Икономическите резултати на Полша отслабиха аргументите за приемане на еврото.

...
Икономическите резултати на Полша отслабиха аргументите за приемане на еврото.
Коментари Харесай

Полша губи желание да приема еврото

Икономическите резултати на Полша отслабиха причините за приемане на еврото. Това съобщи министърът на финансите Анджей Домански, представен от " Файненшъл таймс ".

Той посочи, че сега страната му се показва по-добре от множеството членове на еврозоната.

Домански уточни, че " е по-добре Полша да резервира злотата към този момент ", поради по-бързия напредък и подобряващите се стопански индикатори.

" Нашата стопанска система се оправя явно по-добре от множеството от тези, които са с еврото ", акцентира той.

" Имаме от ден на ден данни, проучвания и причини да запазим полската злота ".

Изказването му бележи смяна при премиера Доналд Туск, който поддържа приемането на еврото по време на първия си мандат през 2008 година

Планът обаче беше отсрочен след рецесията с дълга в еврозоната и на фона на опозицията от консервативната партия " Право и правдивост ", която показа злотата като знак на националния суверенитет.

Откакто Туск се завърна на власт през октомври 2023 година, полската валута се ускори по отношение на еврото, а социологическите изследвания демонстрират, че множеството поляци остават срещу приемането на единната валута.

" Общественото мнение е в интерес на злотата, само че главните аргументи, заради които не работим по приемането на еврото сега, са стопански, а не свързани с полската политика ", разясни Домански.

" Преди две години бях малко обезпокоен, че Полша може да изостане в двустепенен Европейски Съюз и отвън еврозоната, само че през днешния ден Полша явно е в най-високото икономическо равнище и не виждам сериозна причина да се откажем от личната си валута ", добави той.

Организацията за икономическо сътрудничество и раз предвижда през декември, че полската стопанска система ще нарасне с 3,4% през тази година - най-бързият ритъм измежду страните от Европейски Съюз.

Съгласно разпоредбите на Европейски Съюз страните членки, които не употребяват еврото, са длъжни да одобряват валутата, откакто изпълнят фискалните и паричните критерии.

Домански съобщи, че вместо това Варшава се стреми към по-голяма роля на международната икономическа сцена, в това число вероятно участие в групата от огромни стопански системи Г-20.

Полша е поканена от президента на Съединени американски щати Доналд Тръмп да участва на тазгодишната среща на върха на Г-20 в Маями като наблюдаващ, откакто брутният ѝ вътрешен артикул надмина 1 трилион $ предходната година, което я прави 20-ата по величина стопанска система в света.
Източник: news.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР