Историята на изкуството е изключително вълнуваща и може да ни

...
Историята на изкуството е изключително вълнуваща и може да ни
Коментари Харесай

Абу Даби плати 450 милиона долара за картина на Леонардо да Винчи, която обаче не е рисувана от него

Историята на изкуството е извънредно вълнуваща и може да ни покаже някои доста забавни случаи и проблеми, само че един доста специфичен ни кара да обърнем внимание на Леонардо да Винчи. Неговото име постоянно се дава за образец в изкуството и не инцидентно в Лувъра се пази една от неговите произведения, за която пътуват хора от целия свят. Мона Лиза несъмнено има изключителна популярност, само че дано не забравяме и една детайлност, до момента в който тя е скъпа, най-скъпото произведение на Леонардо, което се продава за сумата от 450 милиона $, може да разсъни някои проблеми в изкуствоведите.

Картината „ Salvator Mundi “ – от латински „ Спасителят на света “ има изключителна стойност, само че и един необикновен проблем – мнозина не имат вяра, че е нарисувана от Леонардо, а от негов сътрудник – Бернардиньо Луини. Роденият в Северна Италия художник е и един от най-близките в кръга на Леонардо и оказва помощ за развиването на Ренесанса. За него постоянно се споделя, че е съумял да гребе от своя преподавател с цялостни шепи и на по-късен стадий това може да се види тъкмо това въздействие върху картините му.

Бернардиньо по-късно е и любим на Владимир Набоков, който по това време най-вероятно търси вдъхновението за своята Лолита. Има и още една доста значима детайлност, която би трябвало да запомним – да Винчи не е нарисувал чак толкоз доста картини. Неговите произведения в действителност са емблематични, само че би трябвало да запомним, че множеството време на художника е ориентирано към проучвания на оптиката и физиката, с цел да може крайният резултат в действителност да впечатлява аудиторията и до през днешния ден.

Единственият проблем за посочената картина в това отношение – тематиката е повдигната от Матю Ландрус от Оксфордския университет – като един от откривателите на именития създател и е, че наличието на Леонардо върху картината е едвам 20%. Той е безапелационен, че да Винчи в действителност е рисувал, само че цялата творба е била довършена от неговия възпитаник Бернардиньо и това се вижда напълно от опитните критици и историци. Матю е уверен, че може да потвърди тъкмо това и даже може да показа сходни картини, които са били употребявани за основаването на „ Salvator Mundi “.

 Спасителят на света

По настоящем същата се намира в Лувъра на Абу Даби, като страната е и притежател на това произведение на изкуството. На картината ще забележим Исус Христос, който подвига дясната си ръка за благословия, само че по-важното е, че главните детайли, по които е рисувано от Леонардо, са лицето, ръцете и златните кичури в косата.

По-важното е, че робата и извивките по нея са рисувани от ученика. Точно затова и специалистът е изпратен в Абу Даби, с цел да ревизира своята доктрина. Есето на Лудвиг Хайденрейх от 1964 година твърди тъкмо това и се счита за един от първите документи, които разказват непознатата интервенция. Лудвиг е безапелационен, че въпросната картина е била напълно щрихована от Леонардо и по-късно е предадена в студиото, където различен трябвало да я довърши.

Не е загадка, че асистенции се правили още през 1483 година, само че по традиция притежателят на студиото трябвало да остави своя автограф като реализатор на целия план. Мнозина настояват, че истинската картина е била унищожена още през 1603 година, само че още толкоз са на мнение, че в студиото е имало още няколко копия. По това време Бернардиньо се счита за един от най-успешните наследници на изкуството на да Винчи, само че не и приключен създател.

Тетрадките на Леонардо демонстрират, че постоянно е имало разнообразни художници, които да оказват помощ в работата му. Картината най-вероятно е рисувана в Милано и най-вероятно Луини е работил по нея малко преди напускането на Леонардо през 1513 година Съвместната им работа стартира през 1508 година, когато Бернардиньо към този момент е преместил своето студио, до момента в който Леонардо е изпълнявал поръчки на Луи XII. Легендарният образец с червен тебишир, върху който се употребявал като груба схема на черепа на Исус е бил предаден на сътрудниците, освен за проучване, само че и за потребление. А доста по-късно приликите на този модел ще бъдат открити в други картини, които сътрудника е рисувал с древен претекстове, като най-видими са приликите върху изображенията на Исус. При налагането на картината „ Исус измежду доктори “ и тази на Мунди, приликите в действителност са забележими даже с просто око.

 Картина на Бернардиньо Луини

Наложените една върху друга картини ще покажат, че главните черти на Исус са идентични, позицията на очите също може да бъде видяна, както и челото, даже носът има някакви прилики, върху които човек може да се спре, а що се отнася до ръцете, въпреки и в двете картини те да са позиционирани по един друг метод, сходството на четките не може да бъде пренебрегнато. С други думи е доста допустимо да кажем, че една от най-скъпите картини, закупена с подписа на Леонардо да Винчи, е била рисувана от неговия възпитаник.

Не можем да отречем, че Леонардо има някаква интервенция и наличие, както и въздействие върху главното творчество, но няма по какъв начин да избягаме и от още един факт, втората картина е рисувана доста по-късно. Нещо още по-забавно в този случай е, че явно единствено специалистите от Абу Даби не са знаели същинската история. От години някои от реставраторите в Лувъра в Париж са на мнение, че тази картина няма нищо общо с наличието на Леонардо и най-вероятно друга ръка е творила върху поръчката.

Разбира се, до през днешния ден реставраторите отхвърлят коментара, изключително откакто точно те са продали картината. Всичко това слага под въпрос и самата договорка, както и намесата на божествения художник, само че единствено толкоз. Ако попитате истинските притежатели, те са на мнение, че имат творба на Леонардо, в случай че попитате европейските критици, те ще заявят, че това е едно доста самоуверено изказване.

   
Източник: chr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР