Индия ще произведе първия си силициев чип през 2026 г., а Nvidia, AMD и Micron ще й помогнат в това
Индия се готви да създава лични чипове. В устрема си да се трансформира в нов център за произвеждане на електроника страната съумя да притегли вложения от огромни компании като Nvidia, AMD и Micron. Министърът на търговията Пиюш Гоял съобщи пред CNBC, че първият полупроводник се чака да бъде пуснат най-късно до 2027 година
Въпреки че производството на авангардни чипове без опита на компании като TSMC и Samsung е малко евентуално, Гоял е убеден в триумфа. „ Това е предизвикателство, само че ние имаме гения и уменията “, акцентира той, като се базира на неотдавнашното си пътешестване до Силициевата котловина, където е посетил редица американски компании и е видял доста индийци, работещи както в производството, по този начин и в ръководството. Гоял има вяра, че посредством привличането на задгранични вложения в страната Индия ще успее да създаде първия си чип в границите на дадения период.
Министърът означи перспективността на пазара, като уточни образеца на Apple, която в опит да диверсифицира веригата си за доставки и да бъде по-малко подвластна от Китай, към този момент създава 14% от всички iPhone-и в Индия, като в същото време уголемява мрежата си за търговия на дребно. Компанията също по този начин стартира да създава iPad, AirPods и Apple Watch в страната, създавайки 150 000 работни места и трансформирайки се в най-големия шеф в региона на електрониката в Индия.
Гоял също по този начин акцентира, че триумфът на Индия не зависи от проблемите на Китай, като съобщи:
„ Индия не зависи от Китай. Ние разчитаме на личните си пълномощия и имаме вяра, че нашето предложение е доста по-добро “.
А на неотдавнашна среща с вложители от Уолстрийт, в това число ръководители на BlackRock и Warburg Pincus, стана ясно, че доста американски капиталови компании се интересуват от основаването и развиването на центрове за данни в Индия. Експертите обаче предизвестяват, че в страната има проблеми с инфраструктурата и бюрокрацията, които би трябвало да бъдат преодолени.