Имат ли кодовете за машините, на които гласуваме, властелин и

...
Имат ли кодовете за машините, на които гласуваме, властелин и
Коментари Харесай

Кодът на машините: Могат ли да бъдат манипулирани изборите?


Имат ли кодовете за машините, на които гласуваме, владетел и може ли този владетел да употребява тези кодове, както си изиска? Отдалечихме този въпрос от политиката и попитахме специалистите, които схващат от тази материя.

Оказва се, само че един е общ. Нарича се първоначален код и на процедура е текстови файл от знаци, числа и букви. Той съставлява програмата, която се пресъздава на екрана на всяко устройство. Експертът по киберсигурност Ясен Танев ни демонстрира по какъв начин наподобява този код за машините за гласоподаване в Естония. За разлика от България там той е публично наличен онлайн.
Снимка: bTV


„ Измерва се в редове. Колко е дълъг? Могат да кажат от ЦИК. Защото единствено те го съхраняват и го имат. Така че всеки, който е виждал кода, би трябвало да го е виждал с разрешението и знанието на ЦИК. Дали един елементарен консуматор може да прочете кода? Отговорът би бил съответен на: „ Ако не говорите мандарин, дали свободно ще може да разговаряте на територията, на която той се приказва? “ Отговорът е: „ Не! “ Трябва да знаете езика, с цел да може да го четете и да го разбирате “, изясни специалистът по киберсигурност Ясен Танев.

Всички партии са имали опция да прегледат този код през октомври преди последните избори, само че в следена среда и в наличието на ДАНС. В последна сметка са се възползвали единствено от „ “.
Снимка: bTV


„ Накратко всичко това е разказано в подробни документи. Проверено е от 3 държавни институции, както и от ЦИК, както и от самостоятелни интернационалните одиторски организации. От организацията за съдействие и сигурност в Европа, за която работих на 3 минали избора предходната година и подозрения там няма. Развити демокрации, в Силиконовата котловина гласоподават със същите машини. Така да ви го кажа най-просто. Там, където идват тези да не им споделям имената с отхапаните ябълки и прозорците, огромните ИТ-та, тези хора гласоподават с тези машини “, споделя Стоил Цицелков, публичен съвет към ЦИК.

От компанията, внесла машините, показват, че има доста отбрани, с които и експертите мъчно ще се оправят.

„ Става въпрос за стотици хиляди редове първоначален код, които даже професионален програмист, специалист в тези езици за програмиране ще има потребност от месеци и години, до момента в който разбере всичко по какъв начин се случва “, изясни Веселин Тодоров.

А какво би трябвало да направи един хакер, с цел да манипулира машината?

„ Отговорът е невъзможното в границите на интервала от време, в което той би имал достъп до машината. И пред хората там, тъй като това са членовете на СИК, гласоподавателите. Това е неуместна задача, само че доверие се гради с почтени и открити диалози “, изясни Танев.

Любопитно, само че и хартиените бюлетини са подвластни от код.

„ Това е кодът на системите, които обработват данните за бюлетините и изкарват крайния резултат, тъй като данните от хартиените бюлетини попадат в софтуера на компанията преброител и нейния код генерира крайния резултат от изборите “, сподели още специалистът по сигурността.

Специалисти сочат, че в софтуерната епоха, в която живеем, на процедура на всички места има кодове и ние подвластен от тях. Затова е нужна оптималната бистрота на вота.
Източник: btvnovinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР