ЦИК: Избирателната активност към 16 ч. е 34,63%
Това сподели говорителката на ЦИК Росица Матева на третия брифинг на изборната комисия в деня на вота.
Към момента изборната интензивност е най-висока в столичния 23 МИР – 43,38%. Активността продължава да бъде най-ниска в Кърджали – 23,34%.
Матева заяви, че получените сигнали в ЦИК към този момент са 182, като най-вече са свързани с проблеми с машинното гласоподаване. Въпреки това тя съобщи, че при по-малко от 1% от машините е открит недостатък, който не може да бъде шеф и в 75 секции гласуването към този момент се прави единствено с хартиена бюлетина. Извън страната са били открити проблеми с 3 машини, само че те са били отстранени и гласуването във въпросните секции продължава да се прави и на машина, и с хартия.
Най-много проблеми с машини са били открити в столичния 25 МИР и Хасково, където са спрени 6 машини, а в Бургас, Ямбол и Плевен – по 5.
„ Справката е към 17 ч. Припомням, че на изборите от 27 октомври 2024 година към 18 ч недостатъци имаше в 113 машини “, сподели говорителката на ЦИК.
Други тъжби са свързани със закъснение на процеса по гласоподаване, за съществуването на опашки и по-продължително изчакване пред секциите. Има даже оферти по какъв начин това да се усъвършенства, изясни Матева. Тя още веднъж напомни, че са постъпили сигнали и за липса на паравани в някои секции, като те са препратени към държавното управление, тъй като то е отговорно за обезпечаването на стандартизирани паравани.
„ Информацията беше, че ще бъдат обезпечени паравани на всички места, където не бяха обезпечени досега. Имаме информация за Якоруда, Гоце Делчев, Самуил, Хасково, Пловдив и някои места в София. В момента сме поискали информация от някои общини за какво се употребяват така наречен тъмни стаички, а не параваните, планувани в Изборния кодекс. Утре след изборите ще осведомяваме Министерски съвет, с цел да се подхващат съответните дейности “, сподели говорителката на ЦИК.
„ В последните дни имаше размени. По информация на РИК това се прави по планувания от Изборния кодекс и ЦИК метод, че те желаят да бъдат сменени. Всеки човек има свободата на избор, още повече когато не се изисква по ИК предварителното единодушие на жител да бъде назначен за член на секция, няма по какъв начин да бъде глобен, че се е отказал в последния ден преди изборите. В изборния ден, когато се случва член на СИК да не се яви в изборното помощение, се назначават от запасите “, разяснява тя по отношение на замените на хора в секционните комисии. Според ЦИК стягането на ограниченията в това отношение е проработило, а по информация на РИК замените не са толкоз всеобщи, както на предходните избори.
Изборният ден и в страната, и отвън нея, протича обикновено, увери Матева. И добави, че вотът към този момент е завършил в секциите в Австралия, Нова Зелания, Южна Корея, Сингапур и Токио. ЦИК не получава данни за изборната интензивност отвън страната./24 часа




