Иран може да отвори Ормузкия проток утре или вдругиден - преди срещата със САЩ
Иран може да отвори Ормузкия пролив по стеснен и следен метод на следващия ден или вдругиден, преди срещата сред представители на Съединени американски щати и Иран в Пакистан, съобщи пред Ройтерс почитан ирански представител, участващ в договарянията.
Ако се реализира съглашение за рамка за договаряния, проливът може да бъде отворен " лимитирано, под контрола на Иран ", съгласно същия източник. " Координацията с иранските военни ще бъде наложителна за всички кораби. Все още примирието е нежно, само че ние избираме дълготраен мир, въпреки че Иран не се опасява да се върне към войната, в случай че Съединени американски щати желаят да поемат по същия път. "
Ключовият петролопровод " Изток – Запад " на Саудитска Арабия, който сега е единственият маршрут за експорт на необработен петрол, беше ударен при иранска офанзива, а други уреди в кралството също бяха взети на прицел, сподели източник от промишлеността.
Тръбопроводът пренасяше към 7 милиона барела дневно от богатата на петролни находища източна част на кралството към пристанището Янбу на Червено море, откакто Иран на процедура затвори Ормузкия пролив, блокирайки големи количества петрол и газ и предизвиквайки скок на цените на международните енергийни пазари. Очаква се потоците през нефтопровода да бъдат наранени, сподели източникът, само че вредите към момента се правят оценка. Това би могло да утежни енергийната рецесия, която съгласно специалисти е най-тежката в историята.
Саудитската компания " Арамко " употребява към 2 млн. барела на ден за вътрешно ползване, като ѝ остават към 5 млн. барела на ден за експорт. Данните за корабоплаването демонстрират, че през седмицата, започваща на 23 март, товаренето в Янбу е достигнало приблизително 4,6 млн. барела на ден, което е покрай оптималния потенциал, макар офанзивите.
Иранският Корпус на гвардейците на ислямската гражданска война съобщи през днешния ден, че е нанесъл удари по няколко цели в района с ракети и дронове, в това число това, което дефинира като нефтени уреди на американски компании в Янбу.
Германското държавно управление прикани преносът през Ормузкия пролив да не бъде облаган с такси, откакто Техеран се съгласи краткотрайно да отвори още веднъж този основен воден път като част от съглашението за двуседмично помирение със Съединени американски щати, съобщи ДПА, като цитира представител на външното министерство.
Ормузкият пролив не е единствено част от иранските води, само че и попада под действието на договорите на Организация на обединените нации за интернационалното морско право. " Именно по тази причина е от значително значение, когато прекосяването бъде обновено, да бъде обезпечен свободен, безвреден и безвъзмезден морски трафик ", сподели той. " Това е позицията на Германия, която произтича от използваното интернационално право. "
Инфо: бта




