Икономиката на САЩ нарасна по-бързо от очакваното през второто тримесечие

...
Икономиката на САЩ нарасна по-бързо от очакваното през второто тримесечие,
Коментари Харесай

Икономиката на САЩ нарасна по-бързо от очакваното през второто тримесечие, тъй като устойчивостта на пазара на труда подкрепи потребителските разходи, докато предприятията увеличиха инвестициите в оборудване, потенциално задържайки опасената рецесия.

Докато предварителният доклад на Министерството на търговията за второто тримесечие на брутния вътрешен продукт (БВП) в четвъртък очерта картина на устойчива сила на вътрешното търсене, инфлацията намаля значително през последното тримесечие.

Това накара някои икономисти да повярват, че Федералният резерв няма да има нужда да повишава лихвените проценти след тази година, а по-скоро да поддържа разходите по заемите по-високи за известно време. Централната банка на Съединените щати в сряда повиши политиката си с 25 базисни пункта до диапазон от 5,25% до 5,5%.

„Икономиката е повече от устойчива, солидният растеж през второто тримесечие показва, че триумфира над скептиците, които казват, че рецесията е неизбежна след инфлационния шок и агресивната позиция на Федералния резерв за нейното спиране“, каза Кристофър Рупки, главен икономист във FWDBONDS в Ню Йорк.

БВП се увеличи с 2,4 процента на годишна база през последното тримесечие. Икономиката нарасна с 2% през тримесечието януари-март. Икономисти, анкетирани от Ройтерс, прогнозираха БВП да нарасне с 1,8 процента през периода април-юни.

Правителствената мярка за инфлацията в икономиката, индексът на цените за брутни вътрешни покупки, се увеличи с 1,9 процента, забавяйки се от темпа от 3,8 процента, регистриран през първото тримесечие. Като се изключат храните и енергията, цените се повишиха с темп от 2,6 процента след ръст от 4,2 процента през първото тримесечие.

Извън жилищния пазар и производството, икономиката до голяма степен преодоля 525 базисни пункта в повишенията на лихвените проценти от Фед от март 2022 г., докато централната банка се бори с инфлацията.

От края на 2022 г. икономистите прогнозираха спад, но с отслабването на ценовия натиск някои сега вярват, че сценарият за меко кацане на икономиката, предвиден от Фед, е осъществим.

Потребителските разходи, които представляват повече от две трети от икономическата активност в САЩ, се увеличиха с 1,6 процента. Въпреки че темпът на растеж се забави от стабилните 4,2 процента през първото тримесечие, това беше достатъчно, за да добави повече от цял ​​процентен пункт към растежа на БВП. Докато разходите за дълготрайни промишлени стоки се забавиха след бума по време на пандемията от COVID-19, разходите за услуги заемат част от застой.

Разходите се поддържат от излишните спестявания, натрупани по време на пандемията, оценени от икономисти на цели 2,1 трилиона долара в един момент, дълга и силните печалби на заплатите от свития пазар на труда, тъй като компаниите трупат работници, след като се борят да намерят работна ръка по време на пандемията.

Това се подчертава от постоянно ниските нива на съкращения.

Отделен доклад от Министерството на труда в четвъртък показа, че първоначалните молби за държавни обезщетения за безработица са намалели със 7 000 до сезонно коригирани 221 000 за седмицата, приключила на 22 юли, най-ниското ниво от февруари. Икономистите прогнозираха 235 000 искове за последната седмица.

Недостиг на работници

Заетостта в сектора на свободното време и хотелиерството остава под нивата отпреди пандемията.

Броят на хората, получаващи обезщетения след първоначална седмица на помощ, заместител на наемане, спадна с 59 000 до 1,69 милиона през седмицата, приключваща на 15 юли. Въпреки големите съкращения в технологичния и финансовия сектор през 2022 г. и в началото на тази година, така наречените продължаващи искове остават ниски според историческите стандарти.

Това предполага, че някои съкратени работници бързо си намират работа. Данните за продължаващите искове обхващат седмицата, в която правителството изследва домакинствата за нивото на безработица през юли.

Продължаващите твърдения паднаха между периодите на изследване през юни и юли. Заедно с проучване на Conference Board от вторник, което показва, че потребителите са оптимистични за пазара на труда през юли, спадът на исковете предполага, че нивото на безработицата вероятно ще се понижи този месец. При 3,6 процента през юни нивото на безработица не беше твърде далеч от най-ниските нива от няколко десетилетия.

Акциите в САЩ отвориха с повишение. Доларът се повиши спрямо кошница от валути. Цените на държавните облигации на САЩ паднаха.

Бизнес инвестициите се ускориха след почти спиране през първото тримесечие, благодарение на възстановяването на разходите за оборудване като самолети и моторни превозни средства.

Усилията на администрацията на президента Джо Байдън да върне производството на полупроводници в САЩ стимулират строителството на фабрики. Инвестициите в нежилищни структури като фабрики останаха стабилни през последното тримесечие, допринасяйки за устойчивостта на икономиката.

Държавните разходи също допринесоха за растежа на БВП. Имаше също тласък от инвестициите в инвентара, но търговията беше забавяне след добавяне към растеж за четири поредни тримесечия.

Жилищните инвестиции, които включват жилищно строителство, се свиват за девето поредно тримесечие. Измерването на вътрешното търсене се увеличи със стабилен темп от 2,3 процента, след като се повиши с 3,2 процента през първото тримесечие.

Но някои икономисти остават убедени, че рецесията е на хоризонта, като твърдят, че по-високите разходи за заеми в крайна сметка ще направят по-трудно за потребителите да финансират разходите си с дълг.

Те също отбелязаха, че банките затягат кредитирането и излишните спестявания, натрупани по време на пандемията, продължават да се стопяват. Смята се, че забавянето на растежа на работните места ограничава нарастването на заплатите.

Източник: Ройтерс
Източник: aljazeera.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР