Извънредното положение активизира авторитарните рефлекси на властта
Иво Инджов е доцент по публицистика във ВТУ " Св. св. Кирил и Методий ", специалист е по политически връзки.
Вече си признах във " Facebook ", че разпространих несъзнателно " погрешна информация " за заразна болест. Е, ставаше въпрос за така наречен испански грип от 1920 година, а не за ковид 100 години по-късно. Но какъв брой му е човек, без да желае, да стане най-малко един път най-малко преносител на подправена вест и дезинформация. Във време, когато думите още веднъж могат да стартират да пращат в пандиза. Като в едни не доста далечни властнически и тоталитарни времена.
Вчера клъвнах на мнимо писмо на Скот Фицджералд до негова позната, " писано " в Южна Франция през 1920 година, явно по време на втората вълна от испански грип. На български " писмото " ми попадна във " Facebook " през уеб страницата Big 5. В обявата нямаше обяснителна записка, че става въпрос за майсторска подигравка на стила на великия публицист, оповестена в англоезичен комичен уебсайт. Добре че беше пиарът Людмил Каравасилев да ми обърне навреме внимание, че става въпрос за фалшив. Междувременно " Ройтерс " заяви, че " писмото " на Фицджералд се популяризира вирусно в обществените мрежи; моя статус беше харесан от десетки души от другарската ми листа и споделен от някои от тях. Това в действителност е разбираемо, тъй като текстът третира тематиката за депресията по време на пандемия и звучи безапелационно. " Авторът " явно страда от изолацията, предложена от управляващите, и разказва по какъв начин с жена му Зелда надали не са изпразнили целия рафт с алкохолни питиета от магазина. Както и своенравният си другар Хемингуей, който не си миел ръцете макар рекомендациите, тъй като вярвал че става въпрос за елементарен грип.
Всичко това демонстрира, че
от подправени до подправени вести има голяма разлика.
Едно е съзнателното и целеустремено основаване и разпространение на " погрешна информация ", друго са слуховете и полуистините, трето - вярна информация, сложена в неправилен подтекст, четвърто - сбърканата заради неведение, безгрижие или бързане журналистическа дописка, а нещо напълно друго сатирата и пародията. Вижда се, че с изключение на да разрушават репутации на хора и компании, да клатят държавни управления и даже цели страни, във времена на неустановеност и всеобщи психози подправените вести могат да имат и занимателна, лечебна, позитивна страна.
Противодействието на подправените вести е изцяло целесъобразно, даже и преследването им с инструментариума на закона, само че изисква спазването на избрана мяра. А когато законът се изправи против словото, нарастват изкушенията да се лимитират свободата на изложение, свободата на информация и сериозната и контролна функционалност на медиите. Такъв метод виждаме в България в изискванията на изключително състояние на битка с ковид.
Под благовидния претекст да се предотврати суматоха в обществото в резултат на разпространяването на подправени вести за заразната болест, в закона за изключителното състояние, преди частичното несъгласие от президента Радев залегна и мощно рестриктивна смяна в Наказателния кодекс. Тя представляваше некадърен опит да бъдат сложени
под един знаменател хората, които осведомят за действителни проблеми и откровените дезинформатори.
Беше изменен прословутият член 326, останал още от Живково време и епохата на " студената война ". В новия си тип той предвиждаше " който предава по радио, телефон или по различен метод повиквания или заблуждаващи знаци за помощ, акцидент или паника, или погрешна информация при разпространението на заразна болест ", да се санкционира, според от тежестта на нарушаването, с отнемане от независимост до 5 години и с санкция, която можеше да доближи до 50 000 лева Промяната на Наказателен кодекс трябваше да остане и след анулация на изключителното състояние. След ветото на президента няма да има наказателното гонене за разпространяването на " погрешна информация ", само че се усилват глобите по в този момент настоящ текст за " заблуждаващите знаци ".
Не е за подценяване фактът, че в първичния си тип смяната в Наказателен кодекс беше " подсказана " от основния прокурор Иван Гешев. На 17 март той беше безапелационен в Народното събрание, че " подправените вести нападат съществени структури в страната и могат да провокират срив на цели браншове ". Междувременно стана ясно, че Вътрешна македонска революционна организация е внесла в Народното събрание проектозакон за промени в Закона за радиото и малкия екран с още по-сурови ограничения против разпространението на " погрешна информация ". Освен смяна в Наказателен кодекс, " воеводите " желаят Съвет за електронни медии да може да управлява и цензурира онлайн медиите, включително да се блокират уеб сайтове по предложение на надзорния орган след решение единствено на ръководителя на Софийския областен съд. Според законопроекта уеб сайтове ще могат да бъдат и спирани при липса на админ на персонални данни. В текста няма ясни критерии за дезинформация в интернет. Тя е дефинирана като разпространяване на обява, която съдържа " погрешна информация, засягаща физически или юридически лица ".
Опасността обаче да се обзаведем с " Министерство на истината " е огромна,
предизвестиха от АЕЖ - България. Съюз на българските журналисти също нападна остро законопроекта.
Президентът Румен Радев наложи несъгласие върху закона за изключителното състояние, включително тъй като " законът нападна последните останки от свободата на словото. Няма формулировка за погрешна информация, по тази причина пък българите ги грозят тежки санкции и затвор. Експертите, публицистите и жителите ще бъдат принудени да си постановат автоцензура и то в изискванията на динамична смяна на разбирането ни за пандемията, за нейното разбиране и за нуждата от различни позиции. Тази норма може да бъде използвана за интерпретиране на всяко неловко свободомислие. "
Властта е възнамерявала ограничение и на други права. Правосъдният министър Данаил Кирилов към този момент разгласи, че е допустимо е да има известно нарушение на неосновните права на личността при използването на ограниченията против ковид в България. Министърът се надява, че след съобщение от София до Европейският съд по правата на индивида той няма да преглежда тъжби от българи за това.
Стремежът към надзор върху информацията в общественото пространство и замисълът да се суспендират цивилен права не са единствените признаци за
активизиращите се властнически рефлекси на ръководството на ГЕРБ и националистите,
както и на обвързваните с тях други властови центрове.
Разбира се, строгите ограничения на държавното управление и Националния спешен щаб за справяне с поразилата и България пандемия не би трябвало да бъдат подложени на критика самоцелно. Много от тях са резонни и с право срещат утвърждението на хората, тъй като са ориентирани към ограничение на разпространяването на вируса - затварянето на учебните заведения и университетите, на заведенията за хранене и нощните заведения, разреждането на градския превоз, нуждата от строга карантина на връщащите се от чужбина и контактувалите със инфектирани. Всички те с разнообразни вариации са прилагани от нашите сътрудници в Европейски Съюз. В някои от най-засегнатите страни, като Италия и Испания да вземем за пример, ограниченията за налагане на общественото разграничаване са напряко драконовски спрямо българските.
Действията на управляващите обаче се радикализират, без да са дискутирани авансово измежду по-широк кръг специалисти. Публичната тирада, с която са аргументирани новите забрани, както и облиците, с които обрастват, разкриват желанието да се показва твърда мощ пред уплашеното народонаселение. Да се ревизира, лимитира, не разрешава. Да се управляват придвижването на хората, информацията, даже и цените на пазара (последното като поклон към БСП).
Сред непремислените до дъно ограничения са блокадите на София и регионалните градове, тоталното затваряне на паркове и градинки, че и Витоша даже, което прави
невероятно в тях да се спортува самостоятелно на чист въздух.
Армията пък беше натоварена с полицейски функционалности вместо единствено със спомагателни по транспортната логистика. Военните влязоха в ролята на чучело и с публикуваните от хората на министър Красимир Каракачанов фрагменти от зала " Арена Армеец ", преоборудвана с подготвителна цел в полева болница. В нея като по конец бяха разпънати 500 кревати, само че сериозни коментатори незабавно оцениха мярката като извънредно несъответстваща. Струпването на толкоз доста заболели на едно място без никакви загради би обрекло съдбовно и хората с по-леки признаци. Така и не стана ясно за какво за задачата не се преоборудват хотели, както е в други страни, където сходни ограничения са ориентирани и към поддръжка на бизнеса.
Неслучайно президентът нападна законът за изключителното състояние и с аргумента, че " никоя борба не е извоювана със боязън. Тоталната обсада поражда повече проблеми, в сравнение с взема решение. " Всъщност Радев постави пръст в раната със следната диагноза: " Кредитът на доверие, който ръководещите получиха, би трябвало да се употребява рационално, а не да е въведения към безотговорно практикуване на властта. Липсата на фрагменти, на съоръжение и потенциал в здравната ни система и дефицити при организацията се компенсират с извънредно рестриктивни ограничения, които ускоряват напрежението и самата рецесия, в които условия работят медиците и хората в жизненоважни производства и услуги. "
Все отново мераците да се показва твърда ръка към този момент са повече вербални,
в сравнение с облечени в съответни политически дейности. Доказателство по тази причина е приемането от Народното събрание на президентското несъгласие с анулацията на наказателното гонене за " погрешна информация " и отпадането на закрепените цени.
Силовото говорене на облечените в огромна власт обаче буди основателна паника измежду демократично мислещите хора. Преди десетина дни основният прокурор Гешев сподели, че би трябвало да преминем в режим " съвсем на военно състояние ". Неговият мотив е, че " би трябвало да се готвим за най-лошото и в случай че не се случи, толкоз по-добре. Времето ни изтича като песъчлив часовник, уповавам се да не е изтекло ". В събота пък финансовият министър Горанов съобщи пред БНР, че " не е моментът да си приказваме за народна власт ". Строгите ограниченията обаче били свързани с това " да създадем причина за не положително разпространяване на ковид, а не да сътворяваме ограничавания ". Не остава по-назад и министър председателят, който прикани " олигарсите ": " Прoдaйтe cи пo eдин aвтoмoбил oт мерцедесите и майбасите и вeднaгa щe плaтитe (на служащите - б.а.) зa първия мeceц. " " Прозрението " пристигна в траялия над час монолог - отговор на Борисов на късото послание на президента за ветото. Този популистки метод към групата от най-богатите българи с политическо въздействие, измежду които министър председателят има най-малко дузина другари, прави усещане на фона на неналичието на смели социално-икономически дейности на държавното управление за компенсиране на най-засегнатите бизнеси и служащи.
Съществува, въпреки и неголяма
заплаха ръководещите в София да прихванат вирус от унгарския министър-председател
Виктор Орбан, който на всичкото от горната страна има доста фенове в България. Неговите дейности демонстрират в каква посока може, само че никога не би трябвало да завиваме. Тази седмица Народното събрание в Будапеща ще дебатира върху държавния законопроект изключителното състояние в страната да се удължи за неустановен период. Текстът планува и 5 години затвор за хората, които пречат на ограниченията срещу разпространяването на ковид, както и за разпространяващите лъжлива информация. Като при диктатурите държавното управление ще може да ръководи посредством специфични укази, даже Народното събрание да не организира последваща сесия през 2020 година Ако това се случи, нелибералната народна власт в Унгария ще навлезе в зряла фаза, а Орбан ще се циментира във властта.
В България се обрисува ГЕРБ да остане на власт и след 2021 година, без да се ползва унгарският сюжет. Съдбата подари на Борисов рецесията с ковид. В положението на нерешителност и задълбочаваща се неуравновесеност общество като българското мъчно прави разлика сред нуждата от мощна и налагането на силова страна. При това желае по-скоро втората, тъй като я асоциира с визията за модерния левент, който все някак си ще му реши проблемите.
Всичко, което би трябвало да знаете за: Коронавирусът (978)
Вече си признах във " Facebook ", че разпространих несъзнателно " погрешна информация " за заразна болест. Е, ставаше въпрос за така наречен испански грип от 1920 година, а не за ковид 100 години по-късно. Но какъв брой му е човек, без да желае, да стане най-малко един път най-малко преносител на подправена вест и дезинформация. Във време, когато думите още веднъж могат да стартират да пращат в пандиза. Като в едни не доста далечни властнически и тоталитарни времена.
Вчера клъвнах на мнимо писмо на Скот Фицджералд до негова позната, " писано " в Южна Франция през 1920 година, явно по време на втората вълна от испански грип. На български " писмото " ми попадна във " Facebook " през уеб страницата Big 5. В обявата нямаше обяснителна записка, че става въпрос за майсторска подигравка на стила на великия публицист, оповестена в англоезичен комичен уебсайт. Добре че беше пиарът Людмил Каравасилев да ми обърне навреме внимание, че става въпрос за фалшив. Междувременно " Ройтерс " заяви, че " писмото " на Фицджералд се популяризира вирусно в обществените мрежи; моя статус беше харесан от десетки души от другарската ми листа и споделен от някои от тях. Това в действителност е разбираемо, тъй като текстът третира тематиката за депресията по време на пандемия и звучи безапелационно. " Авторът " явно страда от изолацията, предложена от управляващите, и разказва по какъв начин с жена му Зелда надали не са изпразнили целия рафт с алкохолни питиета от магазина. Както и своенравният си другар Хемингуей, който не си миел ръцете макар рекомендациите, тъй като вярвал че става въпрос за елементарен грип.
Всичко това демонстрира, че
от подправени до подправени вести има голяма разлика.
Едно е съзнателното и целеустремено основаване и разпространение на " погрешна информация ", друго са слуховете и полуистините, трето - вярна информация, сложена в неправилен подтекст, четвърто - сбърканата заради неведение, безгрижие или бързане журналистическа дописка, а нещо напълно друго сатирата и пародията. Вижда се, че с изключение на да разрушават репутации на хора и компании, да клатят държавни управления и даже цели страни, във времена на неустановеност и всеобщи психози подправените вести могат да имат и занимателна, лечебна, позитивна страна.
Противодействието на подправените вести е изцяло целесъобразно, даже и преследването им с инструментариума на закона, само че изисква спазването на избрана мяра. А когато законът се изправи против словото, нарастват изкушенията да се лимитират свободата на изложение, свободата на информация и сериозната и контролна функционалност на медиите. Такъв метод виждаме в България в изискванията на изключително състояние на битка с ковид.
Под благовидния претекст да се предотврати суматоха в обществото в резултат на разпространяването на подправени вести за заразната болест, в закона за изключителното състояние, преди частичното несъгласие от президента Радев залегна и мощно рестриктивна смяна в Наказателния кодекс. Тя представляваше некадърен опит да бъдат сложени
под един знаменател хората, които осведомят за действителни проблеми и откровените дезинформатори.
Беше изменен прословутият член 326, останал още от Живково време и епохата на " студената война ". В новия си тип той предвиждаше " който предава по радио, телефон или по различен метод повиквания или заблуждаващи знаци за помощ, акцидент или паника, или погрешна информация при разпространението на заразна болест ", да се санкционира, според от тежестта на нарушаването, с отнемане от независимост до 5 години и с санкция, която можеше да доближи до 50 000 лева Промяната на Наказателен кодекс трябваше да остане и след анулация на изключителното състояние. След ветото на президента няма да има наказателното гонене за разпространяването на " погрешна информация ", само че се усилват глобите по в този момент настоящ текст за " заблуждаващите знаци ".
Не е за подценяване фактът, че в първичния си тип смяната в Наказателен кодекс беше " подсказана " от основния прокурор Иван Гешев. На 17 март той беше безапелационен в Народното събрание, че " подправените вести нападат съществени структури в страната и могат да провокират срив на цели браншове ". Междувременно стана ясно, че Вътрешна македонска революционна организация е внесла в Народното събрание проектозакон за промени в Закона за радиото и малкия екран с още по-сурови ограничения против разпространението на " погрешна информация ". Освен смяна в Наказателен кодекс, " воеводите " желаят Съвет за електронни медии да може да управлява и цензурира онлайн медиите, включително да се блокират уеб сайтове по предложение на надзорния орган след решение единствено на ръководителя на Софийския областен съд. Според законопроекта уеб сайтове ще могат да бъдат и спирани при липса на админ на персонални данни. В текста няма ясни критерии за дезинформация в интернет. Тя е дефинирана като разпространяване на обява, която съдържа " погрешна информация, засягаща физически или юридически лица ".
Опасността обаче да се обзаведем с " Министерство на истината " е огромна,
предизвестиха от АЕЖ - България. Съюз на българските журналисти също нападна остро законопроекта.
Президентът Румен Радев наложи несъгласие върху закона за изключителното състояние, включително тъй като " законът нападна последните останки от свободата на словото. Няма формулировка за погрешна информация, по тази причина пък българите ги грозят тежки санкции и затвор. Експертите, публицистите и жителите ще бъдат принудени да си постановат автоцензура и то в изискванията на динамична смяна на разбирането ни за пандемията, за нейното разбиране и за нуждата от различни позиции. Тази норма може да бъде използвана за интерпретиране на всяко неловко свободомислие. "
Властта е възнамерявала ограничение и на други права. Правосъдният министър Данаил Кирилов към този момент разгласи, че е допустимо е да има известно нарушение на неосновните права на личността при използването на ограниченията против ковид в България. Министърът се надява, че след съобщение от София до Европейският съд по правата на индивида той няма да преглежда тъжби от българи за това.
Стремежът към надзор върху информацията в общественото пространство и замисълът да се суспендират цивилен права не са единствените признаци за
активизиращите се властнически рефлекси на ръководството на ГЕРБ и националистите,
както и на обвързваните с тях други властови центрове.
Разбира се, строгите ограничения на държавното управление и Националния спешен щаб за справяне с поразилата и България пандемия не би трябвало да бъдат подложени на критика самоцелно. Много от тях са резонни и с право срещат утвърждението на хората, тъй като са ориентирани към ограничение на разпространяването на вируса - затварянето на учебните заведения и университетите, на заведенията за хранене и нощните заведения, разреждането на градския превоз, нуждата от строга карантина на връщащите се от чужбина и контактувалите със инфектирани. Всички те с разнообразни вариации са прилагани от нашите сътрудници в Европейски Съюз. В някои от най-засегнатите страни, като Италия и Испания да вземем за пример, ограниченията за налагане на общественото разграничаване са напряко драконовски спрямо българските.
Действията на управляващите обаче се радикализират, без да са дискутирани авансово измежду по-широк кръг специалисти. Публичната тирада, с която са аргументирани новите забрани, както и облиците, с които обрастват, разкриват желанието да се показва твърда мощ пред уплашеното народонаселение. Да се ревизира, лимитира, не разрешава. Да се управляват придвижването на хората, информацията, даже и цените на пазара (последното като поклон към БСП).
Сред непремислените до дъно ограничения са блокадите на София и регионалните градове, тоталното затваряне на паркове и градинки, че и Витоша даже, което прави
невероятно в тях да се спортува самостоятелно на чист въздух.
Армията пък беше натоварена с полицейски функционалности вместо единствено със спомагателни по транспортната логистика. Военните влязоха в ролята на чучело и с публикуваните от хората на министър Красимир Каракачанов фрагменти от зала " Арена Армеец ", преоборудвана с подготвителна цел в полева болница. В нея като по конец бяха разпънати 500 кревати, само че сериозни коментатори незабавно оцениха мярката като извънредно несъответстваща. Струпването на толкоз доста заболели на едно място без никакви загради би обрекло съдбовно и хората с по-леки признаци. Така и не стана ясно за какво за задачата не се преоборудват хотели, както е в други страни, където сходни ограничения са ориентирани и към поддръжка на бизнеса.
Неслучайно президентът нападна законът за изключителното състояние и с аргумента, че " никоя борба не е извоювана със боязън. Тоталната обсада поражда повече проблеми, в сравнение с взема решение. " Всъщност Радев постави пръст в раната със следната диагноза: " Кредитът на доверие, който ръководещите получиха, би трябвало да се употребява рационално, а не да е въведения към безотговорно практикуване на властта. Липсата на фрагменти, на съоръжение и потенциал в здравната ни система и дефицити при организацията се компенсират с извънредно рестриктивни ограничения, които ускоряват напрежението и самата рецесия, в които условия работят медиците и хората в жизненоважни производства и услуги. "
Все отново мераците да се показва твърда ръка към този момент са повече вербални,
в сравнение с облечени в съответни политически дейности. Доказателство по тази причина е приемането от Народното събрание на президентското несъгласие с анулацията на наказателното гонене за " погрешна информация " и отпадането на закрепените цени.
Силовото говорене на облечените в огромна власт обаче буди основателна паника измежду демократично мислещите хора. Преди десетина дни основният прокурор Гешев сподели, че би трябвало да преминем в режим " съвсем на военно състояние ". Неговият мотив е, че " би трябвало да се готвим за най-лошото и в случай че не се случи, толкоз по-добре. Времето ни изтича като песъчлив часовник, уповавам се да не е изтекло ". В събота пък финансовият министър Горанов съобщи пред БНР, че " не е моментът да си приказваме за народна власт ". Строгите ограниченията обаче били свързани с това " да създадем причина за не положително разпространяване на ковид, а не да сътворяваме ограничавания ". Не остава по-назад и министър председателят, който прикани " олигарсите ": " Прoдaйтe cи пo eдин aвтoмoбил oт мерцедесите и майбасите и вeднaгa щe плaтитe (на служащите - б.а.) зa първия мeceц. " " Прозрението " пристигна в траялия над час монолог - отговор на Борисов на късото послание на президента за ветото. Този популистки метод към групата от най-богатите българи с политическо въздействие, измежду които министър председателят има най-малко дузина другари, прави усещане на фона на неналичието на смели социално-икономически дейности на държавното управление за компенсиране на най-засегнатите бизнеси и служащи.
Съществува, въпреки и неголяма
заплаха ръководещите в София да прихванат вирус от унгарския министър-председател
Виктор Орбан, който на всичкото от горната страна има доста фенове в България. Неговите дейности демонстрират в каква посока може, само че никога не би трябвало да завиваме. Тази седмица Народното събрание в Будапеща ще дебатира върху държавния законопроект изключителното състояние в страната да се удължи за неустановен период. Текстът планува и 5 години затвор за хората, които пречат на ограниченията срещу разпространяването на ковид, както и за разпространяващите лъжлива информация. Като при диктатурите държавното управление ще може да ръководи посредством специфични укази, даже Народното събрание да не организира последваща сесия през 2020 година Ако това се случи, нелибералната народна власт в Унгария ще навлезе в зряла фаза, а Орбан ще се циментира във властта.
В България се обрисува ГЕРБ да остане на власт и след 2021 година, без да се ползва унгарският сюжет. Съдбата подари на Борисов рецесията с ковид. В положението на нерешителност и задълбочаваща се неуравновесеност общество като българското мъчно прави разлика сред нуждата от мощна и налагането на силова страна. При това желае по-скоро втората, тъй като я асоциира с визията за модерния левент, който все някак си ще му реши проблемите.
Всичко, което би трябвало да знаете за: Коронавирусът (978)
Източник: dnevnik.bg
КОМЕНТАРИ




