Историята на мачовете ни със Словакия започва преди повече от

...

Лъвовете с отрицателен баланс срещу Словакия

Историята на мачовете ни със Словакия стартира преди повече от 80 години, а през днешния ден ги срещаме за 8-и път, като любопитното е, че няма друга страна, с която да имаме толкоз или повече дуели, и всички да са другарски. На 6 юни 1940 посрещаме за първи път словаците на стадион „ Юнак “ в София. Губим пагубно с 1:4 макар че повеждаме с гол на Янко Стоянов. След края на втората международна война Словакия не е независима страна и част от обединената Чехословакия. След като Чехия и Словакия се отделиха при започване на 90-те години изиграхме още 6 контроли с днешния противник. Цялостният ни баланс е негативен – 2 победи, 1 тъждество, 4 загуби. Първата победа бе на Националния празник – 3 март през 1999-а година в Стара Загора с 2:0. Точни тогава бяха Христо Йовов и Илиан Илиев. Година по-късно победихме словаците с 2:0 в чилийския град Валпараисо. Двубоят бе част от четиристранния другарски шампионат, в който участваха още домакините от Чили и Австралия. Последният ни конфликт със словаците бе преди съвсем 15 години. На 15 ноември 2006 година загубихме с 1:3 на стадион „ Под Дубном “ в Жилина. Почетния гол за нас вкара Калоян Караджинов. За него това бе първо и последно попадение с националната фланелка./Мач Телеграф