Историческа възстановка, пресъздаваща паметните събития от Априлското въстание и последвалото

...
Историческа възстановка, пресъздаваща паметните събития от Априлското въстание и последвалото
Коментари Харесай

По повод 149 години от Априлското въстание пресъздадоха сцен...

Историческа възстановка, пресъздаваща паметните събития от Априлското въстание и последвалото Баташко кръвопролитие, провежда Регионален клуб “Родова памет ” - гр. Батак. Събитието има поддръжката на Община Батак, Исторически музей - Батак и Народно читалище “4 май 1897 ”, а също и на Национален съюз “Единение ”, чиито членове също се включиха във възстановката на площада пред кметството. Със специфични резултати бе разпилян черен пушек, с цел да се сътвори чувството за опожаряване. Десетки хора влязоха в ролята на убитите и останаха на земята, други се бяха превъплътили в облиците на османския башибозук и обикаляха с оръжия в ръка.

 



 

Въпреки спестеното разиграване пред аудитория на в действителност случилите се зверства, членовете на двете родолюбиви организации пресъздадоха най-тежките 5 дни от летописа на тогавашното село Батак - от 1 до 5 май 1976 година, 

След възстановката националният артист Илия Луков дружно деца реализатори изпя пред събралите се жители и посетители на града песента “Хубава си моя, горо ”.

 


Поводът да се избере днешната дата, 17 май, е че в този ден Българската православна черква отдава респект на Светите баташки новомъченици – избити по време на потушаването на Априлското въстание.  Преди 149  години Батак пламва от четири страни. Водят се тежки боеве при Богдановата къща. Училището  „ Кирил и Методий ” е изгорено дружно с укрилите се в него дами и деца. В идващите дни командващия османския башибозук Ахмед ага заповядва общо кръвопролитие и разграбване на Батак. Част от от оживелите се укриват в църквата „ Света Неделя “ в продължение на три денонощия, където остават без храна и вода, а най-после и без въздух. На третия ден отварят вратите на църквата за въздух и стартира всеобщо кръвопролитие. Зверствата не престават и на 5 май, когато богатото родопско село осъмва сринато и опожарено. Равносметката е 700 изпепелени къщи, убити, съгласно разнообразни исторически източници, сред 1400 и 5000 души от 6-7 хилядното население на Батак. Опожарена, само че без да бъде срината е църквата „ Света Неделя ” - камъкът, от който е построена, я резервира от цялостната съсипия. Историци постоянно назовават този интервал “Баташката кървава пролет на 1876 година ” 

 

 
Източник: marica.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР