Мината или животът: Къде ще живеем без вода?“ - Авторско право Хуан

...
Мината или животът: Къде ще живеем без вода?“ - Авторско право Хуан
Коментари Харесай

Изгубени кости, мечти и вода: Живот и смърт в подножието на една от най-големите въглищни мини в света

 Мината или животът: 'Без вода, къде ще живеем?' Мината или животът: „ Къде ще живеем без вода? “ - Авторско право Хуан Амару Родригес От Кармен Бланко Григелмо Публикувано на 21/10/2023 - 08:00 Споделете тази публикация  Бутон за затваряне  facebook Фейсбук  facebook  twitter Twitter  twitter  flipboard Flipboard  flipboard  изпрати Изпрати  изпрати  reddit Reddit  reddit  messenger Messenger  messenger  linkedin Linkedin  linkedin  vk VK <им src= " https://static.euronews.com/website/images/vector/social-icons/article-redesign-vk.svg " width= " 48 " height= " 48 " alt= " vk " class= " u-show-for-medium " loading= " lazy " fetchpriority= " low " >

Коренните общности, живеещи в притежаваната от Швейцария мина Cerrejón в Колумбия, разказват страданието си през последните 40 години.

РЕКЛАМА

" Където има вода, има живот. Без нея къде ще живеем? " пита Леобардо Сиера, 48-годишен лидер на коренното население Уаюу от Колумбия. Той живее в подножието на Cerrejón в La Guajira, една от най-големите открити въглищни мини в света.

Sierra построи къщата си в сходство с обичайните бахарски техники, употребявайки пръчки и тиня. На кухненската си печка на дърва той кипва вода, с цел да направи ежедневното си тинто, нормално кафе с вода. Той води непретенциозен метод на живот, надалеч от консуматорството, което го успокоява. „ Нямам потребност от милиони евро, с цел да пребивавам добре “, споделя той.

Cerrejón връхлетя района като черна дупка през 1984 година, причинявайки вреди на здравето, духовността и културата на общностите от La Guajira.

Бременните дами се опасяват, че децата им ще се родят заболели. Чаршафите, оставени да съхнат на открито, почерняват от частиците от мината. А говоренето против мината идва с възмездие, закани и насилствени евакуации.

Сиера е израснал без мината и спомените му от детството са ярки. „ Преди ходехме на лов на риба, лов, събиране и събиране на лечебни растения. Сега е съвсем невероятно, тъй като изпращат хора да ни пазят. Ако мината в никакъв случай не беше идвала, нещата щяха да са по-добре “, споделя той.

На няколко метра от къщата му е един от дребното водоизточници, които общността съумя да избави: Бруно Крийк.

През 2017 година минната компания Cerrejón получи позволение да отклони рекичката три километра от естествения си курс, само че локалните общности оспориха това в съда.

Колумбийският парламентарен съд се произнесе в тяхна изгода, заявявайки, че има неустановеност във връзка с обществените и екологичните въздействия на отклонението. Но пет години по-късно органът за наблюдаване на това решение откри, че Cerrejón не се е съобразил с него.

„ Възвръщане на нашата еднаквост “: Lahaina се бори за възкръсване на вековни дървета, съвсем унищожени от горски пожари Копаене Най-голямото находище на редкоземни детайли в Европа може да сътвори живот “ невероятно “ за общностите на саамите

Местните хора споделят, че въглищата идват в Европа „ опетнени с кръв “

Там, където локалните общности и общностите от африкански генезис са видели своя дом и свещени дървета, минните колоси са видели опция за милиони долари извличат тонове въглища.

Cerrejón изнася по-голямата част от своите въглища в чужбина и е благосъстоятелност на швейцарската мултинационална компания - източник на неодобрение измежду гуахиро, които считат, че живеят в беднотия, до момента в който други просперират.

Според годишния доклад на Cerrejón за 2020 година 43 % от въглищата са били изнесени за средиземноморския район и 15 % за други страни в Европа отвън Средиземноморието.

Cerrejón е втората най-печеливша минна компания в. През 2022 година приходите му са се нараснали със 149 на 100. Но тези данни за корпоративния триумф контрастират внезапно с изискванията на живот на популацията.

„ Казват, че сме богати, тъй като има компания, която генерира доста облага, само че в реалност хората са небогати. са били богатите “, споделя Сиера.

Източник: euronews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР