Иран разполага мини подводници в борба за контрол на Ормузкия проток
Иран афишира разполагането на дребни подводници в Ормузкия пролив на фона на нарастващ спор със Съединени американски щати и неуспех на мирните договаряния. Това оповестява Bloomberg.
Техеран акцентира, че тези дребни подводници би трябвало да служат като „ незабележим страж " на Ормузкия пролив на фона на поредност от несполучливи мирни съглашения сред Техеран и Съединените щати.
Това са мини-подводници от клас „ Гадир ". Според Международния институт за стратегически проучвания, Иран разполага с най-малко 16 такива кораба. Всеки от тях е кадърен да носи две торпеда или две противокорабни ракети C-704, създадени в Китай.
Същевременно събеседникът на Bloomberg означи, че тези лодки са доста по-шумни от актуалните подводници, а екипажите им имат стеснен военен опит. Освен това, се твърди, че плавателните съдове имат проблеми с поддръжката.
Според организацията решението за разполагане на подводници е взето след изказването на президента на Съединени американски щати Доналд Тръмп за вероятно завръщане към концепцията за ескортиране на кораби от американските военни.
Иран на процедура затвори Ормузкия пролив след ударите на Съединени американски щати и Израел в края на февруари. Оттогава трафикът на търговски танкери в района е доста усложнен.
Експертите считат, че главната роля на мини-подводниците е освен в възможни офанзиви, само че и в проява на мощ и въздържане. Иран към този момент интензивно употребява ракети и дронове за това.
В същото време, географията на Ормузкия пролив затруднява скритата активност на подводниците. Дълбочината на водната зона е към 100 метра, което улеснява откриването на подводниците със сонар.
Bloomberg заяви преди този момент, че международните доставки на нефт са почнали бързо да понижават на фона на войната в Иран и фактическата обсада на Ормузкия пролив. Според оценки на Morgan Stanley, през март-април международните доставки на нефт са намалели с съвсем 4,8 милиона барела дневно.
Техеран акцентира, че тези дребни подводници би трябвало да служат като „ незабележим страж " на Ормузкия пролив на фона на поредност от несполучливи мирни съглашения сред Техеран и Съединените щати.
Това са мини-подводници от клас „ Гадир ". Според Международния институт за стратегически проучвания, Иран разполага с най-малко 16 такива кораба. Всеки от тях е кадърен да носи две торпеда или две противокорабни ракети C-704, създадени в Китай.
Същевременно събеседникът на Bloomberg означи, че тези лодки са доста по-шумни от актуалните подводници, а екипажите им имат стеснен военен опит. Освен това, се твърди, че плавателните съдове имат проблеми с поддръжката.
Според организацията решението за разполагане на подводници е взето след изказването на президента на Съединени американски щати Доналд Тръмп за вероятно завръщане към концепцията за ескортиране на кораби от американските военни.
Иран на процедура затвори Ормузкия пролив след ударите на Съединени американски щати и Израел в края на февруари. Оттогава трафикът на търговски танкери в района е доста усложнен.
Експертите считат, че главната роля на мини-подводниците е освен в възможни офанзиви, само че и в проява на мощ и въздържане. Иран към този момент интензивно употребява ракети и дронове за това.
В същото време, географията на Ормузкия пролив затруднява скритата активност на подводниците. Дълбочината на водната зона е към 100 метра, което улеснява откриването на подводниците със сонар.
Bloomberg заяви преди този момент, че международните доставки на нефт са почнали бързо да понижават на фона на войната в Иран и фактическата обсада на Ормузкия пролив. Според оценки на Morgan Stanley, през март-април международните доставки на нефт са намалели с съвсем 4,8 милиона барела дневно.
Източник: cross.bg
КОМЕНТАРИ




