Има един човек на света, който е помогнал на повече

...
Има един човек на света, който е помогнал на повече
Коментари Харесай

Мъжът със златната ръка

Има един човек на света, който е оказал помощ на повече хора, в сравнение с можем да си представим, че е допустимо за един човешки живот. " Човекът със златната ръка ", австралиецът Джеймс Харисън има необичаен ген в кръвта си, който му разрешава да помогне при една публикувана болест на неродените деца - Резус спорът.

Накратко за заболяването.

Резус факторът е кръвен антиген, наименуван по този начин по името на тип маймуна - макак резус, в която е изолиран за пръв път. Ако този антиген участва в еритроцитите, човек има позитивен резус фактор (Rh +), в случай че отсъства, а това са към 15 % от популацията на света, приказваме за негативен резус фактор (Rh -). Ако жена с негативен резус фактор забременее от мъж с позитивен, в 8-9 г.с. настава така наречен Резус спор. Имунната система на майката разпознава антигена и стартира да се бори с него - и това става в тялото на фетуса. В този миг се инжектира имунизацията, която да предотврати тази естествена реакция. Тя съдържа антирезусен имуноглобулин - имунизацията Анри Д имуноглобулин (която се покрива към сегашния миг от Здравната каса)

Историята на Джеймс Харисън

В тийнейджърска възраст му се прави сърдечна интервенция, която повлиява на решението му, когато навърши 18 години, самичък да стане донор. При донорството лекарите откриват, че в плазмата на неговата кръв има необичаен антиген, който би могъл да " излъже " имунната система на майката и тя да не разпознае резус фактора. На процедура, с цел да стигнат до уединяване на имунизацията Анти Д Имуноглобулин, се е наложил прекомерно рисков опит. На Харисън, който е с негативен резус фактор, се прави кръвопреливане с позитивен резус фактор. Рискът е невиждан и сумата на застраховката живот е забележителна. Той подписва единодушие надали не за личната си гибел. Резултатите обаче шокират лекарите. Това кръвопреливане въобще не му повлиява.

" Човекът със златната ръка "

Освен че оказва помощ за основаването на имунизацията, Харисън до сегашния миг (2014 г.) е рекордьор по непринудено кръводаряване - 1000 пъти, с които избавя общо над 2 000 000 неродени бебета с евентуален резус спор. В момента той е на забележителните 74 години и се радва на отлично здраве.

И непретенциозно споделя:

“Не бях изплашен ( за рисковото преливане ), бях благополучен да оказа помощ. Никога не съм мислил да спра. Никога. ”

Пред този човек остава единствено да се поклоним. И да дарим непринудено кръв.
Източник: hera.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР