Имунотерапията значително подобрява прогнозата на бебета с левкемия
Имунотерапията с блинатумомаб усъвършенства доста преживяемостта - от 66% до 93% - при деца с нападателна форма на остра лимфобластна левкемия (ОЛЛ). Те също по този начин са имали по-малко странични резултати от лекуването. Въз основа на получените резултати блинатумомаб към този момент ще се трансформира в общоприетоо лекуване в международен мащаб за деца с тази нападателна форма на левкемия.
Три четвърти от бебетата с ОЛЛ - три бебета годишно в Нидерландия - имат характерен недостатък в ДНК на левкемичните си кафези. Това по този начин наречено пренареждане на KMT2A води до нападателна форма на ОЛЛ с неприятна прогноза. Въпреки интензивната химиотерапия прогнозата за тези бебета не се е подобрила през последните десетилетия.
Интензивната химиотерапия работи доста добре при половината от бебетата. Но при другата половина от децата заболяването се връща в границите на две години или пациентите умират от заболяването, а от време на време и от страничните резултати на лечението. 90 % от рецидивите - когато ракът се връща - се появяват по време на двугодишния курс на лекуване.
Имунотерапия с лекарството блинатумомаб към този момент се предлага на някои възрастни и по-големи деца с ОЛЛ. Все още не е ясно дали това лекуване се понася добре и е дейно и при бебетата. Блинатумомаб се свързва с левкемичните кафези, от една страна, и с имунните кафези, от друга. По този метод имунните кафези се свързват с левкемичните и ги почистват.
Изследователи от Центъра за педиатрична онкология " Принцеса Максима " в Нидерландия организират интернационално клинично изпитване, в което се преглеждат сигурността и успеваемостта на блинатумомаб при бебета с ОЛЛ. Между 2018 година и 2021 година 30 деца в девет страни са лекувани с блинатумомаб. То е добавено към съществуващото лекуване с химиотерапия, по този начин наречения протокол Interfant-06. Екипът съпоставя резултатите с тези на 214 деца, които са били лекувани през предходните години със общоприетата терапия по протокол Interfant-06: същото лекуване, само че без блинатумомаб.
Процентът на преживяемост на бебетата, които са получили едномесечна имунотерапия в допълнение към химиотерапията, е доста по-висок: 93% от тях са били към момента живи две години след слагането на диагнозата, спрямо 66% от децата, които са били лекувани единствено с химиотерапия в предишното. По този метод преживяемостта на бебетата с пренареждане на KMT2A в левкемичните им кафези се изравнява със междинната преживяемост на по-големите деца с тази форма на рак на кръвта.
Две години след слагането на диагнозата при 18% от бебетата, лекувани с блинатумомаб, ракът се е върнал или са умряли от заболяването. Това също демонстрира доста усъвършенстване спрямо бебетата, лекувани в границите на протокола Interfant-06 (без имунотерапия). В тази група 51% са имали рецидив или са умряли по време на двугодишното лекуване с химиотерапия.
Резултатите от интернационалното клинично изпитване са оповестени на 26 април 2023 година в.
Д-р Инге ван дер Слуис, педиатричен онколог и клиничен фармаколог в Центъра за педиатрична онкология " Принцеса Максима ", управлява клиничното изследване. Тя споделя: " Фантастично е да се види, че сме постигнали подобен прогрес за бебетата с ОЛЛ: прибавянето на имунотерапия към химиотерапията води до доста по-добра преживяемост и по-малко странични резултати. Ние към този момент бяхме осведомени с тази имунотерапия от изследвания при други групи пациенти. За първи път тествахме блинатумомаб като първа линия на лекуване и за първи път при толкоз дребни деца.
" Това беше малко изследване, само че с задоволително явен резултат, тъй че всички бебета с тази форма на левкемия към този момент получават имунотерапия като част от общоприетото лекуване. Искаме да потвърдим резултата на блинатумомаб в по-голямо изследване с повече деца. Искаме също по този начин да забележим дали бебетата имат изгода от два курса на лекуване с блинатумомаб и понижаване на химиотерапията, с цел да се усъвършенства още повече качеството им на живот. "
Проф. доктор Роб Питерс, медицински шеф и детски онколог в Центъра за детска онкология " Принцеса Максима ", управлява изследователската група, провела изследването. Той споделя: " През последните десетилетия преживяемостта на децата с остра лимфобластна левкемия се е повишила до повече от 90%, само че процентът на излекуваните деца изостава. При тези дребни деца е доста по-вероятно да имат нападателна форма на болестта. Ето за какво през 1999 година основахме огромно интернационално съдействие с повече от 25 страни в търсене на усъвършенствания в лекуването.
" Бебетата с левкемия постоянно имат рецидив при започване на лекуването. Ето за какво беше значимо имунотерапията да се ползва още при започване на лекуването. Чудесно е да забележим, че това дава толкоз положителни резултати и че незабавно прилагаме прибавянето на имунотерапията към международното общоприетоо лекуване. "
Източник: Medical Xpress