Годината скоро ще остане зад нас, но споменът за хората,

...
Годината скоро ще остане зад нас, но споменът за хората,
Коментари Харесай

Известните българи, които ни напуснаха през 2024 г.

Годината скоро ще остане зад нас, само че споменът за хората, които ни напуснаха, ще продължи да живее в сърцата ни. Те оставиха диря, която ще въодушевява поколенията напред – персони, отдали живота си на развиването на българската просвета, изкуство, спорт, просвета и нематериалност.  

С този текст ще почетем техния принос и ще си напомним техните каузи, които построиха основите на нашето общество и обогатиха националната ни еднаквост. 

На 16 декември 2024г. на 72 години умря българската телевизионна водеща и проверяваща журналистка Маргарита Михнева . Издъхнала е в клиника в Женева, Швейцария.

На 2 декември умря скулпторът Минчо Минчев , на 79-годишна възраст. Творбите му са главно в региона на скулптурната комбинация и портрета. Преподавал е по статуя в Шуменския университет „ Епископ Константин Преславски “.

На 1 декември загубихме доктор Константин Чернев - доайенът на хепатогастроентерологията в България, на 80-годишна възраст. Чернев посвети  целия си професионален живот на хепатогастроентерологията, и шеф на Клиниката по вътрешни заболявания и хепатогастроентерология в УМБАЛ " Софиямед " от нейното учредяване до гибелта си.

Ноември месец умря професор Божидар Божинов . Той беше пoчeтeн пpeдceдaтeл нa Бългapcĸaтa acoциация зa гeoтexничecĸo и тyнeлнo cтpoитeлcтвo. След себе си той остави основни планове с построяването на софийското метро. Най-значимият е тoзи нa мeтpocтaнция " Cepдиĸa ІІ ", ĸъдeтo ръковoди ĸoнcтpyĸтopcĸия eĸип. 

Загубихме художникът Владимир Коновалов на 83-годишна възраст на 11 ноември. „ Владимир Коновалов е измежду огромните майстори на рисувания роман в България. Художник и създател на исторически комикси, той e един от художниците на паметното списание „ Дъга “ и по-късно на „ Проектът Дъга “. Роден е в Лувен, Белгия. Член на СБХ от 1976. Последно работи върху комикс по „ Записки по българските въстания “, споделиха  от екипа на Съюза на българските художници СБХ.

Професор Владимир Пилософ умря на 10 ноември на 79 години. Пилософ е дългогодишният ръководител на Българската педиатрична асоциация.

Почина уважаваният хирург-онколог доктор Илия Полихронов на 22 октомври, един от най-изтъкнатите експерти в диагностика и лекуването на болесттите на млечната жлеза.  Полихронов е бил и дълготраен член от екипа на Отделението по хирургия на гърда към Клиника по гръдна хирургия.  

Тази година изпратихме и режисьора Николай Волев , на 78 години, който почина при драматичен случай след рухване от прозореца на жилището си в София.  Волев е режисирал някои от най-обичаните и български филми като „ Козият рог ”, „ Господин за един ден ”, „ Да обичаш напук ” и „ Маргарит и Маргарита ”. Освен режисьор, Волев беше и артист:гледали сме го в серии на " Селцето ", в " Прилив на деликатност ", " Мечтатели " и " Far from Berlin ". Казва за себе си " Живях и не преставам да пребивавам волно. Не се подчиних на никого, с изключение на на личната си съвест ". 

Операторът и режисьор Радослав Спасов умря на 20 октомври на 81 години. Радослав Спасов, или Славчо, както го назоваха сътрудниците му, е оператор на едни от най-известните български филми: „ Мера съгласно мера “, „ Лачените обувки на незнайния боец “, „ Аватнаж “, „ Вилна зона “, „ Време разделно “, „ Служебно състояние ординарец “, „ За къде пътувате? “.  Той е режисьор на „ Сирна неделя “, „ Откраднати очи “, „ Пеещите обувки “.

България се сбогува с музиканта Кирил Маричков на 11 октомври - " Патриархът на българската рок музика ". Маричков умря на 11 октомври при драматичен случай, откакто падна от сцената в село Селановци преди концерт на " Фондацията ".  Винаги ще бъде запомнен с невероятните си текстове и песни. 

На 1 октомври умря Евгени Георгиев - златният медалист от Европейското състезание за трансплантирани.В продължение на 18 години Евгени живее с присадено сърце, а още 2 години преди този момент – с изкуствено. Той беше отпред на Алианса на трансплантираните, от години се бореше за стимулиране на донорството и търсеше благоприятни условия за рехабилитация и спорт на пациентите с присадени органи.ю

Отиде си световноизвестната цигуларка Стойка Миланова на 29 септември. Преподавала е 5 години в държавна консерватория във Венецуела от 2005 до 2010. Тя е била и професор в Националната музикална академия. 

Само два дни по-рано изгубихме невероятната пианистка Марта Деянова на 77-годишна възраст. От самото начало на професионалната си кариера  Деянова печели влиятелни състезания и подхваща концертни турнета из цяла Европа, Северна и Южна Америка и Азия. Свири на влиятелни подиуми, в това число в Карнеги хол в Ню Йорк. 

Почина именитият футболист на " Славия " Михаил Мишев на 25 септемви. След края на спортната си кариера остави следа и като треньор.

Архитектът и художник Благой Атанасов загуби живота си на 24 септември. Произведения на Благой Атанасов  (Bo Simeon) са владеене на частни сбирки в Ню Йорк, Вашингтон, Лондон, Мюнхен, Хамбург, Виена, Женева, София и др. 

Иван Вукадинов ,  единственият български художник, който влиза в Американската енциклопедия за съвременно изкуство, ни напусна на 22 септември на 92- годишна възраст. 

Иван Гарелов , легендата на българската публицистика, умря на 3 септември. Журналистът беше превозен по неотложност в неврореанимацията на университетската болница  в средата на юли след черепно-мозъчна контузия на 81 години. 

Писателят Иван Тренев , създател на над 50 книги лирика и прозаичност, умря на 1 септември след дълготрайно боледуване. 92-годишният стихотворец, публицист и художник е интернационално приет и е почетен с награди от редица състезания. 

Актьорът Велико Стоянов си отиде на 17 август.  Стоянов е взел участие в над 100 кино лентата, измежду които са  и " Мила от Марс ", " Време разделно ", " Господин за един ден " и доста
други.

Илко Иларионов , артистът и създателят на стихосбирката " Намерих те на следващия ден ", умря на 4 август. Има написани над 30 пиеси, поставяни на театралните подиуми в България и в чужбина. Част от тях са " Космонавти ", осъществена от Държавния язвителен спектакъл - София, с присъединяване на Стоянка Мутафова и Георги Калоянчев през 2005 година, " Молба до Господ " през 2003 година в ДКТ " Иван Радоев " - Плевен със Стоянка Мутафова и Васил Попов, " Готината тайфа " в ДКТ " Иван Радоев " - Плевен през 2004 година и други. 

Загубихме и именития вратар на на Ботев (Враца), ЦСКА и националния тим на България Илия Вълов. Вълов е умрял на 62-годишна възраст в болница във Враца на 13 юли.Вълов се трансформира в легенда на " алените " през 1989, когато отрази два удара при дузпите против Рода и изпрати ЦСКА на полуфиналите в КНК. Той има 74 мача за тима. 

На 25 юни си отиде художникът Генчо Симеонов (1931 – 2024) - един от доайените на актуалната българска подигравка, с дълготраен принос за нейното развиване и интернационално самопризнание през последните 50 години, оповестиха от Съюза на българските художници (СБХ).  

На 84-годишна възраст умря режисьорът Злати Златев , дълготраен шеф на Държавен куклен спектакъл – Варна. Той е притежател е на медал „ Кирил и Методий “ ІІ степен и е режисцор на анд 100 постановки у нас и в чужбина. 

На 24 април ни напусна Виолета Василчина – изкуствовед, експерт в региона на приложните изкуства, оповестиха от Съюза на българските художници. Кончината й е голяма загуба в професионалната сфера, разясниха от организацията.

На 13 март умря духовният глава на страната, патриарх Неофит I , оставяйки цялата страна в печал. 

Поклон пред паметта на нашите сънародници!

Не пропускайте най-важните вести - последвайте ни в 
Източник: vesti.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР