Името на скулптора Михаил Симеонов (1929 – 2021) не е

...
Името на скулптора Михаил Симеонов (1929 – 2021) не е
Коментари Харесай

Градската художествена галерия представя „CAST THE SLEEPING ELEPHANT”

Името на скулптора Михаил Симеонов (1929 – 2021) не е толкоз познато у нас, колкото по света. Размахът на концепциите и креативната му интензивност през 70-те и 80-те години на предишния век са в унисон с новите течения в изкуството оттатък „ Желязната завеса “, където над половин век той живее и работи. Градска художествена изложба – Пловдив предлага „ среща “ на публиката с този огромен създател от средите на българската емиграция.

В залата на първия етаж в Постоянната експозиция на ул. „ Съборна “ №14А може да се прегледа галерия с рисунки и макети от Михаил Симеонов, представляващи подготвителни стадии от основаването на най-прочутото му произведение „ Отливка на приспан слон “ – бронзова статуя на див африкански слон в натурален величина, разположена пред централата на Организация на обединените нации в Ню Йорк. Изложбата съдържа документална част с фотографии от архива на създателя и профилирани текстове. Неин уредник е Йоана Атанасова – организатор на графичния фонд на Градската изложба, в който се съхраняват изложените творби.

Михаил Асен Симеонов е роден на 31 май 1929 година в Пловдив. Учи философия в Софийския университет, само че влечението към изкуството се оказва по-силно. През 1954 година приключва статуя в Националната художествена академия в класа на Любомир Далчев. Оставя артистична следа у нас, придружена и от история за скандал персонално с ръководителя на страната по това време Тодор Живков. Днес малко на брой знаят, че паметникът на Паисий Хилендарски (причината за разправиите с властта) до храм „ Св. Александър Невски ” е негово дело, както и скулптурата на Захари Зограф пред къщата музей на възрожденския художник в Самоков. Други негови планове са отхвърлени, анулирани са състезания, които е спечелил. В резултат - Симеонов взема решение да напусне страната. Емигрира на първо време в Тунис през 1965 година, а от 1971 година се открива в Съединени американски щати (Ню Йорк).

Тунизийският му интервал е плодотворен. Създава редица пластични творби, измежду които и серия статуи, отдадени на президента на африканската страна Хабиб Бургиба, само че също и нереални релефи за монумента „ Мъчениците на Бизерта ”. Според изкуствоведа Филип Зидаров, откривател на житейския и креативен път на Михаил Симеонов, в този интервал той „ работи и в Карара, Италия, където прави статуи в компанията на Хенри Мур, Марино Марини и Исамо Ногучи, а в прилежащото населено място Пиетра Санта отлива своя огромна бронзова пластика Жак Липшиц, с който след това се сприятеляват…

Още в Тунис му хрумва концепцията да прави „ моментални фотоси “ на естествени детайли, на основани от човек структури и даже на нематериални, свързани с географията на планетата, понятия. В Сахара с кофа гипс и вода основава отпечатъци от пясъка на пустинята, в Елзас – на трева, в Ню Йорк – на елементи от вътрешността на асансьор, а в Кения прави „ отливка от линията на екватора “. Тази своя персонална креативна стратегия той назовава „ direct casting “.

От раждането на концепцията за отливане на слон по шаблон от жив образец в средата на 70-те години на XX век до нейната реализация минават пет години на идейна, организационна, техническа, финансова и медийна подготовка. Като съидейници са привлечени известни персони от целия свят, измежду които други известни българи емигранти като Петър Увалиев и Алцек Мишев. Създадена е фондация „ CAST THE SLEEPING ELEPHANT ”. Сред подписалите учредителното съглашение, с изключение на Увалиев, са също по този начин шведският магнат и филантроп Tето Еренберг (Theodor " Teto " Ahrenberg), шефът на галерията в Лозана Рене Бергер, английският зоолог и бранител на слоновете доктор Иън Дъглъс-Хамилтън и други.

Най-сетне през 1980 година българският актьор прави леден шаблон от алгинат на див кенийски мъжки слон, приспан за 72 минути. В последна сметка отлятата от бронз внушителна скулптура е сложена пред основната квартира на Организация на обединените нации в Ню Йорк и е открита персонално от генералния секретар на организацията Кофи Анан в края на 1998 година

След демократичните промени у нас Михаил Симеонов посещава България, намира се даже с възпитаници и преподаватели в Художествената гимназия в Пловдив и им споделя за основаването на световноизвестната си статуя. Той умира на 92 години като почетен жител в Потъкет, Роуд Айлънд, на 31 декември 2021 година

Изложбата с негови планове може да се прегледа до края на януари 2025 година
Източник: darik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР