Износът на ирански петрол през Ормузкия проток достигна рекордно високо ниво
Иран усили износа на нефт през Ормузкия пролив до най-високото равнище от началото на спора в края на февруари на фона на възобновяване на корабоплаването в района, оповестява аг. Bloomberg.
Три супертанкера под американски наказания – Elva, Virgo и Vigor, минават през пролива, превозвайки почти 6 милиона барела ирански нефт. Плавателните съдове се насочват към района на Сингапур, откъдето суровият нефт нормално се транспортира до Китай за преправка.
Доставките са вероятни, откакто Вашингтон анулира рестриктивните мерки за кораби, влизащи в иранските пристанища. Bloomberg също по този начин записва нарастване на общия трафик през Ормузкия пролив, през който преди спора са се транспортирали почти 20% от международните доставки на нефт и полутечен природен газ.




