Икономическият блок прие опита за оспорване на световния баланс на

...
Икономическият блок прие опита за оспорване на световния баланс на
Коментари Харесай

БРИКС: Могат ли Китай и Русия да се конкурират със Запада?

Икономическият блок одобри опита за оборване на международния баланс на силите. Съществува обаче възможност съветският и китайският БРИКС да се затруднят да се конкурират със Запада.

По-вероятно ли е те да продължат да се издигат и да преобладават?

Икономическият блок е основан през 2009 година и в последно време придобива все по-голяма известност, частично заради западните наказания против Русия, които изолираха страната, и намаляващото значение на щатския $. Но може ли продължаващият му напредък да подсигурява победа над одобрената западна мощ?

Първоначалната идея за нациите от групата БРИК породи като маркетингов трик, стартиран от Goldman Sachs през 2001 година, с цел да се насърчи интернационалният напредък на колектив от страни. В последна сметка девет години по-късно тя се материализира като стопански блок.

Понастоящем нациите от БРИКС означават видимо повишаване на известността си, което се дължи на напъните им да понижат зависимостта си от щатския $. Освен това, с 20 страни, които желаят да станат членове, е явно, че светът е все по-уморен от западното владичество.

Въпреки това разрастването на блока БРИКС на Русия и Китай може да докара до неуспеха му да се конкурира със Запада. Защо? Преди всичко тъй като желанието да се оспори господството на Запада може да се окаже незадоволително, с цел да се разрушат откритите системи.

Вътрешните спорове в границите на блока от дълго време се разискват като съществена спънка. По-специално Китай и Индия са исторически противници, като последната се пробва да сътвори китайска опция в индустриалния бранш. Тъй като Китай се стреми да предизвиква личните си ползи посредством блока, Индия се опълчва на този напредък.

Това предизвикателство става още по-значимо с разширението на блока. Саудитска Арабия и Иран, които се стремят да влязат в блока, имат сходни връзки като Индия и Китай. Освен това, макар че напъните за дедоларизация набират скорост, практическите компликации на този развой не трябва да се подценяват.

Например, в случай че Бразилия прави търговия с Китай, употребявайки юана, какво се случва с получените средства? Бразилия към момента поддържа дълг в щатски долари и разчита на закупуването на индустриално съоръжение от Япония, което постанова потреблението и на двете валути, в допълнение към другите ѝ световни търговски ползи.

Инициативата на Китай “ Един пояс, веднъж ” обезпечи на страната доста въздействие посредством вложения в над 150 страни по света. Как ще реагира Китай, когато тези страни предложат сходно въздействие в границите на блока БРИКС?

Освен това предпоставката за основаването на колектива на БРИКС не е революционна. Навремето Уго Чавес и Фидел Кастро създадоха колектив, наименуван ALBA (Боливарско обединяване за народите на Америка), който имаше за цел интеграцията на Латинска Америка и търсеше поддръжка от Русия и Китай.

Русия и Китай обаче използваха въздействието си, с цел да попречат на ALBA да се разшири отвън техния надзор. Освен това, макар че се застъпваше за еврото, което да размени щатския $, сходно на настоящия апел за юана, щатският $ се оказа нужната защитна мрежа, когато това беше в действителност значимо.

В умозаключение, блокът БРИКС безспорно е изправен пред съществени провокации. Тези провокации не са просто различия, а по-скоро систематично развиване, което докара до настоящето състояние на щатския $ и Запада. Могат ли тези условия да се трансформират? Абсолютно. Истината обаче остава, че БРИКС първо би трябвало да се развие и приспособява, а дали ще го направи или не, в последна сметка ще дефинира ориста му.

Източник: cryptodnes.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР