Испанците все по-често се отказват от традиционните си летни почивки

...
Испанците все по-често се отказват от традиционните си летни почивки
Коментари Харесай

Испанците се отдръпват от собствените си плажове заради туристи и високи цени


Испанците все по-често се отхвърлят от обичайните си летни почивки по морето, защото задграничните туристи изтласкват локалните поради невъобразим растеж в цените на хотелите и ваканционните наеми . Това демонстрират нови данни, оценени от изследователската компания inAtlas и представени от " Ройтерс ".

Според непубликувани до момента публични статистики, през предходната година 800 000 по-малко испанци са почивали в 25-те най-популярни крайбрежни дестинации в страната, до момента в който броят на чужденците е повишен с 1,94 милиона. Тенденцията наподобява ще се ускори, защото Испания — втората най-посещавана страна в света след Франция — чака рекордните 100 милиона задгранични туристи през тази година.

" Цените са станали неуместни. Цялото испанско крайбрежие е доста скъпо ", споделя 26-годишната Уенди Давила, която е отменила скъпа отмора в Кадис и е избрала вместо това по-достъпния вътрешен град Бургос.

Хотелските цени в Испания са се нараснали с 23% за последните три години , достигайки приблизително 136 евро на нощ, сочат данни на компанията Mabrian. Наемите на ваканционни парцели на брега са поскъпнали с над 20% единствено от средата на 2023 година, като множеството от тях са резервирани още при започване на годината, демонстрира разбор на Tecnitasa.

" Все по-трудно е за испанците да си разрешат ваканционни парцели на плажа ", разяснява президентът на Tecnitasa Хосе Мария Басанес. Според inAtlas, задграничните туристи са оставали приблизително по 8 нощувки на морски курорти, до момента в който испанците са си разрешавали единствено половината от това време и са харчили едвам една четвърт от техните средства.

Въпреки взрива на задграничните визити, някои курорти регистрират по-слаби вътрешни продажби. Испанците са създали близо 400 000 пътувания по-малко до огромните градове в страната през 2024 година спрямо миналата година, до момента в който задграничните визити там са нарастнали с съвсем 3 милиона.

Испанското социалистическо държавно управление към този момент реагира с акция за пренасочване на интернационалния интерес към по-слабо познати вътрешни дестинации. " Ако желаеме да останем водачи в интернационалния туризъм, би трябвало да децентрализираме дестинациите си ", съобщи министърът на туризма Жорди Ереу през юни.
 Екстремна топлинна вълна: Барселона се готви за 50-градусова горещина
Екстремна топлинна вълна: Барселона се готви за 50-градусова горещина

Градът ще гради климатични приюти

Източник: news.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР