Институтът за стратегии и анализи (ИСА) публикува политическия си анализ

...
Институтът за стратегии и анализи (ИСА) публикува политическия си анализ
Коментари Харесай

Анализът на ИСА: България влиза нестабилна в 2025-а, въпросът за властта не е решен

Институтът за тактики и разбори (ИСА) разгласява политическия си разбор за събитията в България, в Европа и в света през месец декември 2024 година под заглавие:

БЪЛГАРИЯ ВЛИЗА НЕСТАБИЛНА В 2025 – ВЪПРОСЪТ ЗА ВЛАСТТА НЕ Е РЕШЕН

ПОЛИТИЧЕСКАТА 2024 – КОНФЛИКТИ, РАЗЛОМИ, ФРАГМЕНТАЦИЯ

ГЕРБ-СДС – ЗАВРЪЩАНЕТО НА БОРИСОВ

ПП-ДБ съдебна експертиза ИЗПРАВЯТ ПРЕД РАЗПАД

„ ВЪЗРАЖДАНЕ “ – СТИГНА ЛИ ТАВАНА СИ?

ТРУСЪТ В Движение за права и свободи – ЗАГУБИ ЗА ДОГАН,  ЛИДЕРСТВО ЗА ПЕЕВСКИ

Българска социалистическа партия БЕЗ КОРНЕЛИЯ НИНОВА

НИЩО В ГЛОБАЛНАТА ИКОНОМИКА НЕ съдебна експертиза ПРОМЕНИ ЗА ДОБРО

Предлагаме ви обобщение от ОСНОВНИТЕ ИЗВОДИ И ПРОГНОЗИ:

Пълзяща дестабилизация прониза цялата политическа 2024 година. Тя приключи без постоянно държавно управление след два предварителни вота за народни представители, със задълбочаващи се разделения в обществото и фрагментация в Народното събрание, с нападателна обществена връзка и отчуждение на жителите от елита.


През януари заключихме, че българската политика наподобява в плен на ситуационни игри, което е изключително рисково в миг на преформатиране на световния ред. С днешна дата, през декември 2024 година, можем да обобщим, че политическите игри преобладаваха над публичния интерес.


И още: вътрешната политика влизаше от скандал в скандал толкоз бързо, че разигралите се през януари да вземем за пример кавги, през декември наподобяват покрити с компактен пласт от давност. Други биват припомнени под формата на поискани депутатски имунитети.

 

В политически проект 2024 година стартира с действието на измененията в Конституцията. Поправките, касаещи президента, бързо изправиха страната пред риск от конституционна рецесия. Това се видя най-ясно през декември 2024, когато Народното събрание заседава рекордно дълго със спрян часовник, с цел да избере ръководител на Народно събрание.


През февруари ръководството влезе в повратна точка, като вместо пред ротация на премиерския пост се изправи пред проверка. Тя пък се провали и през март сглобката се счупи.


България се отдалечи от положителните обичаи в европейския модел за правене на политика. Политическият хайлайф наподобява подвластен освен от външните фактори, само че и от крупни стопански ползи, заради което цялата политика се изчерпва в лавиране сред тези две зависимости. Политика въз основата на правила, на полезности или идеология се прави официално, декларативно.


България към момента е страна с благоприятни условия, взривявана от личния си политически хайлайф.

 

Комуникацията сред хайлайф и жители се разпадна.

 

Въпросът за властта се взема решение от твърдите ядра и тя има ниска легитимност.


51-ият парламент се самокомпрометира на старта, а следва да се реши въпроса за властта. Ще има ли болшинство зад постоянно държавно управление с мандата на ГЕРБ, къде ще минава границата сред ръководещи и съпротива и върху какви правила ще бъде построена – въпросите са висящи, което подсказва, че най-вероятно рецесията няма да бъде решена със съставянето на постоянно държавно управление. Това е причина и първа стъпка, само че не е гаранция за трайна непоклатимост.


Под риск е освен политическият хайлайф, който се структурира и се наложи след смяната през 1989 година, само че и самият модел на партийна система и на ръководство, които са основата на българската народна власт в последните три десетилетия и половина.

 

Потвърждаваме ПРОГНОЗАТА, че последното трагично разделяне в българското общество може да бъде предизвикано от алтернативата парламентарна или президентска република.

 

Ако се стигне до подобен процес, на обществото този път ще бъде препоръчан освен Спасител, а Спасение, което, съгласно ИСА, би било заблуда.


Разпадните процеси се оглеждат и в броя на политическите сили, които прескочиха бариерата за влизане в Народното събрание – в 49-то Народно събрание бяха шест, в 50-то Народно събрание – седем, в 51-то – осем.


Водещата институция – Народното събрание, се трансформира в огледало на политическата рецесия и в неин катализатор.

 

Провал на договарянията за болшинство след Нова година може да радикализира настройките, да предизвика рискови политически опити.

 

Освен че се усилва броят на политическите сили в Народно събрание, пораства и техният популистки капацитет. В Народното събрание влизат партии с неразбираема физиономия, кресливи и разрушителни, заредени с нереалистични обещания и нелогични дейности.

 

Генезисът на политическата обърканост и на хаоса, траяли през цялата 2024 година, бе стартът на ротационното ръководство без съдружно съглашение, без ясна стратегия, без бистрота. Логично „ сглобката “ се провали, а при идващ кабинет грешките наложително би трябвало да бъдат избегнати.

 

Отлагането на процедурата по възлагане на проучвателните мандати за сформиране на държавно управление и стартиралите договаряния на ГЕРБ с Демократична България, Българска социалистическа партия и Има Такъв Народ уплътняват възможностите за постоянно държавно управление.

 

Възможно ли е единствено Демократична България да влезе в кабинет с ГЕРБ (плюс Българска социалистическа партия и ИТН), а Политическа партия да остане отвън формата е отворен въпрос. Но и това е мощен знак за смяната в връзките сред Политическа партия и Демократична България, тъй като сходен въпрос преди време щеше да звучи като разкол, провокация, опорна точка. Сега към този момент не.

 

За първи път в последните години се водят диалози за държавно управление, откъдето не изтичат кавги, няма нервности, ултиматуми, закани. Това дава оптимизъм, само че компликациите остават, а те не са дребни.

 

Четири доста разнообразни като идеология, бекграунд и темперамент политически сили би трябвало да реализират съглашение за общо ръководство.

 

Ако се направи постоянно държавно управление, то незабавно ще се сблъска с тежко предизвикателство: ДПС – НОВО НАЧАЛО остава в съпротива и това ще бъде остра съпротива.


Преговарящите, и най-много ГЕРБ и Борисов, би трябвало да решат казуса с фигурата на премиера. Трите политически сили, които ГЕРБ предложения за диалози, са срещу кандидатурата на Борисов. Той самият сподели подготвеност за отстъпки, само че кабинет с различен министър-председател би бил по-слаб политически и с по-къс небосвод.


Видно е и друго – даже Борисов да не е министър председател, той към този момент се завърна като фактор на политическия терен, а главната причина е, че вятърът на геополитическите промени се обърна в негова изгода. Борисов е водачът, който дава мнение по основни въпроси, а с изключение на с президента Радев унгарският министър председател Виктор Орбан се видя и с него при визитата си в България.


Отзвукът от визитата на Орбан ще продължи да се развива, като значими за двете страни и за района са пресечните точки сред ползите на София и Будапеща в региона на енергетиката.

 

Акцентът за приемането на България в еврозоната, който ГЕРБ слага в договарянията за кабинет, не е инцидентен. С министър председател Борисов държавното управление ще насочи оптимални старания в тази посока.

 

Конституционните промени дадоха опция на президента Радев да играе опозиционна роля през цялата година. Роля, която му разреши да възвръща доверието към себе си.

 

Отказът на Радев да предложения на съвещания преди връчването на проучвателните мандати Движение за права и свободи – НОВО НАЧАЛО е продължение на войната с Делян Пеевски.

 

Скандалът „ Мистър Кеш “ е невиждан за годините на прехода.

 

Конфликтът Радев-Пеевски структурира цялата политическата обстановка и ще продължи да го прави.


Пеевски провокира президента да излезе на политическия терен като партиен лидер.

 

В ролята на партиен строител Радев обаче би бил по-лесна цел за своите опоненти/врагове. Преди края на мандата си той би направил партия само при положение, че няма различен избор.

 

Въпреки формалното покритие на идеологическия набор по всички вектори – леви, десни, центристи, консерватори, либерали, националисти, глобалисти, системни/стари и антисистемни/нови възходящ брой български жители не припознават българските партии като свои представители. Казано иначе: при цялостна сергия избор няма. Причините: ниско гражданско самочувствие, отчаяние, неприятна връзка на елита с гласоподавателите.

 

През тази година отчетливо се прояви и се ускори процесът на вътрешно-партийна ерозия. Политическата рецесия разяжда партиите от вътрешната страна, бе един от изводите, които ИСА направи в своите разбори. На този декор ГЕРБ стои устойчиво, като остава първа политическа мощ.
Борисов и ГЕРБ са изправени в този момент пред следващото тестване за лъчение на държавно управление, само че по-добрите карти на масата на договарянията им дават преди всичко променените интернационалните салда.

 

Извеждането напред на консервативния детайл в партията безспорно ще й донесе изгоди.


От вероятните съдружни сътрудници Борисов изключи след октомврийските избори и Доган, и Пеевски, като това е негова поредна позиция през годините.

 

Предпочитаната от ГЕРБ формула за държавно управление е коалиция с дребни партии, както демонстрира опитът от ръководствата на партията – с Реформаторския блок, АБВ, патриотите. Сега има реален вид за някакъв римейк, в случай че се стигне до съюз с Демократична България, Българска социалистическа партия и Има Такъв Народ.

 

За ПП-ДБ свършва една кошмарна година. В нейното начало те бяха на власт, в края й са пред разпад, с вътрешни исблъсъци и морални загуби.


Скандалите към водещи лица на Политическа партия обръщат времето в интерес на ГЕРБ. „ Продължаваме промяната “ влязоха в политиката с искания за морал, които в този момент не могат да покрият.


„ Възраждане “ беше в доста удобната позиция да е сама на националистическия терен. Прогнозираме обаче, че може да се стигне до следния абсурд: смяната в посока на тръмпизъм и орбанизация да не й донесе дивиденти, а тъкмо противоположното – обръщането на от ден на ден партии към консерватизъм основава конкуренция за партията.

 

През 2025 година чакаме акцията на „ Възраждане “ против еврото да продължи, което ще я отличава от консервативни партии, които ще държат България в европейската орбита.


Движение за права и свободи записа най-динамичната година в своята история с невиждан и непредвиден трус.

 

Ахмед Доган претърпя серия от загуби и слезе от политическата сцена с тежки морални вреди. За първи път важен брой депутати/членове на Движение за права и свободи не го послушаха, цели структури го напуснаха. Партията претърпя сериозно разединение, изцяло друго по своя темперамент от предходните опити да се рони поддръжка от Движение за права и свободи. Доган се появи като слаб състезател против Пеевски. Името на Доган загуби мобилизационната мощ, която имаше през времето на прехода. 2024-а струти най-големия мит на посттоталитарна България.

 

На Националната конференция, свикана от Пеевски в края на декември, той единомислещо бе определен за единствен ръководител. От устава бе заличена фигурата на почетния ръководител. На Националната конференция се очерта курс към уплътняване на прагматизма в политиката на Движението.

 

Налице са предпоставки Движение за права и свободи – НОВО НАЧАЛО да стане нова партия с нов имидж, като етническият детайл и демократичната идеология отстъпват пред провокациите на времето и изменящия се свят. Индикатор за това е напускането на Движение за права и свободи на АЛДЕ и на групата „ Обнови Европа “ в Екологичен потенциал.

 

Призивите за хигиеничен кордон към Пеевски и Движение за права и свободи – НОВО НАЧАЛО, без значение от тяхното авторство, не сработват. Точно противоположното - в края на годината, когато България невиждано изпадна в рецесия за ток Пеевски реагираше съответно, отстоявайки ползите на обиковените потребители и заставайки остро против частните енергоразпределителни сдружения. Дистанциран от свадите за властта, Пеевски затвърждава държанието си да дава работещи решения, а министри и институции се преценяват с него.

 

Новото управление на Българска социалистическа партия и парламентарните избори през октомври дадоха късмет на партията с най-дълга история да сплоти към себе си леви обединения и да спре отлива на гласове.


Очаквано бяха стопени ледовете сред „ Дондуков “ 2 и „ Позитано “ 20. Изборът на Наталия Киселова за ръководител на Народното събрание разшири избора на Радев за длъжностен министър председател, в случай че напъните за постоянна власт се провалят за следващ път.

 

Решението на Българска социалистическа партия за възможна коалиция с ГЕРБ ще бъде доста мъчно и ще внесе разделяне, в случай че се стигне до нуждата да бъде взето.
Тежък ще бъде и диалогът на партийния хайлайф с редовите членове и поради възможен съюз с Демократична България.

 

Има Такъв Народ се храни от рецесията, а мотивацията да помогне за нейното превъзмогване не е мощна. В същото време това е партия, която се слага над идеологията. Тя може да пасне на всяко държавно управление и да избяга от всяко държавно управление.

 

Без парите по Националния проект за възобновяване и резистентност България отбелязва прогрес в зеления преход. Според Евростат България е страната с втората най-голяма редукция на парникови газове след Естония със 7.0% понижение. Важно е да се означи, че за разлика от други страни, където понижението на излъчванията се съпровожда и с понижаване на икономическия напредък, в България това става при стопански напредък.

 

Револвиращите рецесии и политическата неустойчивост не са ерозирали финансовата непоклатимост на семействата, в случай че за това се съди по повишаването на действителните приходи и спестяванията.

 

Общественото и персоналното благосъстояние се усили за първите девет месеца на 2024 с още 11 563 жилища, а още 6706 са пред довеждане докрай единствено за третото тримесечие.


В страната на икономическите чудеса фискалната политика наподобява сюрреалистична. Фискална рецесия най-малко към този момент няма, само че до края на годината предстоят заплащания и нови огромни разноски, които сигурно ще усилят дефицитът. Той наподобява ръководя до края на годината, само че през идната година и освен идната, а и за годините напред, в случай че се запазят инерцията и неверните политики, ще изпаднем в сериозна фискална рецесия, която ще прерасне в икономическа.

 

Нарастващото геополитическо напрежение в света през 2024 година води до политическа поляризация сред страните и новосформиращите се съюзи и интернационалните формирования. Това неизбежно усилва геополитическите опасности във всички области - политически, стопански, стратегически ползи, енергийната и продоволствена сигурност.

 

Нараства привлекателността на организации като БРИКС. Тези процеси принуждават съществуващите организации като Европейски Съюз да търсят благоприятни условия за реформиране и разширение, в случай че желаят да оцелеят. Съюзниците и сътрудниците на Съединени американски щати се пробват да се защитят от всички страни и да сключат спомагателни съглашения със страни отвън западната сфера на въздействие.

 

Изостреното възприятие за неустановеност и действителни или мислени закани за битие тласна доста страни към увеличение на разноските за въоръжение и към конкуренция в развиването на нови съвременни средства за заличаване. Войните усилиха риска от потребление на нуклеарно оръжие.

 

Войната в Украйна прекрачи доста червени линии и е на кръстопътя към помирение и договаряния или към финален решителен стадий от ескалация, която може да я трансформира в общоевропейска. С доближаване на датата за встъпване на президента Тръмп в служба става все по-ясно, че скорошният завършек на войната в Украйна е малко евентуален - само че в това време също по този начин е ясно, че съответни начинания в тази посока сигурно ще има през 2025 година.

Анализът е направен от екип в състав:

Таня Джоева
Институт за тактики и разбори

Валерия Велева
Директор на Институт за тактики и разбори

Проф. Даниела Бобева (икономика)

Симеон Николов (геополитика)

Международни наблюдаващи:

Д-р Пламен Христов (Гърция)

Д-р Антон Панчев (Албания, Косово)

Ето и цялото наличие на разбора:

I. ИЗВОДИ И ПРОГНОЗИ

II. ВЪТРЕШНА ДИНАМИКА И ОСНОВНИ ИНСТИТУЦИИ

 

ПОЛИТИЧЕСКАТА 2024 – КОНФЛИКТИ, РАЗЛОМИ, ФРАГМЕНТАЦИЯ
ПАРЛАМЕНТЪТ – ОГЛЕДАЛО И КАТАЛИЗАТОР НА КРИЗАТА
ШАНСОВЕТЕ ЗА РЕДОВНО ПРАВИТЕЛСТВО съдебна експертиза УПЛЪТНИХА, НО ГАРАНЦИИ ЗА УСПЕХ НЯМА
ПРЕЗИДЕНТЪТ ИГРАЕ РОЛЯТА НА ОПОЗИЦИЯ
СЪБИТИЯ, БЕЛЯЗАЛИ ГОДИНАТА – КОНСТИТУЦИЯ, ИЗБОРИ, ШЕНГЕН

III. ПАРТИЙНА ДИНАМИКА

 

ГЕРБ-СДС – ЗАВРЪЩАНЕТО НА БОРИСОВ
ПП-ДБ съдебна експертиза ИЗПРАВЯТ ПРЕД РАЗПАД
„ ВЪЗРАЖДАНЕ “ – СТИГНА ЛИ ТАВАНА СИ?
ТРУСЪТ В Движение за права и свободи – ЗАГУБИ ЗА ДОГАН, ЛИДЕРСТВО ЗА ПЕЕВСКИ
Българска социалистическа партия БЕЗ КОРНЕЛИЯ НИНОВА
Има Такъв Народ съдебна експертиза ХРАНИ ОТ КРИЗАТА. ЩЕ ПОДКРЕПИ ЛИ БОРИСОВ?
МЕЧ И „ ВЕЛИЧИЕ “ – ТАНЦ ОКОЛО БАРИЕРАТА ЗА ВЛИЗАНЕ В ПАРЛАМЕНТА

IV. ИКОНОМИКА

 

2024 ГОДИНА: ИКОНОМИКА В „ СТРАНАТА НА ЧУДЕСАТА “
ОЩЕ УСПЕХИ ЗА БЪЛГАРСКАТА ИКОНОМИКА – ПРИБЛИЖИХМЕ съдебна експертиза ДО ЕВРОЗОНАТА
ПРИСЪЕДИНИХМЕ съдебна експертиза КЪМ ШЕНГЕН
НАПРЕДЪК В ЗЕЛЕНИЯ ПРЕХОД
ВИСОКИ ДОХОДИ И ПЪЛНА ЗАЕТОСТ
ЕКЗОТИКА И СКАНДАЛИ
ПРОВАЛИТЕ ПРЕЗ ПОСЛЕДНАТА ГОДИНА
НИЩО В ГЛОБАЛНАТА ИКОНОМИКА НЕ съдебна експертиза ПРОМЕНИ ЗА ДОБРО
УРОЦИТЕ ОТ ВОЙНИТЕ

V. ГЕОПОЛИТИКА

 

ГЕОПОЛИТИЧЕСКИТЕ ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА НА ГОДИНАТА И ВЛИЯНИЕТО ИМ
ЩЕ ИМА ЛИ КРАЙ ВОЙНАТА В УКРАЙНА
РЕГИОНАЛНИТЕ СИЛИ ОКОЛО СИРИЯ ЗАГРЯВАТ ЗА БУРНИ ВРЕМЕНА
ОССЕ НЕ ПОКАЗВА СПОСОБНОСТ ЗА ПОСРЕДНИЧЕСТВО
ИСТОРИЧЕСКО, НО ОСПОРВАНО СПОРАЗУМЕНИЕ НА Европейски Съюз С МЕРКОСУР

VI. РЕГИОНАЛНИ РАЗВИТИЯ

 

ПАСОК Е НОВАТА ВОДЕЩА ОПОЗИЦИОННА ПАРТИЯ В ГЪРЦИЯ
АЛБАНИЯ ИЗПРАЩА УСПЕШНА ГОДИНА, СТАРТИРА ПРЕГОВОРИТЕ С Европейски Съюз
КОСОВО ПРЕД ИЗПИТАНИЕТО НА ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ

Пълният 81-страничен вид на разбора е наличен единствено за клиенти. За контакти и абонамент - 0878 852 713

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР