Има много рискове с удължаването на бюджета, защото той се

...
Има много рискове с удължаването на бюджета, защото той се
Коментари Харесай

Икономист: Ако увеличим минималната заплата до 850 лв. ни чака гръцки сценарий

Има доста опасности с удължаването на бюджета, тъй като той се гради върху прогноза, а прогнозите са извънредно несигурни в актуалните действителности, свързани с война, инфлация, енергийната рецесия.

Това разяснява в студиото на Euronews Bulgaria икономистът Евгений Кънев.

Всеки бюджет почива на някакви показа по какъв начин ще се развива стопанската система през идната година, какви доходи може да събере тя през идната година и по какъв начин тези пари ще бъдат разходвани. Чухме много разнообразни визии на политическите партии и затова има спор.

Здравомислието е отстъпило място на пропагандата и политическите лозунги, свързани с идните избори.

Няма здрав смисъл в това служебно държавно управление, което има свои хрумвания по какъв начин ще се развива стопанската система да предлага бюджет, който да бъде одобряван от някакъв фрагментиран парламент. Докато няма ясна политическа воля, коалиция от партии с болшинство в Народното събрание, дотогава няма смисъл да се приема нов бюджет, а просто съществуващият да се актуализира за новите действителности.

Винаги можем да вземем нов дълг. Ние сме страната с втора най-ниска задлъжнялост по отношение на Брутният вътрешен продукт в Европа. Никога казусът не е бил в това какъв брой дълг ще вземем, а защо ще се изразходва този дълг. Има едно разходване, което задължава бъдещите генерации, има и друго консумиране, което съставлява вложения, които да бъдат почвата за предстоящ напредък с по-голяма рентабилност, в сравнение с доходността на дълга.

Според мен не е вярно да се усили минималната работна заплата на 850 лева Обикновено когато се оферират такива цифри на кръгло, те не почиват на някаква здрава икономическа логичност, а на някакво пожелателно мислене. Когато се направи разбор по какъв начин върви минималната по отношение на междинната заплата в Европа, ще забележим, че страните от нашата рогозка са достигали най-много 35%. Тоест няма по какъв начин ние да създадем казус и да влезем в гръцки обувки, където се надуват заплати, най-много на държавни служители и най-после един дълг, който някой би трябвало да заплаща. Това не значи, че съм срещу повишаването на минималната работна заплата, само че не би трябвало да бъде обвързано с някаква механична формула, тъй като има доста разнообразни индикатори, от които тя зависи и би трябвало да пораства дружно с действителния растеж на стопанската система.

 
Източник: skandal.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР