Интелигентният град е градска зона, която използва множество цифрови технологии,

...
Интелигентният град е градска зона, която използва множество цифрови технологии,
Коментари Харесай

Добавена реалност, изкуствен интелект и интернет на нещата: коя е движещата сила на по-интелигентните градове?

Интелигентният град е градска зона, която употребява голям брой цифрови технологии, с цел да обогати живота на жителите, да усъвършенства инфраструктурата, да модернизира държавните услуги, да усъвършенства достъпността, да подтиква устойчивостта и да форсира икономическото развиване. Интелигентните градове са градовете на бъдещето.

Управляващите органи в доста от тези интелигентни градове се възползват от композиция от Интернет на нещата (IoT), компютърни услуги в облака, изкуствен интелект (ИИ), добавена действителност (AR), периферна обработка на данните, верига от блокове и други авангардни решения за интелигентни градове, за:

Защита и свързване с жителите и фирмите;

Подобряване на достъпността за всички хора в общността;

Поддръжка на компаниите и стимулиране на икономическото развитие;

Споделяне на информация с обществеността;

Опростяване на държавните операции;

Предоставяне на комфортни за потребителя услуги за общността;

Предоставяне на надеждна, умна инфраструктура;

Управление на устойчивостта на околната среда;

Насърчаване на съдействието сред агенциите;

Подобряване на обществения транспорт;

Управление на градските запаси, с цел да се избегнат отпадъците;

Събиране и анализиране на открити данни за приемане на скъпи прозрения.

Като употребяват най-новите цифрови решения, страните органи в интелигентните градове получават обстоен взор върху всички градски интервенции, инфраструктура и услуги. Това разрешава на ръководителите на градовете да предвиждат евентуални проблеми, бързо да преодоляват провокациите и да усъвършенстват резултатите. Всичко това се сплотява, с цел да усъвършенства средата за жителите, посетителите и компаниите в градската зона – и да построи по-светло бъдеще за града.

Коя е движещата мощ на по-интелигентните градове?

Градските центрове по света възприемат усъвършенстваните умни технологии – като влагат в ИИ, компютърни услуги в облака, Интернет на нещата и други цифрови решения – до момента в който работят за осъществяване на начинания за образован град.

Но какво движи тази световна наклонност?

Тъй като популацията на градовете продължава да нараства, градове са изправени пред по-големи условия и по-сложни провокации от всеки път. Освен това, в днешния все по-цифров свят хората чакат бързи, комфортни за потребителя среди и информация на тяхно разположение. В тази среда ръководителите и админите на градовете са под мощен напън да дават бързи, ефикасни и рентабилни услуги на жителите и компаниите, пише microsoft.com.

В допълнение към тези условия, общините към момента имат отговорност да поддържат сигурността на жителите, да дават сериозно значими услуги, да усъвършенстват качеството на живот и да поддържат икономическото развиване. Може би най-важното е, че градските ръководещи органи би трябвало да продължат да поддържат инфраструктурата, с помощта на която градът им действа – вода, електрическа енергия, пътища и мостове, светофари, публичен превоз и други .

За да отговорят на възходящите потребности на жителите и компаниите, градовете по целия свят форсират цифровата промяна, с цел да дават свързани, предпазени и надеждни услуги. В резултат на това тези интелигентни градове бързо се трансформират в най-желаните места за живот и работа - това са градовете на бъдещето.

Технологични решения за интелигентните градове

Когато ръководещите органи се впуснат в план за образован град, те постоянно влагат в композиция от интелигентни цифрови решения. Тези технологии за интелигентни градове са предопределени да работят дружно, с цел да свържат общността, да подобрят живота на жителите на града, да подтикват старания за реализиране на резистентност, да подобрят инфраструктурата и да поддържат икономическото развиване.

Ето няколко образеца за новаторски решения за интелигентни градове:

Компютърни услуги в облака

Компютърните услуги в облака съставляват даване на компютърни услуги – в това число сървъри, място за предпазване, работа в мрежа, бази данни, програмен продукт, разбор и разузнаване – по интернет, а не посредством местен сървър или личен компютър.

Тъй като тази технология предлага по-ниска цена и по-лесен достъп, решенията в облака стават все по-популярни за потребителите, компаниите и ръководещите органи. Освен това, организациите нормално заплащат единствено за услугите в облака, които употребяват. Това оказва помощ на компаниите и градските ръководещи органи да управляват оперативните разноски и да мащабират решенията в облака при разрастването си.

Много градски ръководещи органи мигрират своите приложения, системи за работна мощ и друга значима държавна информация от локалното си място за предпазване в облака, с цел да ускорят нововъведенията, да усилят успеваемостта и да понижат разноските. Това разрешава на ръководещите органи да бъдат по-гъвкави и по-устойчиви, като в същото време оказва помощ за отбраната на сензитивните персонални данни. Решенията в облака също по този начин разрешават на градските чиновници и поданици да реализират сигурен достъп до информация от разстояние – която е от значително значение за непрекъснатостта на държавните услуги.

Компютърните услуги в облака се трансфораха в съществена технология на интелигентните градове, защото тези решения разрешават на ръководещите органи да:

Намаляват разноските, защото не е належащо да влагат в хардуер и програмен продукт, да настройват и извършват центрове за данни на място или да ръководят инфраструктурата;

Мащабират, до момента в който порастват, и да дават точното количество ИТ запаси, когато и където са необходими;

Осигуряват по-добра продуктивност посредством международна мрежа от бързи, ефикасни и предпазени центрове за данни;

Подобряват сигурността и отбраната на градската информация, приложенията и инфраструктурата;

Работят по-бързо и да получават достъп до огромни количества компютърни запаси в границите на минути;

Увеличават продуктивността на ръководителите, чиновниците и ИТ екипите на градовете;

Поддържат непрекъсваемостта на бизнеса с елементарно архивиране на данни и спешно възобновяване.

Изкуствен разсъдък (ИИ)

Изкуствен разсъдък (ИИ) е способността на компютърната система да имитира човешки когнитивни функционалности, като да вземем за пример анализиране на данни, образование от нова информация и решение на проблеми. Използвайки математиката и логиката, компютърната система симулира човешки причини, с цел да взема осведомени решения.

Компютърната система с изкуствен интелект може да прави прогнози или да подхваща дейности въз основа на модели в съществуващите данни. ИИ може да се учи от грешките си, с цел да усили точността в бъдеще. Развитата система за ИИ може бързо и тъкмо да обработва нова информация, което я прави потребна за комплицирани сюжети, в това число коли, които се движат сами, стратегии за различаване на изображения и виртуални асистенти.

Градските ръководещи органи се възползват от ИИ в композиция с други решения, като да вземем за пример IoT, периферна обработка на данните и верига от блокове. ИИ дава опция на тези интелигентни градове да подобрят взаимоотношението с общността, бързо да популяризират информация до обществеността, да пестят сила и вода и да поддържат всичко – от интелигентни здания до интелигентно улично осветяване и образован трафик.

Например доста интелигентни градове в този момент употребяват чатботове с ИИ, с цел да оферират на жителите бързи и точни отговори и информация онлайн. Освен това някои ръководещи органи вложиха в датчици за ИИ, с цел да събират и проучват транспортни данни и да опростят трафика. Тези планирани технологии трансформират метода, по който се ръководят градове, и усъвършенстват качеството на живот на градските поданици.

Интернет на нещата (IoT)

Интернет на нещата (IoT) е набор от съоръжение, артикули и устройства, които са свързани с облака и са предопределени за събиране и предпазено предаване на данни. IoT разрешава на организациите бързо да събират и употребяват данни, с цел да вземат бързи, осведомени решения. Тази технология за интелигентни градове предлага навременни и подобаващи прозрения, което разрешава на организациите във всички браншове да работят по-ефективно и да усъвършенстват средата за работа на клиентите.

По-интелигентните градове по света употребяват датчици за IoT за неотложно събиране и схващане на данни. Прозренията, предоставени от IoT, дават на ръководителите на градове по-задълбочено схващане на това, което се случва в техните общности в съвсем действително време. Тази технология за интелигентни градове също по този начин разрешава на ръководещите органи да свързват умна инфраструктура, да следят процесите отдалечено, да правят следене в действително време и да усъвършенстват интервенциите в целия град.

Интелигентните градове от ден на ден употребяват IoT за две значими задания – за отдалечено наблюдаване и планирана поддръжка.

Отдалеченото наблюдаване разрешава на админите да следят активи, като да вземем за пример транспортни средства и тежкотоварни машини, непрестанно или на равни шпации. Това разрешава на ръководителите на градове да наблюдават местоположението, продуктивността и положението на актива.

Прозренията, които градските ръководещи органи получават от тази технология за интелигентни градове, могат да им оказват помощ за:

Намаляване на разноските за гориво, поддръжка и обслужване;

Прецизиране на процесите на градско управление;

Осигуряване на по-добра среда за населението;

Намаляване на износването на транспортни средства и машини;

Увеличаване на броя на срещите за обслужване на ден;

По-ефективно маршрутизиране на транспортни средства;

Подобряване на отбраната на жителите и сигурността на чиновниците в града.

Прогнозната поддръжка включва програмен продукт за машинно образование за анализиране на данни, прогнозиране на резултати и автоматизиране на интервенции. Тази технология разрешава на ръководителите на градове да разпознават и преодолеят проблемите, преди да станат главен проблем. Прогнозната поддръжка оказва помощ на админите на интелигентни градове за:

Определяне на механични или работни проблеми, които водят до щета или забавяне;

Определяне кои аварийни елементи да се поддържат в наличност за ремонтни проблеми;

Прогнозиране и попречване на повреди на оборудването, преди да зародят.

Управляващите органи, които влагат в IoT, могат да употребяват това решение за интелигентни градове, с цел да дават по-големи изгоди на обществеността, да се свързват с хората по по-персонализиран метод, да понижават материалите и отпадъците от труд и да покачват оперативната успеваемост.

Технология за верига от блокове

Веригата от блокове е децентрализирана цифрова база данни с информация, която може да се употребява и споделя по едно и също време в огромна обществено налична мрежа. Организациите и ръководещите органи влагат в тази новаторска технология, с цел да основават по-ефективни вериги за доставки, да опростяват комплицирани процеси, да понижават измамите и бързо да ревизират транзакциите.

Веригата от блокове разрешава на участниците в мрежата да споделят данни надеждно и транспарантно без централизиран админ. Тази функционалност е изключително потребна за градските ръководещи органи. Това е по този начин, тъй като градове нормално включват огромен брой заинтригувани лица, които би трябвало несъмнено да обменят информация, с цел да поддържат интервенциите, да вземат сериозни решения и да опростяват услугите.

Интелигентните градове употребяват решения за верига от блокове за:

Лесен и сигурен продан на данни;

Насърчаване на съдействието сред агенциите;

Получаване на един аспект за всички вериги за доставки в града;

Намаляване на измамите и по-бързо регулиране на финансовите транзакции;

Създаване на по-интелигентни и по-ефективни вериги за доставки;

Опростяване на процесите за решаването на разногласията, свързани с данни, при инспекция и съблюдаване на нормативните изисквания;

Управление на потреблението на сила, градското развиване и растежа на популацията.

Крайни калкулации

Периферната обработка на данни е процесът на слагане на компютърната инфраструктура по-близо до действителния източник на данни. Това понижава закъснението на мрежата (забавяния в връзката с данни) и несъразмерното потребление на пропускателната дарба, като в същото време подсигурява непрекъснатостта на услугите – даже когато връзките в облака са периодически.

Интелигентните градове по света употребяват периферна обработка на данни в композиция с решения за IoT, ИИ и облак, с цел да се обезпечи непрекъснатост на сериозните държавни услуги и инфраструктура.

В композиция с други технологии решенията за периферна обработка на данни разрешават на градските ръководещи органи да:

Решават проблеми със закъснението или връзката, като данните се обработват покрай източника;

Обработват, сортират и проучват данни от IoT или център за данни, тъй че да могат да дефинират върху какво да работят неотложно и какво да се съхранява в облака;

Анализират данни за бързи прозрения, които могат да се правят благодарение на ИИ и машинно обучение;

Прехвърлят дейно и елементарно мрежови данни сред облака и периферията;

Изпълняват приложения в отдалечени локации за по-бързи транзакции и по-малко ограничавания на пропускателната способност;

Спазват нормативните условия, като употребявате модели за машинно образование, които оказват помощ на админите да известяват за евентуално чувствителни данни.

Например лондонското летище Хийтроу употребява периферна обработка на данни, ИИ и машинно образование в композиция с 3D скенер, с цел да предотврати незаконна контрабанда с диви животни и растения.

Добавена действителност (AR)

Добавената действителност (AR) е технология, която основава компютърно генерирано наслагване на изображения върху сцена от действителния свят, като обезпечава на потребителя композитен аспект. Много организации употребяват тази интерактивна технология, с цел да образоват чиновниците и да дават на служащите ясна визия за зони, до които не могат елементарно да доближат или видят.

С усъвършенстваните решения за AR потребителите могат да извършват разнообразни задания, които биха били прекомерно сложни или рискови без тази умна технология. Например, някои служащи в града употребяват мобилни устройства, които припокриват изображение на комунални уреди и активи, когато гледат подземен. Това разрешава на служащите да виждат къде се намират каналите под улицата и да дефинират тяхното работно положение.

Окръг Кинг в региона Сиатъл е приет за потреблението на устройство за смесена действителност за образование на оператори в пречиствателна станция за отпадни води.

Управляващите органи на интелигентните градове също по този начин се възползват от добавената действителност за:

Опростяване на комплицирани градоустройствени и строителни проекти;

Получаване на експертни препоръки и поддръжка, до момента в който се работи на отдалечено място;

Осигуряване на благоприятни условия на чиновниците да се учат с на практика указания „ малко по малко “;

Помагане на работещите на място бързо, дейно и безвредно да извършват задачи;

Опростяване на процесите на инспекция и разрешаване.

Инфраструктура на интелигентните градове

От вода и електрическа енергия, пътища и светофари до градски услуги и информационни мрежи – инфраструктурата е това, което поддържа безпроблемното действие на града. Тъй като градските поданици нарастват и хората от ден на ден търсят цифрови услуги и модерни улеснения, е по-важно от всеки път градовете да дават гъвкава, издръжлива и предпазена инфраструктура.

Като възприемат компютърните услуги в облака, IoT, ИИ и други решения за интелигентни градове, ръководещите органи могат да:

Предоставят умна значима инфраструктура;

Предоставят скъпи услуги, които построяват доверие;

Подобряват отбраната на сензитивна обществена информация;

Модернизират публичните комунални услуги;

Осигуряват благоприятни условия за свързани, ефикасни и устойчиви транспортни системи;

Предоставят градски нововъведения и да усъвършенстват услугите за жителите.

Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР