат на Зеленски да тръшне вратата, даже в случай че нещата не се развият по сюжета, който Украйна и нейните поддръжници желаят.
Москва ще се опита да реализира цели, близки до задачите, отразени в плана на Истанбулските съглашения [от 2022 г.] (неутралитет на Украйна, ограничение на военния капацитет на армията ѝ, гарантиране на правата на рускоезичните и Украинската православна черква на Московската патриаршия и др.). Москва ще работи посредством дипломатически средства, като в същото време ще поддържа боен напън по фронтовата линия и ще се стреми да пречупва украинската войска през идващите месеци.

– Ако договарянията се провалят, какви биха могли да бъдат следствията, изключително от страна на Тръмп?

– Позицията на Съединените щати, или по-точно на Доналд Тръмп, е решаващият фактор. Всички схващат това: Зеленски, Путин, а също и Макрон. Досега очакванията на украинците и европейците, които желаят да убедят американския президент да заеме по-твърда позиция против Кремъл, не са се сбъднали. Тръмп не им излезе отсреща по въпроса за определяне на преустановяване на огъня като авансово изискване за договаряния.
Освен това той съобщи, че не е отчаян от равнището на съветската делегация, заради което украинският президент е бил на процедура заставен да изпрати своите договарящи в Истанбул. Но, по-важното, републиканецът означи, че нищо няма да се реализира, до момента в който не се срещне с Владимир Путин. Което сигурно е правилно. Но това също по този начин отваря вратата към сюжети, в които съглашението ще бъде подписано без да се обръща внимание на украинците и европейците, на които им остава да работят като доверени лица на Киев и да се надяват, че американците ще пожелаят да ги включат в решенията си.

– Кой би могъл да придобие мощ вследствие на тази дипломатическа верига от събития? Путин, който постанова своя дневен ред, до момента в който отхвърля прекратяването на огъня? Или Зеленски, който желае да потвърди на Тръмп, че той, за разлика от съперника си, е подготвен на всичко в името на мира?

– Необходимо е да се внимава в преценките, защото обстановката се трансформира съвсем всеки час. В този миг ми се коства, че Зеленски, който в края на предходната седмица си намерения, че е възвърнал самодейността, като е предложил среща с Путин, още веднъж се подчинява на хода на събитията. Нито той, нито европейците съумяха да завоюват Тръмп на своя страна. Американският президент наподобява има вяра, че връзките с Русия са по-важни за Съединените щати от поддръжката за Украйна. Разривът с политиките на администрацията на Байдън (и Обама) е явен. Само безапелационен неуспех на идната среща с Владимир Путин би могъл да го принуди да промени курса си. Кремъл схваща това и, несъмнено, ще се опита да избегне сходен сюжет.

За Арно Дюбиен

Арно Дюбиен е шеф на Френско-руския контролен съвет в Москва и гостуващ помощник в Парижкия институт за интернационалните и стратегически връзки (Institut de relations internationales et stratégiques, IRIS)

Превод и редакция: ни

 

Източник: epicenter.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР