Защо Китай не говори за изменението на климата

...
ИСТОРИЯ: Рекордна жега и исторически наводнения в Китай това лято.Но
Коментари Харесай

ИСТОРИЯ: Рекордна жега и исторически наводнения в Китай това лято.

Но малко публичен дебат относно изменението на климата - и какво може да направи най-големият замърсител на въглероден диоксид в света направете го.

Активисти като Лиу Джунян от Грийнпийс Източна Азия го наричат ​​пропусната възможност.

„Вярвам, че отразяването от основните медии наистина е доста разочароващо.“

Емисиите на CO2 в Китай са нараснали с 10% през първото тримесечие на 2023 г. спрямо година по-рано, според Центъра за изследване на енергията и чистия въздух.

Китай си е поставил някои смели зелени цели: президент Си Дзинпин обеща да направи страната въглеродно неутрална до 2060 г.

Но експертите искат по-бързи действия. Те се притесняват, че Пекин не успява да ангажира обществеността, което може да забави прехода.

Това Жител на Пекин, който се казва Ли, е притеснен.

„Ако например се случи силна дъждовна буря и хората просто го обсъдят и продължат напред, както при земетресенията и пандемиите, хората просто продължават с това, което които правят, след като преминат, не мисля, че резултатът ще бъде много добър."

Дебатът за изменението на климата отсъства от медийното отразяване на екстремното време, казват активистите.

< p>Наводненията нанесоха щети на дома и посевите на Су в провинция Хъбей:

„Аз не съм учен. Не смея да кажа това. Не мога да коментирам лошата среда. Коритлото на реката се е стеснило; не е толкова широк, колкото беше. Това е факт.“

Държавните медии и служители казаха в миналото, че изменението на климата прави Китай по-уязвим към екстремни метеорологични условия.

Въпреки че тази година малцина са направили връзката.< /p>

Или свързаха климата със собствените емисии на Китай - сега около една трета от глобалните общи и нарастват.

Хората обсъждат лошото време като тези смъртоносни наводнения в Пекин.

Но няма голям скок в търсенията за изменението на климата в Weibo или Baidu, най-голямата търсачка в Китай, според официалните им индекси.

Държавните медии защитават рекорда на Китай.

Статиите се съсредоточават върху лидерството на Пекин в областта на климата.

И призовават развитите страни - където активистите на кампанията също са разтревожени, че правителствата изостават от климата - да поемат повече отговорност.

Външното министерство на Китай не го направи Не отговарям незабавно на искане за коментар, но говорителите на правителството отдавна насърчават действията на Китай по отношение на изменението на климата и свободата на печата.

FANG KECHENG: „...всички действия, всички политики са отгоре надолу . Така че има много ограничено място за гражданско участие и граждански дискусии.

Кампаниите за климата в Китай обикновено се ръководят от държавата.

И Фанг Кеченг от китайския университет в Хонконг казва, че проблемът е неправилно използвани, пропилявайки възможностите.

„Експертите просто одобряват държавната политика, вместо наистина да участват в научни дискусии. Също така алтернативните гласове са потиснати. Така че мисля, че подобно на много други въпроси в Китай, изменението на климата основно се използва като проблем от медиите за възхвала на държавата и върховния лидер и, разбира се, също така за атакуване на САЩ и други западни страни.“

Това не винаги е било така.

Преди около десетилетие една масова кампания подтикна лидерите да почистят пълното със смог небе на Китай, особено в Пекин.

Но репресии относно неправителствените организации, гражданското общество и медийните свободи при Си също направи действията на местно ниво по-трудни, принуждавайки активистите вместо това да се съсредоточат върху опитите си да повлияят на все по-централизирано ръководство.

Вижте коментарите
Източник: yahoo.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР