Има формални критерии за влизане на всяка една страна за

...
Има формални критерии за влизане на всяка една страна за
Коментари Харесай

Пеканов: Надявам се България да влезе в еврозоната на 1 януари 2025 г.

Има официални критерии за влизане на всяка една страна за влизане в еврозоната, въпрос на време е България да ги извърши.

Има ниски дефицити и откакто премине енергийната рецесия, отново ще има ниски дефицити.

Критерият за инфлация остава, само че тя по този начин или другояче ще се успокои.

Надявам се България да влезе в еврозоната на 1 януари 2025 година

 

Това сподели служебният вицепремиер по ръководство на европейските средства Атанас Пеканов по време на експертен спор по тематиката " България подготвена ли е за еврозоната? ", съобщи БГНЕС.

Пеканов съобщи, че България е член на Европейски Съюз от 15 година, а българските жители и бизнес постоянно вършат транзакции в лв. и в евро. Той акцентира, че над 1,5 милиарда евро се изпращат в България, само че при превалутирането се губи част от сумата.

" Българската стопанска система се движи с тази на еврозоната, което значи, че ние сме подготвени ", означи служебният вицепремиер по ръководство на европейските средства. Пеканов акцентира, че еврото се оправи с една тежка рецесия, с пандемията и прочие, като добави, че е уверен, че българската стопанска система е подготвена, ще даде подтик, който ще подсигурява благосъстоянието на българските жители.

" Дали България е подготвена да влезе, не е въпрос на персонално мнение ", съобщи икономистът Лъчезар Богданов и добави, че предходната година България беше с по-висока инфлация от прага, а през днешния ден цената на инфлацията е 14%. " Според член 101 от контракта за присъединение се прави оценка, по-късно има решения на Съвета. Има протокол, който ясно слага какви са критериите ", сподели още Богданов.
Източник: varna24.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР