International Journal of Molecular Sciences - едно от най-престижните списания

...
International Journal of Molecular Sciences - едно от най-престижните списания
Коментари Харесай

Лекари от ИСУЛ с публикация в пристижно списание

International Journal of Molecular Sciences - едно от най-престижните списания в региона на Биохимията и Молекулярната Биология (IF 5.6, Q1 Биохимия и Молекулярна Биология), разгласява публикация на екип от лекари от УМБАЛ „ Царица Йоанна – ИСУЛ “. Водещи създатели са доктор Георги Димитров, онколог в Клиниката по здравна онкология и доцент доктор Еленко Попов, уролог в Клиниката по урология и андрология на болничното заведение.


Става въпрос за необятен обзорен разбор, отдаден на един от главните проблеми в актуалната Урология и Онкология - рака на простатната жлеза. Той разказва в детайли кои генетични белези в биологията на онкологичното заболяване дават най-хубав лечебен отговор при приложението на една от най-съвременните групи редовно прицелно лекуване за напреднал карцином на простатната жлеза. Терапията е извънредно новаторска като първите изявления за приложението й са едвам от последните 2 години. С нея се адресират карциноми в най-напреднал етап, при които хормоналната терапия не дава резултат.

Публикацията на лекарите от УМБАЛ „ Царица Йоанна – ИСУЛ “ следва главната тенденция в региона на урологията и в актуалната медицина като цяло - персонализираната диагностика и терапия - проучване на самостоятелните характерности на всеки пациент и неговото заболяване, за оптимално усъвършенстване на лекуването.

Българските лекари се концентрират върху пациенти с налични разновидности на BRCA гена (добил известност като гена на Анджелина Джоли) и няколко сходни от неговата група. В момента новаторското лекарство се реимбурсира без значение от BRCA мутационния статус. Приносът им е, че съумяват да разкодират кои тъкмо разновидности в кои гени дават най-хубав отговор към съответното лекуване и кои остават резистентни към него или имат неудовлетворителен лечебен отговор.

Статията е образец за мултидисциплинарно съдействие - основно за триумфа при лекуването на злокачествените болести, което в огромна част от случаите е мултимодално.

„ В ИСУЛ имаме огромно преимущество, тъй като разполагаме с всички звена по пътя на лекуването на едно злокачествено урологично заболяване – добре работеща Клиника по урология, която обгръща диагностиката и оперативния стадий, огромна Клиника по клинична онкология, в която се прави химио и лъчетерапия, Клиника по образна диагностика, високо профилирана лаборатория по молекулярна биология, където се правят генетични проучвания. Това са актуалните трендове – вместо да се разкарва от болница в болница, пациентът да се лекува от начало до завършек на едно място “, изяснява доктор Георги Димитров.

„ Приложението на модерните методите на молекулярната медицина разрешава създаването на туморни биомаркери за скрининг, диагностика, оценка на риска, усъвършенстване на лекуването и следене на отговора от лечението при рак на простатната жлеза. Тази просвета разрешава и добиването на все по-дълбоко схващане за биологията и механизмите на развиване на карцинома на простатната жлеза, което дава благоприятни условия за създаване на все по-нови форми на лекуване “, уверен е доцент доктор Еленко Попов.

***

За карцинома на простатата

Като периодичност карциномът на простатната жлеза е на второ място в България след рака на белия дроб при мъжете. Годишно от него се разболяват към 3000 мъже. Най-често от рак на простатната жлеза боледуват мъже над 60 години, само че не са изключение и по-ранните прояви на заболяването, когато тя протича и по-агресивно. Този вид карцином е измежду главните аргументи за гибел при мъжете.

Генетична връзка сред рака на простатата и този на млечната жлеза

Съществува генетична връзка сред карцинома на простатната жлеза и рака на млечната жлеза. Мъже, чийто майки/сестри са били диагностицирани с рак на гърдата са по-склонни да се разболеят от рак на простатата при съществуване на избрани генетични разновидности. И надлежно дами, чийто братя/бащи са имали рак на простатата има по-голяма възможност да се разболеят от рак на гърдата. /БГНЕС

Източник: bgnes.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР