Петя Андреева от МОБАЛ - В. Търново: Имаме проблем със задържането на младите сестри в лечебните заведения
„ Има проблеми, има недостиг, само че се оправяме по някакъв метод. Разчитаме на младото потомство, което учи сега, към колежа, който е тук – във Велико Търново, и считам, че скоро време, може би до година-две, това нещо ще бъде решено ”. Това сподели пред Българска национална телевизия основната здравна сестра на МОБАЛ „ Д-р Стефан Черкезов ” Петя Андреева.
Тя обаче акцентира, че към този момент се вижда интерес към специалността „ Медицинска сестра “ във филиала на МУ – Варна във Велико Търново, само че младите фрагменти, които идват от там в болничното заведение, не са удовлетворени от изискванията и напущат бързо.
„ На първо място би трябвало да се оправи заплащането. Трябва да си намерения за категорията труд, тъй като по-голямата част от сестрите в лечебното заведение са на пенсионна възраст “, сподели Андреева.
Според изпълнителния шеф на МОБАЛ – Велико Търново доктор Даниел Илиев би трябвало да се форсира процесът по довеждане докрай на образованието на медицинските сестри с някои законови промени, които да дадат опция медицински сестри с дипломи единствено за упражняване в България да имат по-кратък образователен развой.
„ Освен това би трябвало да си намерения за категорията труд, достойното възнаграждение, само че доста е значимо и вътре в самите лечебни заведения, колективите да поддържат младежите и да им основават, по този начин да се каже, привички, умения, подкрепяща атмосфера ”, сподели той.
Най-голяма потребност от медицински сестри има във Вътрешно поделение и Физиотерапия. „ Ние се оправяме с недостига на медицински сестри в кратковременен и средносрочен проект, само че в дълготраен имаме проблем “, сподели още доктор Илиев.
Петя Андреева заяви, че младите сестри и акушерки ще бъдат поемани от учащи сестри в отделенията, които да им предават умения и процедура.
Тя обаче акцентира, че към този момент се вижда интерес към специалността „ Медицинска сестра “ във филиала на МУ – Варна във Велико Търново, само че младите фрагменти, които идват от там в болничното заведение, не са удовлетворени от изискванията и напущат бързо.
„ На първо място би трябвало да се оправи заплащането. Трябва да си намерения за категорията труд, тъй като по-голямата част от сестрите в лечебното заведение са на пенсионна възраст “, сподели Андреева.
Според изпълнителния шеф на МОБАЛ – Велико Търново доктор Даниел Илиев би трябвало да се форсира процесът по довеждане докрай на образованието на медицинските сестри с някои законови промени, които да дадат опция медицински сестри с дипломи единствено за упражняване в България да имат по-кратък образователен развой.
„ Освен това би трябвало да си намерения за категорията труд, достойното възнаграждение, само че доста е значимо и вътре в самите лечебни заведения, колективите да поддържат младежите и да им основават, по този начин да се каже, привички, умения, подкрепяща атмосфера ”, сподели той.
Най-голяма потребност от медицински сестри има във Вътрешно поделение и Физиотерапия. „ Ние се оправяме с недостига на медицински сестри в кратковременен и средносрочен проект, само че в дълготраен имаме проблем “, сподели още доктор Илиев.
Петя Андреева заяви, че младите сестри и акушерки ще бъдат поемани от учащи сестри в отделенията, които да им предават умения и процедура.
Източник: zdrave.net
КОМЕНТАРИ




