Индивидуалните основни заплати на всички педагогически специалисти се увеличават с

...
Индивидуалните основни заплати на всички педагогически специалисти се увеличават с
Коментари Харесай

Скок в учителските заплати, стартовото минимално заплащане става 1853 лв.

Индивидуалните съществени заплати на всички педагогичен експерти се усилват с 8,4 % от 1 януари 2024 година, оповестиха преди дни от пресцентъра на Министерството на образованието и науката (МОН). 

Увеличението е по силата на новия Колективен трудов контракт за системата на предучилищното и учебното обучение, който подписаха на 28 декември министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков и обществените сътрудници в образованието.

" Добрият и градивен разговор е решителен в търсенето и приемането на най-хубавите решения за системата. Дълбок реверанс към работещите в нея, които дават своя професионализъм и персонално благоденствие в името на триумфа на нашите деца ", сподели тогава министър Цоков.

След нарастването стартовата минимална съществена заплата на учителите става 1853 лева Същият е размерът и за всички останали педагогичен експерти - ресурсни учители, възпитатели, ръководители на направлението " Информационни и информационни технологии ", логопеди, психолози, педагогичен съветници, корепетитори, хореографи, рехабилитатори на слуха и говора, и треньори по тип спорт в учебните заведения и детските градини.

Минималната съществена заплата за старши учителите и на старши възпитателите става 1911 лева, а за основните учители и основните възпитатели - 1985 лева. 

Директорите ще получават минимум 2257 лева главно заплащане, а заместник-директорите - 2088 лева

В новия Колективен трудов контракт се покачват работните заплати и на служащите, и на чиновниците от непедагогическия личен състав, като по-високо е повишаването при лицата, притежаващи съответната професионална подготовка, както е да вземем за пример при помощник-възпитателите в детските градини.

Заложено е и нарастване на спомагателните трудови хонорари на педагогическите експерти: лекторските часове, за професионално-квалификационна научна степен, за водене на наложителна документи, за работа при характерни условия на труд, за осъществяване на спомагателното образование на деца и възпитаници, средствата за представително и работно облекло, и други.

За нарастването на заплатите на педагозите са обезпечени близо 290 млн. лева от държавния бюджет.

Новият Колективен трудов контракт беше подписан тогава от министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков, от ръководителя на Синдиката на българските учители към КНСБ доктор на икономическите науки Янка Такева, от ръководителя на Синдиката " Образование " към КТ " Подкрепа " доктор Юлиян Петров, от ръководителя на Независимия училищен профсъюз към КНСБ Аспарух Томов, от представители на Съюза на ръководителите в системата на националната култура в България и от Сдружението на шефовете в междинното обучение в Република България.

Диян Стаматов - ръководител на Съюза на ръководителите в системата на националната култура в България, който е и шеф на 119-то Средно учебно заведение " Акад. Михаил Арнаудов " в София, сподели за Българска телеграфна агенция на 14 декември т.г., че за цялото обучение и за науката се предлага бюджет, който е 4,1 % от брутния вътрешен артикул (БВП) и това е понижение с 0,2 %. По този метод няма да може да се усилят заплатите на учителите с по-голям %. Реално би трябвало нарастването да бъде не с 8 %, а с 15-18 %, с цел да се резервира наклонността, обвързвана с това учителската заплата да е 125 % от междинната работна заплата за страната, изясни тогава Стаматов.

Той заяви, че сред 85 000 и 90 000 са учителите в страната - от детските градини, от учебните заведения - от първи до 12-и клас, както и от центровете за работа с деца.
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР