Имаше уверение към вузовете, че до месец след приемане на

...
Имаше уверение към вузовете, че до месец след приемане на
Коментари Харесай

Студентите плащат за 2-ия семестър, после ще им връщат парите


Имаше увещание към вузовете, че до месец след приемане на поправките в закона ще им бъдат преведени сумите за таксите. Ректорите обаче обезпокоени по какъв начин ще се финансира следването в бъдеще, усреднена сума ли ще дава страната,коментира ръководителят на Съвета на ректорите акад. Лъчезар Трайков.

Студентите ще си заплащат таксите за втория учебен срок макар огромната и изненадваща вест от понеделник - че висшето обучение и у нас става гратис.


Някои от тях в действителност към този момент са го създали, тъй като периодите за задочниците държавна поръчка в част от висшите учебни заведения текат още от края на предходната година. В други пък заплащането по график се изисква до дни, другояче няма по какъв начин студентът да бъде записан за втория учебен срок.

За да станат факт оповестените персонално от премиера акад. Николай Денков промени в Закона за висшето обучение, първо би трябвало да мине едномесечното публично разискване. Следва гласуването им на първо и второ четене в Народното събрание и обнародването в “Държавен вестник ”. Всичко тованяма по какъв начин да се случи по-рано от края на март

Едва тогава управленията на вузовете ще могат да стартират да връщат таксите на студентите.

Управителният съвет на Съвета на ректорите обаче има запаси към огромната смяна. И публично ще изпрати въпроси до вносителите. Настояваме да получим отговорите, преди да дадем възможна поддръжка, безапелационни са ректорите.

Те споделят, че

препоръчаното решение очевидно е отчасти

и е детайл от доста комплицираната система за образуването на бюджетите на висшите учебни заведения, в която “интервенциите при неналичието на повсеместен метод не могат да доведат до положителни резултати ”.

Основното терзание на вузовете е какви пари ще им се изплащат, защото в обособените университети таксите по една и съща компетентност варират в необятен диапазон. В оферти законопроект липсвала и нормативна наредба за обезпечеността на този модел на компенсиране в идващите години.

“Бяхме мощно сюрпризирани. Дълго време обсъждаме разнообразни промени в Закона за висшето обучение и в един миг тях ги няма, а внезапно се появява тематика, която не сме обсъждали ”, сподели още акад. Трайков.


Според ректора на Университета за национално и международно стопанство и основен секретар на Съвета на ректорите проф. Димитър Димитров е добреда се дадат спомагателни средства и за заплати, и за финансовите разноски

Но най-важният въпрос съгласно него и сътрудниците му е, че това би трябвало да е част от общо решение за финансиране на висшето обучение.

“Да не е на парче - в този момент махаме таксите, само че другото не го оправяме. После вършим нещо друго, а това го забравяме. Ще могат ли таксите да се трансформират? Как тъкмо ще се възвръщат таксите, които в този момент дължат студентите - дали каквото са дали, или някакви усреднени стойности ”, пита проф. Димитров.

Още в понеделник от Министерски съвет увериха вузовете, че до месец след приемане на измененията ще им бъдат преведени сумите, с които да възстановят таксите на студентите, а бюджет за безплатното образование по държавна поръчка към този момент е обезпечен и за първия учебен срок на идната образователна година.

Ректорът на Минно-геоложкия университет проф. Ивайло Копрев също е безапелационен, че до края на февруари таксите би трябвало да бъдат събрани. “Сещате се в какъв административен смут ни вкарва това. Ако законът се одобри, би трябвало да връщаме таксите. Направили сме организация всеки,

който е внесъл таксата на ръка, да си пази бележката,

с цел да може след това да се удостовери, че в действителност е платил. Въобще следващата административна дивотия в средата на годината, без да е помислено ”, разяснява проф. Копрев и се пошегува, че в случай че ще строим комунизма, дано създадем безвъзмездни и общежитията.

Той е безапелационен, че таксите надалеч не са най-големият разход на студентите, като напомни, че годишната в Минно-геоложкия е едвам 800 лева Много по-трудно е покриване на средствата за живот в столицата, изключително в случай че си от друго обитаемо място.

Според ректора на Националната музикална академия проф. Сава Димитров става дума за хубава концепция, която обаче в този миг наподобява малко популистки. “Механизмът за образуване на таксите беше напълно даден на ректорите, с цел да вземат решение по отношение на нуждата както за самия университет, по този начин и за системата. Правехме разнообразни такси в другите степени,

можехме да качим или да свалим дадена такса. Това са значими механизми,

които до момента бяха в целите на ректорите. Това унифициране на университетите ще докара в някаква степен до обезличаване. Неслучайно едни от университетите имаха по-високи, други по-ниски такси, даже имайки едни и същи професионални посоки ”, изясни проф. Сава Димитров.

Ректорът на Музикалтата академия се интересува и по проблем, чийто отговор към този момент също не открива - по какъв начин се дефинира таксата на студент, записал по едно и също време две специалности.

Според професора на никое място не се споделя и какво става с инфлационния показател в бъдеще време. “Ако до момента ректорите имаха опция на избран интервал да актуализират таксите, не е ясно дали това би могло да стане централизирано през МОН. Има прекомерно доста въпроси, с цел да може да кажем дали е хубаво, или е неприятно. Когато получим отговорите, се надявам да може да кажем дали това е добре, или не за системата ”, обобщава Сава Димитров.

“В момента сме в патова обстановка -

в Пловдив не събират, а в София събират такси, това просто не е окей ”,

разяснява пред “24 часа ” ръководителят на Националното посланичество на студентските препоръки Даниел Парушев. От името на сътрудниците си той бе безапелационен: “Няма да подкрепим всяко висше учебно заведение единствено да взема решение какво да прави. ”

Затова като ръководител на националното студентско посланичество ще се обърне към Министерството на образованието и науката, с цел да изпратят от ведомството писмо до вузовете с инструкции какво да пра

Източник: struma.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР