Intel пропуснал голяма сделка за AI ускорители
Intel е издирван за произвеждане на AI хардуер, който да конкурира Nvidia
(снимка: CC0 Public Domain)
Intel и японската корпорация Softbank, която управлява разработчика на процесорни архитектури Arm, организираха несполучливи договаряния за стартиране в произвеждане на AI ускорител, кадърен да конкурира Nvidia – водача в този пазарен сегмент.
Големи имена от ИТ промишлеността се обръщат към Intel с предложение за произвеждане на AI ускорители. Но по-рано компанията пропусна опцията да си сътрудничи с OpenAI, разработчика на ChatGPT, а в този момент пропадна и евентуално партньорство със SoftBank.
Според обява на Файненшъл Таймс, през последните няколко месеца SoftBank е преговаряла с Intel за стартиране на профилирани AI чипове, създадени от Graphcore, която бе добита от японците. По-конкретно, Intel е трябвало да работи като контрактуван производител на чипове. След неуспеха на договарянията, SoftBank се насочила към тайванската TSMC – най-големия производител на чипове по контракт в света.
При вероятно съдействие с Intel, SoftBank би могла да получи част от американските дотации по по този начин наречения „ Закон за чиповете ”, защото производството на съставни елементи за нейните потребности щеше да се прави в Съединените щати.
Според източници, осведомени с договарянията, те са пропаднали по виновност на Intel. Softbank е била недоволна от опциите на Intel във връзка с скоростта и размера на производството. Въпреки това, поради огромното натоварване на TSMC с сходни поръчки, Intel към момента не е отписан дефинитивно от SoftBank.
Ръководството на японската корпорация се надяваше да притегли евентуални купувачи на AI ускорители, основани въз основата на разработките на Graphcore, с цел да финансира тази самодейност.
От друга страна, навлизането на SoftBank в сегмента на AI хардуера може да навреди на връзките сред Arm и Nvidia, защото последната е главен клиент на английския холдинг. Сега обаче пазарът на AI съставни елементи е вкусна хапка за доста компании и евентуалните изгоди биха могли да компенсират подобен риск.
SoftBank не е изгубила вяра да сътвори прототипи на собствен личен ускорител през идващите месеци, само че е мъчно да се разчита на опциите на TSMC в тази област, заради огромното натоварване на тайванския производител.
Intel би бил потребен на SoftBank с компетенциите си в създаването на чипове, а освен като производител по контракт. Проектът, чието финансиране ще изисква десетки милиарди щатски долари, е плануван да се осъществя с присъединяване на арабски вложители.
Наскоро стана известно, че Intel е продала акциите си в Arm, закупени предходната година, с цел да попълни личните си финансови запаси, поради неприятните резултати от последното тримесечие.
Източник: technews.bg
КОМЕНТАРИ