Има народна поговорка, която гласи, че психичните травми удрят върху

...
Има народна поговорка, която гласи, че психичните травми удрят върху
Коментари Харесай

Нервен стомах - как стресът влияе на здравето ни?

Има национална сентенция, която гласи, че „ психологичните контузии удрят върху стомаха ”. По време на определени  прочувствени положения  като яд, паника, боязън, неспокойствие, безпокойствие, стрес, нетърпеливо очакване, човек може да почувства някои необикновени чувства в коремната област. Хората постоянно назовават тези стомашно-чревни признаци, провокирани от мощни страсти, „ нервозен корем ”. 
Прочетете още
Въпреки че е потвърдено, че в 70% от случаите психологичните нарушавания играят роля за пораждане на сходни проблеми,   " нервозен корем " не е подобаващ медицински термин за каквото и да е здравно положение.

Етиология

Ясно е, че  прочувственият фактор  като психологични контузии, продължителен стрес, негативни страсти играят съществена роля за синдрома на нервозен корем. Друга честа причина е нарушавания в режима на хранене и честата корист с алкохол.

Интересно наблюдаване е т.нар.  тахигастрия  (увеличаване на перисталтичните талази от 3 на 8 в мин.), като вместо естествени, се следят ретроградни перисталтични талази. Синдромът на нервозен корем не се дължи постоянно на този феномен, тъй като той не се следи при всеки случай.

Клиника

Различни признаци и признаци могат да се преглеждат като  нервозен корем . Освен това тези признаци могат да се дължат на разнообразни психически и физиологични положения.
Метеоризъм:  Прекомерното формиране на газове също може да е особено за нервния корем. Оригване:  Оригването е акт на изхвърляне на газовете, намиращи се в горната част на храносмилателния тракт, през устата. Прекомерното оригване може да се одобри за признак на нервозен корем. Подуване на корема:  Подуването на корема се отнася до положение, при което човек има чувство за цялост или стягане в стомаха. В някои случаи може да се следи и очевидно отичане на корема, породено от струпване на газове. Промени в апетита:  Нервният корем може да докара до угнетяване на апетита. Киселини:  Киселините се отнасят до болежка и парене в региона на гърдите, която се предизвиква от рефлукс на киселина от стомаха в хранопровода. В някои случаи киселината може да доближи даже до гърлото и устата. Киселинният рефлукс нормално отшумява от самосебе си в границите на няколко часа, само че може да бъде продължителен при положения като гастроезофагеална рефлуксна болест. Коремна болежка : В някои случаи на това положение източникът на коремната болежка може да е стомахът. Спазми : Спазми в стомаха или червата могат да се появят и при нервозен корем. Гадене и повръщане:  Гаденето и повръщането се следят доста постоянно при разнообразни стомашно-чревни разстройства. Промени в интензивността на червата:  Нервният корем може да се характеризира с промени в активността на червата. Възможно е да се появят диария, запек и промени в желанието за изхождане.
Важно е да се подчертае, че хората реагират друго на прочувствени събития. Следователно не при всички ще се следят сходни промени в интензивността на червата в отговор на прочувствени фактори.

Диагноза

Често е мъчно да се диагностицира синдромът на нервния корем: диагноза " нервозен корем " може да се сложи, в случай че стомашните признаци не престават най-малко дванадесет седмици в границите на шестмесечен интервал без ясни органични аргументи.

Интересно : Учените са пресметнали, че сред 10 и 20 % от популацията в индустриализираните страни страда от нервиран корем.

Как да се оправим с нервния корем?

Липсват справедливи параметри за преценка на лечението. Субективните параметри са несигурни, още повече, че функционалните нарушавания на гастроинтестиналния тракт рядко настава изолирано. Обикновено лекуването е в амбулаторни условия.

При недоволства, които не престават няколко дни или се повтарят постоянно, е добре да се консултираме със експерт, с цел да може той да изключи органични нарушавания на ранен стадий. 

Редно е да се изключи потреблението на  алкохол  и  кофеин , както и  тютюнопушенето .

При нервозен корем от значително значение е  психотерапията , доверието на болния в лекаря може да допренесе за унищожаване на канцерофобията при доста от болните.

При всеки болен се постанова психотерапия, болният би трябвало да се убеди в излечимостта на неговото заболяване. При обособени заболели се постанова консултация с психиатър и лекувания с  транквилизатори седативи , а при признаци за депресивен синдром, с  антидепресанти .

При болните с недоволства, сходни на  язвено заболяване  (с болки на гладно и след нахранване), се предлага банкет на  антиацидни  средства. Когато се допускат нарушавания на стомашния мотилитет (тежест, болки, гадене, повръщане и пр.) са показани  гастропрокинетични  лекарства.

 Източник: Puls.bg 
Източник: trafficnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР