Ивановден е! Българската православна църква почита днес паметта на Свети

...
Ивановден е! Българската православна църква почита днес паметта на Свети
Коментари Харесай

В България Иван е титла, а не име!

Ивановден е! Българската православна черква уважава през днешния ден паметта на Свети Йоан Кръстител, който кръщава Исус Христос в река Йордан и проповядва идването на Спасителя измежду хората.

В България Иван е купа, а не име! Така споделят всички българи с името Иван, тъй като то значи " Божия берекет "!. Защото той е знак на вярата, националния дух, патриотизма и българщината. Защото това е името на настойника на българския жанр - Свети Иван Рилски. Защото доста български царе са носили славата му - Иван Асен, Иван Шишман, Иван Срацимир, Иван Александър...

Историята споделя, че Иван е славянска форма на името Йоан. Всъщност Йоан е и най-популярното мъжко име в християнския свят. Носили са го 23 папи, кралете на Унгария, Полша, Португалия, Франция, Русия, български владетели... Много преди да измислим думата глобализация, славата му към този момент се е популяризирала измежду редица нации. Наред с британския John (Джон) и френския Jean (Жан), застава неговият албански адаш Gjon (Гйон), турският Yahya (Яхия), арабският يحيى (Яхия). И освен. Това име носят и надалеч на изток - на китайски мандарин YueHa (Юехан), на тайвански Iok-hān (Йок-хан), та даже на японски... (Йохане).

Обичаи на Ивановден

В националния календар Ивановден е доста уважаван от българите и е именуван Ивановден. Изпълняват се традиции и обредни практики, свързани с визията за чудотворната мощ на кръстената на Йордановден вода. В македонските земи назовават празника Женски водици (предният ден е Мъжки водици) и тогава обредно къпят младоженките и момиченцата, които са се родили през годината . Кумът или деверът къпе младоженците, оженили се до Ивановден, обредно се къпят именниците, сгодените ергени и моми. Обредът приключва с богато пиршество в дома на окъпания и с замяна на дарове.

Свети Иван се приема обичайно от българите като настойник на кумството и побратимството . В Тракия на Ивановден се прави бит улавяне на аратлици - обредно побратимяване на ергени и мъже. Трима другари, които желаят да станат побратими, се събират поредно в къщата на всеки от тях. Започват от вкъщи на най-възрастния, като майка му ги закичва с китка бръшлян или чемшир, на която с червен вълнен конец е вързана златна паричка. Това се повтаря в дома на всеки от другарите и се съпровожда с богата софра.

По традиция на този ден младоженците гостуват у своите кумове и девери, като им носят краваи, вино, ракия и млин. От своя страна кумовете ги гощават богато.

На Ивановден в Родопите годениците-ергени тържествено гостуват с родителите си в дома на избраниците си. Бъдещата свекърва умива лицето на момата-годеница и я закичва с китка и златна пара. Накрая всички сядат към богата трапеза. На този ден черпят имениците. На Ивановден по къщите на родственици обикалят девойки, наричани водичарки. Едната е облечена като булка и целува ръка на стопаните на дома, които я подаряват с дребни дарове, най-често монети, които поставя в бакърено котле. Останалите водичарки благославят с песни всеки член от домочадието.

Най-празнувания имен ден!

Ивановден е най-празнуваният имен ден, защото над 350 000 души носят името Иван и производните му. То е второто най-разпространено име у нас. Празнуват: Иван, Иво, Йоан, Ивайло, Йоанна, Иванка, Ивана, Йоана, Ива, Иванина, Ивон, Калоян, Калояна, Ивиана, Ивияна, Ванина, Ваньо, Ванеса,Ваня, Йово, Йовко, Йовчо, Йовка, Йовелина, Йото, Йонко, Йонка, Жана, Жанет, Ивайла, Ивена,Ивет, Ивета, Ивелина, Ивелин, Ина, Инна, Инка, Ивона, Яни, Янислав, Янислава, Янимира, Яне, Яна, Янка, Янко, Янета, Яниса, Янин, Янина, Янита, Янимир, Яник, Янек, Янико, Яника, Янаки, Яно, Яньо, Янчо, Яна, Янак.

Честит имен ден, бъдете здрави и щастливи!

Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР