Историческият поглед на събитията от миналото и настоящето и поляризацията

...
Историческият поглед на събитията от миналото и настоящето и поляризацията
Коментари Харесай

3 март или 24 май - нужно ли е да се сменя датата на националния празник?

Историческият взор на събитията от предишното и сегашното и поляризацията на публичното мнение към датата на националния ни празник – това разясниха в студиото на " Денят стартира " по Българска национална телевизия историците проф. Кирил Топалов и проф. Христо Матанов.

22 септември - този ден не е бил условност нито тогава, нито в този момент. В един дълъг интервал от време беше даже подценяван и пропуснат. В един политически подтекст в този момент обаче, сме изправени пред едно разнообразие от празници и се спори кой от тях да изберем като наш народен празник - 3 март или 24 май, сподели проф. Топалов.

Според проф. Матанов, народен празник не се чества толкоз елементарно.

" Има няколко метода има за празнуване на народен празник - единият, от които е когато фамилиите отиват и сервират цветя на паметниците - това е празнуване. Това е един тип празнуване и демонстрира вътрешна увереност в правилността на празника ", сподели проф. Христо Матанов.

Той счита, че България не би трябвало толкоз постоянно да трансформира националния си празник и да предлага един празник в Конституцията, който би провокирал интернационален скандал.

" В момента в България настава следващото разделяне и ние постоянно сме били един разграничен народ заради въздействие на непознати политически сили и други страни. 24 май е единственият празник, който постоянно съм си мислил, че може да сплоти българите. Най-святият празник е 24 май ", сподели проф. Кирил Топалов.

По думите му, той е ексцентричен и не е политически празник. Той е празник, който никоя друга страна в света не може да има, безапелационен е проф. Топалов.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР