Иран предлага сделка за Ормузкия проток срещу край на американската блокада
Иран е декларирал подготвеност да отвори Ормузкия пролив, в случай че Съединените щати прекратят блокадата на иранските пристанища и военните дейности против Ислямската република, като в подмяна предлага тематиката за иранската нуклеарна стратегия да бъде прегледана на по-късен стадий, предава Българска телеграфна агенция.
Това оповестиха представители на страни от района, представени от Асошиейтед прес.
Предложението е било отправено след визитата на иранския външен министър Абас Арагчи в Русия - един от главните съдружници на Техеран, отбелязва американското издание Axios.
Според информацията посланието е било предадено до Вашингтон посредством Пакистан.
Асошиейтед прес показва, че е малко евентуално американският президент Доналд Тръмп да одобри сходна формула, защото тя оставя нерешени основните разногласия, довели до началото на израелско-американската военна интервенция на 28 февруари.
В събота Тръмп разяснява пред публицисти, че след анулацията на визитата на американските пратеници в Пакистан Иран е изпратил „ доста по-добро “ предложение. Той не разкри съответни елементи, само че акцентира, че едно от главните условия на Вашингтон остава Техеран да не разполага с нуклеарно оръжие.
След сключването на нежното помирение сред двете страни обаче Вашингтон и Техеран не престават да не могат да реализират единодушие по въпроса за Ормузкия пролив - стратегически морски маршрут, през който в спокойно време минава към една пета от международните доставки на петрол и природен газ.
Американската обсада на иранските пристанища има за цел да попречва износа на ирански нефт и да лиши Ислямската република от жизненоважни доходи. Същевременно тази мярка слага Техеран под спомагателен напън, защото страната е изправена пред дефицит на потенциал за предпазване и риск от ограничение на добива.
От своя страна блокирането на Ормузкия пролив сътвори съществени политически и стопански проблеми за Доналд Тръмп поради внезапното повишаване на петрола и бензина в навечерието на основните междинни избори в Съединени американски щати през ноември.
Ситуацията сложи в мъчно състояние и американските съдружници в Персийския залив, които обичайно употребяват протока за експорт на петрол и природен газ.




